Pontos idő: 2017. november 21., kedd 6:19

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 16147 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 400, 401, 402, 403, 404
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Építési tanács
HozzászólásElküldve: 2017. július 31., hétfő 21:22 
Tiszteletbeli kemencebence tag

Adott Köszönöm: 0 alkalom
Kapott Köszönöm: 68 alkalom
Ezt nevezik "kemencés orgazmusnak" de sajnos ez is elillan gyorsan mint a másik,
ellenben minden begyújtáskor egy csöppet visszatér ez az érzés ha nem akkor már
fásult a koma szerintem :!:
Gratulálok nagyot alkottál, használjátok sokat jó egészséggel! meg::)
Jani

Ami jó az életben az hízlal, vagy erkölcstelen.

Vissza a tetejére
Hozzászólás az előzmény idézésével  
HozzászólásElküldve: 2017. augusztus 3., csütörtök 18:15 
Regisztrált tag

Kapott Köszönöm: 0 alkalom
Sziasztok! A következő dologban kérném a segítségét egy gyakorlottabb kemence építőnek:
szükséges-e külső kemence ajtót használni, vagy elegendő a tévő. Láttam ilyet is, olyat is. A tévő és a külső ajtó közt van ugye a füstnyílás, illetve a kémény, kérdés, hogy ennek ellenére kell-e az ajtó, vagy a kémény húzása megoldja ezt.
Köszönöm szépen a segítséget!

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2017. augusztus 3., csütörtök 21:56 

Adott Köszönöm: 56 alkalom
Kapott Köszönöm: 197 alkalom
Szia szkptr !
( a neved ebben az időben csak néhány gyöngyöző fröccs elfogyasztása után lehet kimondani ) :)
onnantól kezdve megy folyékonyan :lol:

A macskaajtó nem feltétlen szükséges.
Ha jó a huzata , de elsősorban elég széles a kémény induló szélessége akkor a füst ott fog távozni.
Ha esetleg füstülőnek is használod a kéményt - van rá néhány példa - akkor kell a macskaajtó.
Egyébként meg látványelem és megakadályozza, hogy a macskák elfoglalják a sütőtér előtti területet :)
:hej

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2017. augusztus 7., hétfő 13:59 
Kemencefűtő

Adott Köszönöm: 38 alkalom
Kapott Köszönöm: 29 alkalom
Lassan a sparhelt is össze áll
Csatolmány:
20170807_115316.jpg
20170807_115316.jpg [ 44.81 KiB | Megtekintve 646 alkalommal. ]
Csatolmány:
20170807_115327.jpg
20170807_115327.jpg [ 46.14 KiB | Megtekintve 646 alkalommal. ]
A rejtett kémény is remekül működik!
:bol :bol :bol

Üdv:Zsóti

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2017. augusztus 28., hétfő 13:22 

Kemencebarátok !

Az Energocell - http://www.energocell.hu/ - kereskedelmi igazgatója , Tanyi Péter
kereskedelmi igazgató Úr felajánlotta, hogy a kemencebarátok a kemencéjük építéséhez szükséges
- a sütőtér alatti hőszigetelést biztosító ( Ytong lap helyett ) üveghab granulátomot ellenszolgáltatás
nélkül biztosítja !
:bol
meg::) meg::) meg::)
Ehhez mindössze zsákokat, vagy valami eszközt kell vinni , amiben a telepről az üveghabot elszállítja!
Előzetes egyeztetés Tanyi Úrral a 20/542.1216-os telefonon.
Jelige: kemencebarátok/Németh lászló

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2017. augusztus 28., hétfő 16:56 

Adott Köszönöm: 34 alkalom
Kapott Köszönöm: 32 alkalom
:bo :bo :bo :bo :bo :bo :bo :bo :bo :bol :bol :bol :bol :bol :bol :bol :bol :ty :ty :ty :ty :ty :ty :ty :ty :ty :cs :cs :cs :cs :cs :cs :cs :cs meg::) meg::) meg::) meg::) meg::) meg::) meg::)

Kép

Kemence nélkül?????? Minek?????

