„ MENNYIRE LEGYEN AUTENTIKUS A KEMENCÉNK?”

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
D Benji
Kemencefűtő

„ MENNYIRE LEGYEN AUTENTIKUS A KEMENCÉNK?”

Hozzászólás Szerző: D Benji » 2009. november 11., szerda 14:10

Sziasztok!

Próbálunk autentikus kemencéket építeni a fellehető szakirodalom, meglévő kemencék, kemence építők, szájhagyomány és a legfontosabb, a kemencebence fórum bejegyzései alapján.
A kérdésem az, mennyire ragaszkodjunk, mennyire érdemes ragaszkodnunk 100%-ban a hagyományokhoz?
Az évtizedek alatt az udvarokból nagyrészt eltűntek a kemencék, az utóbbi években viszont új lendületet vett, egyre több épül.
A felelősségünk óriási, hiszen néhány évtized, évszázad múlva az utódainknak már a mi kemencéink is autentikusak lesznek, ráadásul írásban és fényképeken minden apró lépést dokumentálunk, egyelőre saját okulásunkra és szórakozásunkra, de az utánunk jövők már a soraink alapján fognak variálni és tervezgetni.
Azt tudjuk, az elődeink kemencéi nagyon jók voltak, sok mindenben a saját korukat is meghaladták. Azt is tudjuk bizony, ezekkel a remekművekkel is előfordulnak apróbb problémák.
Miért ne próbálnánk meg a kor haladásával, új anyagok megjelenésével ezeken az apróságokon javítani, természetesen a hagyományok messzemenő figyelembevételével.
Gondolok a repedésekre, legyen samott alj vagy ne, szigetelés kérdése, tető szükségessége, hőálló üveg beépítése …….

Például szerintem a samott tégla használata, ha a sütési, és a főzési céloknak megfelel, nem biztos hogy ütközne, hiszen az is agyagból van, csak többször kiégetve.
Samott por, agyag, ne adj isten vízüveg keveréke is megvizsgálható kérdés akár szakértői vélemények begyűjtésével, vagy kipróbálva.

Üdv.
Benji
www.terkep.net
    • Az ég kék, a fű zöld, akkor a fontosabb dolgok rendben vannak!

puzsi
Tiszteletbeli kemencebence tag

Re: „ MENNYIRE LEGYEN AUTENTIKUS A KEMENCÉNK?”

Hozzászólás Szerző: puzsi » 2009. november 16., hétfő 20:50

Többször hangoztatott véleményem,mindenki olyan kemencét építsen,amilyen az igényeit ki tudja szolgálni!Az,hogy hagyományos vagy modrenebb kivitelt választunk,szerintem mindegy,csak az építő és környezete maximálisan elégedett vele.A régi apparátokat is folyamatosan karban kellett tartani,hogy használni lehessen,az új anyagok lehet tartósabbak,de hogy nem karbantartásmentesek az biztos.A tanácsom:mindenki olyat építsen,ami neki tetszik és abból amije van!Benji,nem vitatkozni akarok,csak ez a véleményem.
Ha van kemencéd,nagy bajod nem lehet.Üdvözlet mindenkinek!Puzsi

D Benji
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: D Benji » 2009. november 17., kedd 10:04

Sziasztok!

Én fontosnak tartom a hagyományok őrzését, főleg egy ilyen csodálatos dologban, mint a kemencézés. Nem csak az építésben, a sütés főzésben is jelentkezik ez.
Nekünk magyar embereknek egyébként is azt gondolom hogy az étkezés különösen fontos helyen szerepel az életünkben.
Szerintem alapvető változtatásokra az építésben egyáltalán nincs is szükség, viszont a mi korunknak is be kell épülni a sok évszázados kemencés kultúrába. Az alapelvek tökéletesek, szerintem kihagyhatatlan, hogy óvatos, pici lépésekkel, néhány új anyag, vagy technológia a hagyományok figyelembevételével bekerüljön a kivitelezésbe.
Természetesen mindenki úgy és olyan kemencét épít, amilyet akar a továbbiakban is.
Kicsit úgy érzem, a fórumon előforduló kisebb viták alapján talán nem szívesen beszélünk róla, vagy vállaljuk az ezzel kapcsolatos véleményeket, esetleges ütközéseket.
Néhány a fórumon elejtett mondatból tapasztalom többen is megpróbálnak használni nem teljesen hagyományos anyagokat, gondolom van akinek bejön és van akinek nem, viszont ezekről a próbálkozásokról nagyon keveset hallani.
Azt gondolom nyugodtan felvállalhatjuk, leírhatjuk az ilyen irányú óvatos változtatásokat, az ezzel kapcsolatos tapasztalatokat az utánunk jövő építők segítésére, okulására. A tavasz folyamán tervezem a samott por kipróbálását.