Babóca & Csigaszeg A'lias Brigan-Tibi

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2017. szeptember 5., kedd 13:19 
Regisztrált tag

Kérdés:
A kemence tűterének alját sima agyag és víz keveréke vagy homok is kell hozzá?

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2017. szeptember 5., kedd 19:16 

Adott Köszönöm: 241 alkalom
Kapott Köszönöm: 79 alkalom
tothlaci71 írta:
Kérdés:
A kemence tűterének alját sima agyag és víz keveréke vagy homok is kell hozzá?

Szia Laci!

Én személy szerint ugyanolyan agyag-víz-homok keveréket készítettem mint amilyenbe a dongát raktam később. Annyival volt másabb, hogy hígabban hagytam, hogy a tűztér téglák bele ragadjanak.

Kemencém építési folyamata.

https://plus.google.com/photos/10731869 ... 6069996881

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2017. szeptember 8., péntek 20:45 
Regisztrált tag

Csatolmány:
Magyarázat: Kedves kemencések.Elkezdtem a kemencém nyers téglából, jelenleg itt tartok, mennyi száradási időt javasolnátok begyújtás előtt?
IMG_20170908_180126.jpg
IMG_20170908_180126.jpg [ 56.52 KiB | Megtekintve 437 alkalommal. ]

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2017. szeptember 25., hétfő 19:02 
Kemencefűtő segéd

Sziasztok,

nem tudom melyik topicba való, ezért ide tenném fel a kérdésemet, miszerint a kemencében lévő füstszagot hogyan lehet eltüntetni? A következő tüzeléssel el fog tűnni? Nem szeretném, hogy az étel nagyon füstszagú legyen, ami már az élvezeti értékét is rontaná.

Üdv,

Fecsóka

Fecsóka

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2017. szeptember 25., hétfő 21:27 

Kapott Köszönöm: 68 alkalom
Szia Fecsóka!

Szerintem ha megfelelő fát használsz /elég szárazat/ nem szabad, hogy túlzott füst szag legyen valamelyest
pediglen kell is, hogy legyen mivel nem villanyos sütő. :lol: Kohints be rendesen az 500 fokos hőmérő csak úgy
rezegjen akkor úgy lehet megszűnik az a zavaró "fekete illat" ami bosszantja szaglószervedet :!:
Jani

Ami jó az életben az hízlal, vagy erkölcstelen.

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2017. november 12., vasárnap 0:12 
Regisztrált tag

Üdvözlök minden kemencebarátot!
Ildinek hívnak és JNSZ-megyében lakom, Mezőtúron. Szeretnék elöl-kéményes alföldi búboskemencét építeni/építtetni a házunkba egy rég lebontott kemence helyére. A kémény még megvan, 50 cm x 90 cm a mérete. Hasonló kemencét szeretnék, ami le van rajzolva Sabján Tibor könyvében a 91. oldalon, azzal a különbséggel, hogy a szoba sarkában van a kemence helye. A pontos mérete ennek a szobasaroknak 140 cm x 190 cm, a belmagasság 280 cm. A hosszabb falban van a kémény, közvetlen a sarokban.
Az építés nem sürgős, ezért van idő összegyűjteni az információkat és hozzávalókat. A legfontosabb kérdésem a tűztér magasságára vonatkozik. Úgy olvasom mindenütt, hogy a búboskemence fűtése a nagy lánggal égő kukoricaszár, rőzse, stb. tüzelőanyaggal lehetséges. Nekem ilyen csak évente 1-2 hétre való gyűlik össze a kertemből. A kertembe telepítettem energiafákat(császárfa hibrideket) az idén, amiből végülis szeretném megoldani a fűtést szinte 100%-osan. Persze a fát fel tudom vágni 2-3 cm-es vastagságúra. A császárfáról a neten talált adatok szerint azt lehet tudni, hogy lobbanáspontja magas, 440 Celsius fok, és kb. 6000 MJ/ erdei m3 tüzelőértéke van és 320 kg/ m3 ( az akácé kb. 7500 MJ/m3 és 750 kg/ m3) Tudna valaki nekem tanácsot adni a tűztér magasságával kapcsolatban, esetleg van-e valakinek tapasztalata a császárfával kapcsolatban?
A válaszokat előre is köszönöm.
Ildi

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2017. november 12., vasárnap 12:10 

Adott Köszönöm: 9 alkalom
Kapott Köszönöm: 200 alkalom
Ildi írta:
Üdvözlök minden kemencebarátot!
Ildinek hívnak és JNSZ-megyében lakom, Mezőtúron. Szeretnék elöl-kéményes alföldi búboskemencét építeni/építtetni a házunkba egy rég lebontott kemence helyére. A kémény még megvan, 50 cm x 90 cm a mérete. Hasonló kemencét szeretnék, ami le van rajzolva Sabján Tibor könyvében a 91. oldalon, azzal a különbséggel, hogy a szoba sarkában van a kemence helye. A pontos mérete ennek a szobasaroknak 140 cm x 190 cm, a belmagasság 280 cm. A hosszabb falban van a kémény, közvetlen a sarokban.
Az építés nem sürgős, ezért van idő összegyűjteni az információkat és hozzávalókat. A legfontosabb kérdésem a tűztér magasságára vonatkozik. Úgy olvasom mindenütt, hogy a búboskemence fűtése a nagy lánggal égő kukoricaszár, rőzse, stb. tüzelőanyaggal lehetséges. Nekem ilyen csak évente 1-2 hétre való gyűlik össze a kertemből. A kertembe telepítettem energiafákat(császárfa hibrideket) az idén, amiből végülis szeretném megoldani a fűtést szinte 100%-osan. Persze a fát fel tudom vágni 2-3 cm-es vastagságúra. A császárfáról a neten talált adatok szerint azt lehet tudni, hogy lobbanáspontja magas, 440 Celsius fok, és kb. 6000 MJ/ erdei m3 tüzelőértéke van és 320 kg/ m3 ( az akácé kb. 7500 MJ/m3 és 750 kg/ m3) Tudna valaki nekem tanácsot adni a tűztér magasságával kapcsolatban, esetleg van-e valakinek tapasztalata a császárfával kapcsolatban?
A válaszokat előre is köszönöm.

Ildi

Szia!
A kemence gondolom akkor a régi módon inkább fűtésre épülne... A hőveszteséghez mérten lehet méretezni a kemence fűtőfelületét is... 1 m2 kemencepalást mintegy 500 w fűtési energiát tud leadni.. de azt hosszú órákon át.
Igy az a jó minél nagyobb, magasabb kemencét építesz, annál nagyobb a hőleadása.
A kemencében inkább tömegtüzelővel érdemes fűteni, mivel hatásfoka nem nagyon haladja meg az 50 %-ot. Régen elsődleges tüzelő a kukorica szára ( amit már a marhák nem ettek meg), és a kötegelt nyesedékágak.
A császárfa ténylegesen kicsi sűrűségű, és sajnos igen nehezen is szárad. D alkalmas a tüzelésre , csak a 300 kg/m3-rel kell kalkulálni, kb 2,5 szer annyi kell belőle mint a kemény tűzifából. Térfogatra.. kilóra nem sokkal kell több :) .

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2017. november 12., vasárnap 14:07 
Regisztrált tag

Köszönöm a választ, Tinker.

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2017. november 13., hétfő 9:00 

Tartózkodási hely: Nádudvar az I. Kemencebence.hu-KemenceBarátok Találkozó helyszíne 2010.04.09-10.
Adott Köszönöm: 61 alkalom
Kapott Köszönöm: 42 alkalom
Ildi, egy a lényeg: legyen sok a császárfából és legyen száraz!!! ...de ez akármilyen tüzelőre vonatkozó aranyszabály!!!!!!
Nekem búbos kemencém van igaz az udvaron... :-) az építési folyamatát nagyjából megörökítettem. Az alábbi linkre kattintva meg tudod nézni a képeket és néhány soros kommenteket, hátha segítségetekre lesz...
Egyébként ezek képek és sorok alapján több mint 20 kemence épült már meg szerte a Kárpát medence térségében, a téglák számából ki lehet számolni a méreteket.... :-)
http://www.kemencebence.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=87:dacagaby-bubos-kemenceje&catid=10:cikkajanlo&Itemid=2

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2017. november 13., hétfő 12:59 