Üdv.
Benji
www.terkep.net

homer
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: homer » 2009. november 17., kedd 10:32

Sziasztok!
Az a kérdés, mi számít valódinak, hitelesnek.
Én úgy gondolom, a hagyományok sem állandóak, az új kor mindig a maga képére formálja azokat.
Addig amíg nagyapáinkat, a mindennapok praktikuma vezérelte, minket inkább a jóértelemben vett divat.
Tegye fel a kezét aki,soha nem megy a boltba kenyérért,tejért, húsért.
Minket már az emlékek, a család, barátok, saját magunk jó érzései vezetnek a kemence mellé, ahol nagyon jókat lehet beszélgetni, enni ,borozgatni,vidáman nyugalomban. Mi ezzel teremtünk hagyományt. A gyerekeink pedig, ha ezt látják, ők is így fogják csinálni, ebben a rohanó világban ahol nincs az embereknek ideje egymásra
Az pedig hogy ez milyen anyagokból megépített kemence mellett történik, az szerintem a hagyomány szempontjából mindegy. Csak ne legyen az egészségre ártalmas Bár azon is sokat lehetne vitázni,( :D és vitázunk is :D ) hogy, mi számít annak.
Ha most, jól megépíted a kemencédet ,és jól használod akkor nem valószínű, hogy a javításon kívül, az utánunk jövőknek sok dolguk lesz vele, ők élvezhetik tovább. Csak tanítsuk meg nekik a használatát.
Ez a fórum segít abban is hogy mindenki megtalálja a saját Kemencés Lelkét amit Tu-Ja barátunk már megtalált és elénk tárt.
Mert kell egy Kemence!
Homer

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2009. november 17., kedd 10:53

A hagyományos dolgokat,sokszor,csak a modern anyagok beépítésével lehet megmenteni az utókornak,hogy megmaradjon az réginek. Bonyolult? Példa: egy tempolom oromzatán mállanak az épület díszek,mert a mészkövet a ***,a fagy a savas eső tönkre vágja. Jönnek a műgyanta bázisú restauráló habarcsok,impregnáló szerek. Mikor elkészül a javítás,felnéztek és azt mondjátok, igen,a régiek tudtak,ma is milyen patentül állnak a dolgok. Lefordítom kemencére. Megépíted az autentikus hagyományőrző kemencédet,hagyományos anyagokból,tardicionális külsővel,és bevonod üvegszálas hállóval,majd teszel rá flexragasztót,hogy megóvd,hogy az unokáid is láthassák. Hiszen láttuk a képeken,hogy nem mindig van szerencsénk tetőt emelni a kemence fölé. Az vályogot az eső elmossa,ha a víz benne van ,a fagy már hatványozottan málaszt.
A vasbeton hagyományos,vagy modern építő anyag? A Bory vár Székesfehérváron ebből épűlt,öregeb mint nagyanyáink kemencéje. Az építés célja pont annak bebizonyítása volt,hogy lehet e létrehozni hagyományos értékeket modern anyagokból.
A véleményem,hogy nem kell idegenkedni a modern anyagoktól,de törekedni kell,hogy ha valamit csinálunk azt a legkevesebb természetkárosítással tegyük.
Csatolmányok
bory vár.jpg
bory vár.jpg (39.05 KiB) Megtekintve 4362 alkalommal