Ha megadod a fűtendő helyiség adatait (méretek, falazat, nyílászárók, szigeteltség) ki lehet számolni mekkora kemencére is lenne Neked szükséged... :) Enélkül elég zsákbamacskának tűnik a dolog... meleget persze lehet csinálni , de azért nem mindegy, mennyi tüzelővel :)
És még egy.. felénk a fűtésre használt kemencék falvastagsága tapasztással együtt sem haladta meg a 10 cm-t.
Ez azért lényeges , mert a kemencének azért nem túl jó a hatásfoka, és a vékonyabb falat hamarabb, kevesebb tüzelővel fel tudták fűteni, a nagy felület miatt viszont a tömege elég nagy volt ahhoz, hogy még másnap is jól essen hozzá bújni... :)

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2017. november 13., hétfő 20:54 

Adott Köszönöm: 48 alkalom
Kapott Köszönöm: 146 alkalom
Szia Ildi ! Építettem házba kemencét,ezen a fácsés linken megnézheted. A ház modern, falfűtéses, mégis, a tulaj elmondása szerint, ha a kemence üzemel, a hőérzet teljesen más. Jobb, ...tömören jellemezve. A méretei adatai egy 35 nm es nappaliban elhelyezve kb középre . 80 cm belső átmérő, 105 cm magas égéstér , falvastagság 18 cm. (régi hódfarkú cserép szélessége). Ajtó méretei 40 cm széles 36 cm magas. A felfűtés a ház konyhájából lehetséges .így nem használnak szálas, szemetelős anyagot. Jellemzően akáccal fűtenek.
https://www.facebook.com/tibor.rozsa.7/ ... 492&type=3

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2017. november 13., hétfő 22:15 
Regisztrált tag

DacaGaby, tetszik az udvari kemencéd alakja, büszke lehetsz rá, biztos mondták már sokan. Remélem lesz ilyen szép és jó az én kemencém is. El tudom képzelni, hogy télen a tűz majd duruzsol benne… Ugye minden ilyen búbos kemencének van egy jellegzetes hangja? Régen olvastam valamit erről.
Tinker, a fűtendő terület 25 m2, szoba-konyha. A fal 50 cm vastag vályog, a mennyezet dupla rétegű vályog, kb. 20 cm levegőréteg van közte, felette 10 cm kőzetgyapot. Az ablaküvegek közt kb. 10 cm levegőréteg, szigetelőnek paplan függöny. Ha megoldható lenne, hogy másnaponta gyújtsak be, az nagyon jó lenne. Ugye túlfűteni nem lehet?
Tengelic, írtad, a tűztér belmagassága 105 cm és akáccal fűtenek. Milyen vastagra kell vágni a tűzifát?

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2017. november 14., kedd 10:22 

Tinker, a fűtendő terület 25 m2, szoba-konyha. A fal 50 cm vastag vályog, a mennyezet dupla rétegű vályog, kb. 20 cm levegőréteg van közte, felette 10 cm kőzetgyapot. Az ablaküvegek közt kb. 10 cm levegőréteg, szigetelőnek paplan függöny. Ha megoldható lenne, hogy másnaponta gyújtsak be, az nagyon jó lenne. Ugye túlfűteni nem lehet?

Akkor jól szigeteltnek mondható... :)
Átmeneti időben elképzelhető a kétnaponkénti begyújtás, de szerintem hidegben minden nap érdemes.
Mondjuk nem tudom mennyire vagy fázós.. :) :)
A kemencében sütni is szeretnél vagy csak fűtésre épülne? Mint már említettem, -a búbosok nagyon szépek és szeretjük őket-,
a kemence hatásfoka még jól megépítve is 50 % körüli. Ami csak akkor versenyképes, ha ún ingyen tömegtüzelőt használsz.
Akácfát tüzelni ilyen hatásfokkal... nem éri meg.
Ha még a tervezési fázisban vagy, lehet érdemes lenne elgondolkodni egy téglakályhán.. akár búbos formájúban. 25-30% kal kevesebb tüzelő kell bele int egy kemencébe..
És természetesen túl lehet fűteni a kemencét is... de gyakorlattal ez elkerülhető :)
Csatolmány:
20160319_115528_(600x800).jpg
20160319_115528_(600x800).jpg [ 31 KiB | Megtekintve 176 alkalommal. ]