IgazTamas
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: IgazTamas » 2009. november 19., csütörtök 7:01

tengelic írta:A hagyományos dolgokat,sokszor,csak a modern anyagok beépítésével lehet megmenteni az utókornak,hogy megmaradjon az réginek. Bonyolult? Példa: egy tempolom oromzatán mállanak az épület díszek,mert a mészkövet a ***,a fagy a savas eső tönkre vágja. Jönnek a műgyanta bázisú restauráló habarcsok,impregnáló szerek. Mikor elkészül a javítás,felnéztek és azt mondjátok, igen,a régiek tudtak,ma is milyen patentül állnak a dolgok. Lefordítom kemencére. Megépíted az autentikus hagyományőrző kemencédet,hagyományos anyagokból,tardicionális külsővel,és bevonod üvegszálas hállóval,majd teszel rá flexragasztót,hogy megóvd,hogy az unokáid is láthassák. Hiszen láttuk a képeken,hogy nem mindig van szerencsénk tetőt emelni a kemence fölé. Az vályogot az eső elmossa,ha a víz benne van ,a fagy már hatványozottan málaszt.
A vasbeton hagyományos,vagy modern építő anyag? A Bory vár Székesfehérváron ebből épűlt,öregeb mint nagyanyáink kemencéje. Az építés célja pont annak bebizonyítása volt,hogy lehet e létrehozni hagyományos értékeket modern anyagokból.
A véleményem,hogy nem kell idegenkedni a modern anyagoktól,de törekedni kell,hogy ha valamit csinálunk azt a legkevesebb természetkárosítással tegyük.
...........NAGYON OKOS DOLGOKAT IRTAL ....SZERINTEM IS MINDEGY MILYEN ANYAGBOL ÉPITJÜK A KEMENCÉT CSAK AZ ÉPITES TECHNOLOGIAI SZABALYOK BETARTASARA KELL FIGYELNI........AMI UGYE FONTOS A FORMAK KIALAKITASAHOZ ES A SZERKELET STATIKAI MEGFELELÖSÉGEHEZ..........

D Benji
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: D Benji » 2009. november 19., csütörtök 17:00

Sziasztok!

Szerintem csak olyan dolgokon érdemes változtatnunk, amikről kiderült az idők folyamán hogy a használat során bizonyos mértékű problémákat okoz. Amivel nincs semmi probléma, pl. a hódfarkú bontott cserép amíg be lehet szerezni, azt semmilyen módon sem kéne lecserélni más modernebb anyagra.
Én is nagyon fontosnak tartom a környezetkímélő anyagok használatát, de legalább ilyen fontosnak az egészséget kímélő anyagokat.
Tengelic említette a csemperagasztó felhasználását. Estleg erről van valakinek tapsztalata?

Üdv.
Benji
http://www.terkep.net

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2009. november 19., csütörtök 17:30

A csemperagasztó,ha nincs lefestve,hajlamos nagyon csúnya vízkőszerű megfolyásokat produkálni ha folyamatosan éri a csapadék. Ezért én meszelését,festését ajánlanám. Nálam a kemence második rabicrétege azzal van rögzítve.

D Benji
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: D Benji » 2009. november 23., hétfő 12:00

Sziasztok!

Feltételezem a csemperagasztó használata a külső repedések és az időjárásállóság miatt lett kipróbálva!
Aki csemperagasztóval borította be a kemencéjét annak egyáltalán nincsenek repedései?
Ilyen alapon szerintem akár a kőporozást is ki lehetne próbálni, kérdés hogy az agyagra egyáltalán tapad-e?. A tűztér samottporos-agyag bélelésére valakinek van tapasztalata? Magáról a tartósságról, illetve a sütés-főzés közbeni változásokról? Természetesen néhány milliméteres, maximum 5 milliméteres vastagságra gondolok.

Üdv.
Benj
www.terkep.net

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2009. november 23., hétfő 17:55

A magam nevében: sajnos vannak apró pókhálló szerű repcsik,de már nem érdekel.
A kőporos falnak nem olyan jó neki dölni,mint egy simának,a port is jobban fogja,meg nem flexibilis,bár a felx ragasztó is csak azért flex,mert rá van írva,meg drágább :)

D Benji
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: D Benji » 2009. november 24., kedd 14:16

Sziasztok!