Csatolmány:
egyeb_03_nagy.jpg
egyeb_03_nagy.jpg [ 41.18 KiB | Megtekintve 176 alkalommal. ]

Csatolmány:
letöltés (6).jpg
letöltés (6).jpg [ 6.83 KiB | Megtekintve 176 alkalommal. ]

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2017. november 14., kedd 20:12 
Regisztrált tag

Tinker, a mellékelt fotókon gyönyörű búbos fűtőtestek vannak. Mesében vannak szebbek.
Én egy hagyományosabb megoldásban gondolkodom. Nekem majd a konyha felől kell tüzelnem és a szobában adja le a meleget, a kémény már megvan. Ehhez kell megépíteni a búbot.
Az elölkéményes búboskemencéknek is 50 %-os a hatásfokuk? Az én vályogházam 25 m2-ének fűtésére mekkora kemencepalást való?
A kemencémmel szeretném a fűtést teljesen biztosítani, de persze, mint minden jó búboskemencében, azért a sütést-főzést sem akarom kihagyni alkalomadtán. Most egy hordozható csempekályhával oldom meg a fűtést, ami elég kicsi teljesítményű vagy már nagyon megérett az újrarakásra. A felújítása többe lenne, mint egy nagyobb teljesítményű és bájos búboskemence.

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2017. november 15., szerda 22:39 

Szia Ildi !
A kemencébe bármekkora fa elég, ha belefér. Túlfűteni lehet a kemencét, hiszen minél nagyobb a hő,annál nagyobb a hőtágulás és ezeket a nem finom befűtéseket repedésekkel bosszulja meg a kemence. Mikor kihűlik ezek elmúlnak,de célszerű, észszerű felfűtés. A hatásfok mint Zoli is írja nem a legjobb. Sok mindenen múlik. Mekkora az ajtód mérete. Kicsi ajtó jobb hatásfok,de kisebb edények férnek bele. Vannak trükkök, hogy a füstgázokat a búb tetején hátravezetni egy füstcsatornában hátsókéményes mogoldásnál, jelenleg pont egy ilyen megoldáson agyalok én is. Dongásnál már megoldottuk, 4× :)
Ez is lehet hatásfok növelő. A kemence formájú téglakályhában is tudsz sütni! Ez ne tántorítson el ettől a megoldástól se, és így sok sok tüzelőanyagot megspórolhatsz.

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2017. november 16., csütörtök 0:24 
Regisztrált tag

Szia Tengelic!
Annyira örülök, hogy itt a fórumon hozzáértő embereket tudok kérdezni a témában. Ha túl sok a kérdésem, nem muszály mindegyikre válaszolni.
A kemence formájú kályha az egy téglából épült búboskemence vagy bonyolultabb, pl. duplafalú megoldás?
Az 50 % hatékonyság a kemencénél azt jelenti, hogy a fa 1 MJ-jából 0,5 MJ-t ad le, vagy mást is bele kell számolni?
A fa vastagságára azért kérdeztem rá, mert magas tűztérbe nagy lánggal égő fűtőanyagot írnak mindenütt és minél vékonyabbra van vágva a fa, annál magasabbra csap a lángja és melegíti a palástot. Tehát, ha 2-3 cm-es vastagságúra vágom fel a fát, akkor ér-e annyit, mint a kukoricaszár? Fel tudja-e melegíteni rendesen? Az 1. és 2. fb-os képeden egy olyan kemencét látok, aminek az oldala nagyrészt szinte függőlegesnek tűnik. Ez kapcsolatban van azzal, hogy 18 cm vastag? Nagyobb görbületnél véknyabb fal kell? Ha csak ezzel a kemencével fűtenék a 35 m2-t, akkor mennyi fa kellene a 20 fokhoz? Mennyire hatékony ez a megoldás?
Akkor tervezhetem a kemencét 100 cm-es belmagasságú tűztérrel a fatüzelésnél is? Ha 100 cm magas és 80-90 cm átmérőjű lesz az égéstere a kemencémnek, 15-20 kg 2-3 cm vastagra vágott fával be tudom-e fűteni a 25 m2-t? Arra számítok, melegebb lesz majd a szobában ugyanannyi tüzelővel, mint most a cserépkályhámmal (30 csempés). Helyesebben fogalmazva egyenletesebben adja le a hőt.
Próbáltam lemodellezni egy tervezőprogival (sweethome3d) az elképzelésemet, bocs a gyenge minőségért.