Tengelic mester a Te kemencédben hihetetlen energiák lehetnek, ha a zsákszövet, és két rabícháló után is vannak apró repedések. Nekem a zsákszövet, agyag, Rath üvehgáló, Rath tűzálló vakolat, rabicháló, vakolat után úgy néz ki hogy megszűntek, de teljesen határozottan csak jövőre többszöri használat után merném kijelenteni.
Lehetséges hogy a hő hatására olyan energiák szabadulnak el amiket egyszerűen nem lehet kordában tartani, vagy lehet hogy az építés közbeni apró kivitelezési hibákból adódik a repedés?
A vakolat kérdésben teljesen igazad van, a sima felület szerintem is barátságosabb és hagyományosabb is. A vakolattól egy kicsit olyan grillsütő érzésem van.

Üdv.
Benji
www.terkep.net

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2009. november 29., vasárnap 12:52

Sziasztok!

Azt hiszem ehhez a témához van mit hozzátennem.

Nincs kétségem afelől, hogy a modern anyagok segítenek az építésnél, és ügyes kominációjuk a régebbi anyagokkal jó eredményhez is vezethet.

Sabján Tibor viszont azt írta, hogy nem érdemes kísérletezni, mert egyenlőre nem tudjuk a hosszú távú hatásait az újabb anyagoknak. Azt hiszem azzal egyetértünk, hogy ez azért így túlzás, mert ha nem kísérleteznénk, sehova sem jutnánk.

Azt hiszem akkor kezdünk csempe, meg flexi ragasztókhoz nyúlni, amikor nem bízunk az agyagban. Ahogy olvasom hatalmas erőfeszítéseket tesznek sokan azért, hogy a fűtés következtében keletkező kisebb repedéseket kiküszöböljék.

Itt mindjárt hozzáteszem, hogy vannak olyan szerkezetek, amik egyébként sem autentikusak, vagy nem a saját helyükön épülnek, pl. beltéri tipust kültéren építünk meg, vagy kültérit belül. Teljesen egyetértek azokkal a hozzászólókkal, akik azért borítják be a kemence felületét valami vízállóval, hogy a nedvességtől megóvják, ha egy szobába való kemencét építenek a kertbe, mert nincs hely, vagy a család tiltakozik.

Én a flexi ragasztók helyett inkább arra voltam kíváncsi, hogy mennyire lehet a mai kor követelményeinek megfelelően használni hagyományos anyagokat. Legutóbb építettem egy takaréktűzhelyet cserép, agyag, és fém felhasználásával. Van benne még samottégla is a tűztérben. Be kell valljam, nem hiányzott semmi más a tűzhely működik.

Szóval engem az eddigi tapasztalataim (vagy inkább tapasztásaim) arról győztek meg, hogy nem kell a dolgokat túlkomplikálni a kemence műfajában. Egy-két repedés nem tragédia, ha felületi. A hagyományos anyagok jól működnek nagyjából 4 ezer éve. Miért ne működnének nekünk is.

Már nem is tudom hányan látták a kemencéimet, és még senki nem mondta (vagy nem merte??), hogy nem egyenletes, vagy rondák a repedések, poros, vagy ilyenek. Volt aki megkérdezte: Ezt tényleg kézzel csináltad?

Igen ez a fontos: Kézzel készítettem, és ez látszik is rajta. Úgy, ahogy ez látszott a 13. században is, és ha most megnéztek egy búbost a skanzenban, akkor azon is.

Nekem ez így megfelel.

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2009. november 29., vasárnap 14:25

Laci bácsi!!! meg::) :k meg::) :k meg::) :k meg::) :k meg::) :k
Kemence Baráti Üdvözlettel:
DacaGabi
Kép

banya 1950

Hozzászólás Szerző: banya 1950 » 2009. november 29., vasárnap 19:45

Szamó!!!
Megkérlek,hogy a takarék tűzhely készítésről egy kicsit bővebben írj. A kemece mellé muszály egy kis méretű tűzhelyet csinálni, mert az ciki lenne, ha rezsón pirítanám a rántást. eredetileg nem gondoltam rá, de a kéménybe egy csatlakozot betettünk. Előre is :ty .