Csatolmányok:
búboskemence 2017.H.png
búboskemence 2017.H.png [ 89.76 KiB | Megtekintve 107 alkalommal. ]
búboskemence 2017.G.png
búboskemence 2017.G.png [ 89.78 KiB | Megtekintve 107 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2017. november 17., péntek 23:22 
Kemencefűtő segéd

Novi68 írta:
Szerintem a nagybajomi kemence nem jó hatásfokú az átlaghoz képest. Tudom, nem ezt kell nézni...
A donga felett rengeteg hő elmegy ,hiába van a labirintus. Először nagyon megtetszett,de úgy gondolom a donga oldalai hidegebbek maradnak a fenéknél és a tetőnél.
A gyapot alkalmazása viszont szimpatikus,véleményem szerint ellátja az üvegtörmelék feladatát,léttam már itt is ilyesmit,ill. Faterosz által szerkesztett és többek által lektorált kisokosban is van erre jó megoldás.
Én amikor belekezdek,valószínűleg ezzel dolgozom,dongást szeretnék,de gömbölyű hátsóst nem túl nagy-70x90-es tűztérrel kb.

Üdv. Mindenkinek!

Véletlenül most találtam rá erre a hozzászólásra. Egyet elmondhatok hogy nagyon tévedsz abban hogy a kemencém nem hatékony olvasd el a honlapomon a kemence használatát ott pontosan leírtam menyi idő alatt menyi fával lehet fölfűteni és meddig tartja a hőt a kemencém :
http://kisgerzson.5mp.eu/web.php?a=kisg ... __4tEChp5M
Azt még elmondanám hogy az építés óta használom rendszeresen és egyetlen hibája sem volt még a kemencének nem kelet javítgatni.
Még egy probléma az üveggyapotot egy szigetelőanyag az üveg az egy jó hővezető anyag a hőtechnikai jellemzői nagyon közel állnak a téglához. Egyesek azt mondják hogy hőszigetelésre kell az üveg mások azt hogy hőtárolásra. Hőszigetelésre ásványgyapotot hőtárolásra téglát kell használni. Az mai kemencékben semmi szükség nincs az üvegtörmelékre, őseink azért rakták a kemence aljába az üvegcserepet mert sokszor a lakásba építették fűtési céllal és télen a patkányok egerek befúrják magukat a kemence alá és tönkretették azt ezért hogy ne tudjanak bejutni üvegcserepeket rakta a kemence alapjába.-. Ma viszont egy beton alapra építjük a kemencét nincs szükség az üvegcserépre.

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2017. november 18., szombat 1:38 

Szia Kisgerzson !

Nem lehet és nem szabad vitatkozni az általad leírtakkal, mert véleményem szerint IGAZAK!
A kisokos ábráit én szerkesztettem - amiket már aktualizálni kéne - de olyat nem írtam, hogy
a közetgyapot helyettesíti a tört üveget!
A közetgyapot hőszigetel, az üveg - megfelelően apróra törve hőt tárol!
Olyan anyagot kell használni hőtárolásra amelynek nagy a fajhője!
( én pl. a fektetett tégla alá 4-5 mm-e zúzottkő ágyat tettem , mert olcsó és jól tömöríthető)
http://tudasbazis.sulinet.hu/hu/termesz ... ho-fogalma
" A fajhő tehát jól jellemzi az egyes anyagok energiatároló képességét. Minél nagyobb egy test fajhője, annál több energia
szükséges a melegítéséhez, és ennek megfelelően annál több energiát vesz fel a melegítés során."

Ma már egy könnyen beszerezhető, megmunkálható Ytong lap megfelelőbb hőszigetelés a megfelelő
vastagságú , ezáltal jó hőtárolású kemencefenék téglái alá.
A nagybajomi kemence még mindíg a non plus ultra ! :k
:bol
meg::) meg::) meg::)

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2017. november 19., vasárnap 0:23 
Kemencefűtő segéd

Szia laca55!