K.B.Ü.Banya

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2009. november 29., vasárnap 22:01

Banya!

Meglesz. Ha hazamegyek, akkor teszek fel fotókat is. Jövő hétvégén tudom intézni a dologot, ha az nem késő.

banya 1950

Hozzászólás Szerző: banya 1950 » 2009. november 29., vasárnap 22:09

:ty Szamo :!:
Tökéletesen jó idöpont, mert mi a füstjáratot most ledugózzuk és csak a tavasszal fogunk neki a tüzhely építésánek.A kemencével úgy is kipróbáltuk a legvacakabb időt is. Mégegyszer :ty

K.B.Ü. Banya

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2010. február 16., kedd 17:50

Tengelic! És akit még érdekel...

Bóklászásom közben tévedtem ide és már vakarództam, hogy az ezzel kapcsolatos gondolatokat tapasztalatokat, hol lehetne szóvá tenni, mert mint láttátok én nem egy hagyományos kemencét építettem másodszorra. (Aki tudja adja át). Az első kemencét én is agyaggal vakoltam és szépen bemeszeltem. Az én mániám hogy nem építek fölé soha semmit mert ha megnézitek a képet szerintem úgy szép ahogy van magában. Az első tél után az agyagot úgy dobta le magáról az én búbosom, mint Juliska a bugyit, amikor Jancsi megkérte a kezét. Ezután jött a csirkeháló, a misung, a csemperagasztó, a Terranova külső vakolat. Ezeknek köze nincs a régi kemencékhez. A belseje viszont annyira hagyományos, hogy itt még nem olvastam, hogy valaki meszes, törekes, vályogból épített volna dongás, búbosat Ami szabadon álló kültéri és 12 éve nem omlott össze. Ez a mostani viszont már köszönő viszonyban sincs az elsővel vagy egy hagyományos kemencével. Ez már mint sok szebb és mutatósabb társa már arról is szól, hogy a „Meki” helyett az unokáim tudják, mi a kemencében sült étel, mi a bogrács, mi a grillezés és érezzék az igazi házi füstölt kolbász és sonka ízét. Most akkor nem mindegy, hogy dryvit hálóval és csemperagasztóval vannak burkolva ?
azelső1.JPG
azelső1.JPG (31.59 KiB) Megtekintve 3548 alkalommal
Csatolmányok
KEMI2.JPG
A második és ez is csak kézzel épült!
KEMI2.JPG (35.45 KiB) Megtekintve 3549 alkalommal
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cibatapapa 2010. február 17., szerda 9:24-kor.
K.B.Ü. cibatapapa

csigaszeg

Hozzászólás Szerző: csigaszeg » 2010. február 16., kedd 18:07

Szia meg::) meg::) meg::)

Qrvára igazad van,első a praktikum.A régiek is bekenték volna fagyálló cuccokkal csak hát nem vót.Én se akartam tetőt a kemence fölé, csak hát eccer úgy alakút ho' vendégséget hítam eszem-iszomra, az időjósok faszagányos időt jósútak naná ho' egisz álló nap esett.Akkó megfogattam mikó a napernyő alatt eszetlenkettem egisz nap a kemence elött,ho' én biza többet nem fogok megáznyi a mozdony elött.Azé mondom az ember gyereke soha ne mogya aszt ho' soha :lol: :lol: :lol: :lol:Oszt meg illen lett :hej
Kemence éskörnyéke.jpg
Kemence éskörnyéke.jpg (33.64 KiB) Megtekintve 3537 alkalommal
Kemencebaráti üdvözlettel.......

Kép

Kemence nélkül?????? Minek?????

Babóca & Csigaszeg A'lias Brigan-Tibi

cibatapapa

Hozzászólás Szerző: cibatapapa » 2010. február 16., kedd 18:38

Kedves szamó!

Én is azt mondom amit te, érdemes kísérletezni, de nem az agyag és a régi bevált dolgok helyett, hanem, avval, hogy lehet kombinálni az új anyagokkal technikákkal, Ha ez nem lenne belénk programozva még mindig a fákon élnénk. A tapasztásról, tapasztalatidról szívemből szóltál. Éljen a kézi kemence építészet. Én is szerettem volna egy beltéri kemencét, de nem volt megoldható a szűkös tér miatt. Ezért szabadtérben nem tartottam szerencsésnek a búbosat. Túl vékony a fala és a levegőt fűti a szabadban.
Remélem fel lehet éleszteni ezt az érdekes témát.
Üdv Cibatapapa
K.B.Ü. cibatapapa

husqarna
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: husqarna » 2010. február 16., kedd 18:53

Én is szólnék, bár nem kérdezet senki! :lol:

Nem az építőanyag a hagyomány vagy autentikum, hanem maga a kemence.
Legyen az *** vályogból, vagy samottéglából. Csigaszeggel egyetértve,
maga a kemencézés a hagyomány. Nagyapáink is szívesen használták volna a
mai modern anyagokat. De abból építettek ami volt. Hát a mai generáció meg
abból, ami most van. De ez is és az is kemence. EZ ITT A LÉNYEG!!!!!
Az ételek íze pedig biztos vagyok
benne, hogy nem különb egyikbe vagy másikban sem.
kbü.:husqarna

Amit ma megehetsz, ne halaszd holnapra!

csigaszeg

Hozzászólás Szerző: csigaszeg » 2010. február 16., kedd 19:13

Husqi ;) ;) ;)

meg::) meg::) meg::) ................... :k

Kép

kkn
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: kkn » 2010. február 16., kedd 19:31

Egyetértek az előttem szólókkal.
És egyre több embernek lesz kemencéje...
Mint amikor a reklámban az öreg úr...
Kár hogy azokból a régi jó dolgokból nem maradt semmi... De minden régi jó dolog vissza fog jönni. Pl. a kemencézés :D
Kemence Baráti Üdvözlettel: Krisztián

"Adjon az Isten szerencsét, szerelmet, forró kemencét..."

scaniás
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: scaniás » 2010. február 16., kedd 20:52

husqarna vélemény szerint is igazad van a KEMENCE a lényeg
A hagyományos és új anyagok kombinációit én úgy próbáltam
ki hogy a dongát s tűzteret kis ill nagy méretű bontot téglából
agyaggal készítettem kivülről pedig lépés álló kőzetgyapot
flexragasztó műháló pucc és még egy tető.
Egy jó recept és sok venyige legyen veletek!

KBÜ: Scaniás

puzsi

Hozzászólás Szerző: puzsi » 2010. február 16., kedd 20:53

husqarna írta:Én is szólnék, bár nem kérdezet senki! :lol:

Nem az építőanyag a hagyomány vagy autentikum, hanem maga a kemence.
Legyen az *** vályogból, vagy samottéglából. Csigaszeggel egyetértve,
maga a kemencézés a hagyomány. Nagyapáink is szívesen használták volna a
mai modern anyagokat. De abból építettek ami volt. Hát a mai generáció meg
abból, ami most van. De ez is és az is kemence. EZ ITT A LÉNYEG!!!!!
Az ételek íze pedig biztos vagyok
benne, hogy nem különb egyikbe vagy másikban sem.
Öregem,maximálisan egyetértek! meg::) meg::) meg::) :k :k :k ;) ;) ;)

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2010. február 16., kedd 20:58