Novi68 írására reagáltam mert Ő ezt írta "A gyapot alkalmazása viszont szimpatikus,véleményem szerint ellátja az üvegtörmelék feladatát" erre válaszoltam hogy az üvegtörmelék nem helyettesíti a kőzetgyapotot. Igen abban igazad van hogy az üveg hőtárolásra megfelelő anyag, csak macerás vele bánni. Én is használtam az ytong téglát.

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2017. november 19., vasárnap 20:06 

Ildi írta:
Szia Tengelic!
Annyira örülök, hogy itt a fórumon hozzáértő embereket tudok kérdezni a témában. Ha túl sok a kérdésem, nem muszály mindegyikre válaszolni.
A kemence formájú kályha az egy téglából épült búboskemence vagy bonyolultabb, pl. duplafalú megoldás?
Az 50 % hatékonyság a kemencénél azt jelenti, hogy a fa 1 MJ-jából 0,5 MJ-t ad le, vagy mást is bele kell számolni?
A fa vastagságára azért kérdeztem rá, mert magas tűztérbe nagy lánggal égő fűtőanyagot írnak mindenütt és minél vékonyabbra van vágva a fa, annál magasabbra csap a lángja és melegíti a palástot. Tehát, ha 2-3 cm-es vastagságúra vágom fel a fát, akkor ér-e annyit, mint a kukoricaszár? Fel tudja-e melegíteni rendesen? Az 1. és 2. fb-os képeden egy olyan kemencét látok, aminek az oldala nagyrészt szinte függőlegesnek tűnik. Ez kapcsolatban van azzal, hogy 18 cm vastag? Nagyobb görbületnél véknyabb fal kell? Ha csak ezzel a kemencével fűtenék a 35 m2-t, akkor mennyi fa kellene a 20 fokhoz? Mennyire hatékony ez a megoldás?
Akkor tervezhetem a kemencét 100 cm-es belmagasságú tűztérrel a fatüzelésnél is? Ha 100 cm magas és 80-90 cm átmérőjű lesz az égéstere a kemencémnek, 15-20 kg 2-3 cm vastagra vágott fával be tudom-e fűteni a 25 m2-t? Arra számítok, melegebb lesz majd a szobában ugyanannyi tüzelővel, mint most a cserépkályhámmal (30 csempés). Helyesebben fogalmazva egyenletesebben adja le a hőt.
Próbáltam lemodellezni egy tervezőprogival (sweethome3d) az elképzelésemet, bocs a gyenge minőségért.

A hatékonyságot számszerűen nem én emlegettem, hanem Tinker Zoli, ebben ő a szaki. A téglakályha építésben is van gyakorlata, én még soha nem építettem téglakályhát,de láttam és tapasztaltam üzemközben a működését, lényegesen kevesebbet eszik. Az, hogy kell e magas lánggal égő tüzelő a búbosba, vitatnám. Bármekkora a láng, az égésgázok mindig felfelé szállnak, tehát eljutanak a búb felső részébe akkor is,ha hasábfával tüzelsz a kemencében. A 105 cm nálam azért jött ki,mert ekkorába fértem bele ülve "kényelmesen" . A kemencéim fala boglya alakú, törekedtem arra, hogy fokozatosan döljön és a hátnak, mint egy szék támlája kényelmes legyen, ha az emberfia nekidőlne éppen. A fát teljesen felesleges 2-3 cm vastagságúra aprítani. Folyamatos fűtéssel be fogod tudni fűteni egy jól szigetelt helység 25 négyzetméterét kényelmesen. A belső ajtóval, ha van (vagy tévővel) az égést lehet szabályozni, sőt okos kemencések a felfűtés idejére a balső ajtó magasságát lecsökkentik,így mégnagyobb a hőcsapda , kevesebb a beáromló hideg levegő ,így jobban szabályozható az égés.

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2017. november 19., vasárnap 20:47 
Regisztrált tag

Köszi a választ. Hol kell bejelölni a köszönömöt itt a fórumban?

Vissza a tetejére
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 16147 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 400, 401, 402, 403, 404

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]