Valóban,a régiek nem építettek tetőt a kemence fölé,jobbat csináltak a tető alá építették a kemencét :) Nekem a tető áldás most, mert van hol tárolni a robogót, biciglit :oops: ,szégyenlem,de autentikus vagy sem, legalább tető alatt vannak az értékek. Mikor meg jön a kiscsapat,hát kitoljuk a járgányokat :)

banya 1950

Hozzászólás Szerző: banya 1950 » 2010. február 16., kedd 21:28

Srácok!!!
Az idén mi is tetőalá szeretnénk hozni a főbanyát, hogy legyen "Banya Tanya" Most télen esett a nyakunkba annyi égi áldás, hogy sok! A család régi kemencélyei közül csak egy volt kerti , de annak is volt teteje felvolt a donga mellett falazva és azon volt a cserép. Az egyik az búbos volt a konyhából fűtve, a másik donga mászókéménnyel ez a konyhába. A kéményseprő nem igazán szerette :lol: . Mi a sajátunkba vagyunk szerelmesek :P

Banya

DonGoo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: DonGoo » 2010. február 16., kedd 21:36

kkn írta:Egyetértek az előttem szólókkal.
Kár hogy azokból a régi jó dolgokból nem maradt semmi... De minden régi jó dolog vissza fog jönni. Pl. a kemencézés :D

Ja az öreg a d u g á s r a gondolt oszt erre kiszurják a szemét egy zacskó csipszel.......... :))) :))) :))) :))) :))) :))) :))) :)))
Kemence melege legyen veletek, emberek!!!!
Üdv:DonGoo

kkn
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: kkn » 2010. február 16., kedd 21:38

DonGoo írta:
kkn írta:Egyetértek az előttem szólókkal.

Ja az öreg a d u g á s r a gondolt oszt erre kiszurják a szemét egy zacskó csipszel.......... :))) :))) :))) :))) :))) :))) :))) :)))
Na jah. És a végén a nagy Önelégült fej :))) :)))
Én mondjuk láttam egy führeres verziót is. Az sem semmi :)))
Kemence Baráti Üdvözlettel: Krisztián

"Adjon az Isten szerencsét, szerelmet, forró kemencét..."

csigaszeg

Hozzászólás Szerző: csigaszeg » 2010. február 16., kedd 21:39

Oszt mehet a p.....csába :))) :))) :))) :j :j :j

Kép

jani

Hozzászólás Szerző: jani » 2010. február 16., kedd 21:46

csigaszeg írta:Oszt mehet a p.....csába :))) :))) :))) :j :j :j
Menne szegény,ha lenne hová :!: :)))

húsz éves férfi :arrow: Heves megye

Hatvan éves :arrow: Békés megye

nyolcvan éves :arrow: Tolna, de már nem megye'
Mert a kemence is úgy jó, ha van mit bele tenni!

leando

Hozzászólás Szerző: leando » 2010. február 17., szerda 7:03

Szamo!

Engem is nagyon érdekelne a takaréktüzhely épitése .
Konyhába szeretnék épiteni.

köszi! :ty
Hellosziaszevasztok!

leando

D Benji
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: D Benji » 2010. február 17., szerda 16:34

Sziasztok!
Én azt gondolom csak olyan régi anyagokat érdemes lecserélni maiakra, amikkel az őseink által épített kemencékben valamilyen probléma volt, vagy mi más módon akarjuk használni.
Többen búbost építettünk kültérre, aki nem akar tetőt annak nyilván valamilyen vakolat lehet a megoldás agyag helyett. Szerintem ez nem azt jelenti hogy a falszerkezeten bármit is változtatni kellene. A búb fala ismereteim szerint filléres anyagokból készült régen, és készülhet most is, teljes mértékben bevált, semmilyen okot nem látok az alapvető változtatásra.
Zsákszövet, törekes agyag, üvegháló, vakolat, festék. Ebben az esetben kényszerből sérülnek a hagyományok, de a kemence legfontosabb elemei nem változnak, csak a külső 1 cm. Azt hiszem hogy ez a külső réteg régen is főleg a hő tartásban játszott szerepet és az most sem romlik.
Sajnos a tapasztott házakkal, a nedvesedéssel, főleg alap nélkül sok probléma, javítani való volt a múltban. Fontosnak tartom, ha már változtatunk, csak az egészségre ártalmatlan anyagokat használjunk fel.
Mindenki maga dönti el mennyit változtat és hogyan.

Üdv.
Benji
www.terkep.net

puzsi

Hozzászólás Szerző: puzsi » 2010. február 18., csütörtök 21:42

D Benji írta:Sziasztok!
Én azt gondolom csak olyan régi anyagokat érdemes lecserélni maiakra, amikkel az őseink által épített kemencékben valamilyen probléma volt, vagy mi más módon akarjuk használni.
Többen búbost építettünk kültérre, aki nem akar tetőt annak nyilván valamilyen vakolat lehet a megoldás agyag helyett. Szerintem ez nem azt jelenti hogy a falszerkezeten bármit is változtatni kellene. A búb fala ismereteim szerint filléres anyagokból készült régen, és készülhet most is, teljes mértékben bevált, semmilyen okot nem látok az alapvető változtatásra.
Zsákszövet, törekes agyag, üvegháló, vakolat, festék. Ebben az esetben kényszerből sérülnek a hagyományok, de a kemence legfontosabb elemei nem változnak, csak a külső 1 cm. Azt hiszem hogy ez a külső réteg régen is főleg a hő tartásban játszott szerepet és az most sem romlik.
Sajnos a tapasztott házakkal, a nedvesedéssel, főleg alap nélkül sok probléma, javítani való volt a múltban. Fontosnak tartom, ha már változtatunk, csak az egészségre ártalmatlan anyagokat használjunk fel.
Mindenki maga dönti el mennyit változtat és hogyan.

Üdv.
Benji
http://www.terkep.net
:k :k :k :k :k :k

savgerinc

Hozzászólás Szerző: savgerinc » 2012. szeptember 28., péntek 12:41

Barátaim !

Már régóta tervezem, hogy ebbe az elfeledett topikba írjak.
Valaki írta egyszer, hogy mindenkinek működik a kemencéje. Ez egy alap igazság.
Tisztelem azokat, akik ragaszkodnak a régi, bevált dolgokhoz és azt mondják, minek azon változtatni. Nekem az a véleményem, hogy mindig a kísérletező emberek vitték előre a világot. Ha nem így lenne, akkor mindenki el tudja képzelni, hol tartanánk. Még mindig földbe vájt lyukakban sütnénk. Mindenki látott már fonott vesszőre tapasztott, sárból készült kemencét. Képzelem, hogy mit szóltak annak, aki kitalálta, hogy téglából jobb lenne. Fémet, üveget stb. azért nem raktak a kemencébe, mert egyszerűen nem volt. Én még emlékszem, nagyszüleimnél mekkora kincs volt egy A4-es nagyságú ablaküveg. Hőálló üvegről meg nem is hallottak. Kemencét meg olyat építettek ezek a mindenhez kényszerből értő parasztemberek, amilyet láttak a faluban. A többség életében el sem hagyta faluját. Esetleg valami közeli nagyobb településre mentek be a vásárba. Az alföldi embernek fogalma sem volt, hogy milyen kemencék épültek a Dunántúlon. Újságról, internetről nem is beszélek. A lényeg az, hogy tudtak sütni-főzni benne.
A kérdés az, hogy mi miért építjük a kemencénket. Sütő-főző készsége mindenkinek van a lakásban. Tehát mi hobbiból, nosztalgiából, változatosságból, társas élmény céljából, stb. kezdtünk bele. S mivel sokan sokfélék vagyunk, a kemencéink is azt tükrözik. Valahol írtam egyszer, hogy szinte típus-kemencék épülnek többnyire egy kis egyéni ízzel. Már előre mosolygok, hogy ezeket fogják egyszer autentikusnak nevezni. És ez így van rendjén. A világ halad. Ettem én már több skanzenben százéves kemencében készült étkeket, ugyan olyan finomak voltak, mint amiket mi sütünk.
Számomra a kemence egy felnőtt játék, ugyanúgy mint a borkészítés, stb.
Azt kívánom nektek, hogy egyetek sok-sok finomságot úgy az autentikus, mint a mai, modern kemencétek gyomrából !
:e :ii :t :i :esz :iii
Baráti üdvözlettel: savgerinc
Ha tele a pince és füstöl a kemence, az se baj, ha vékony a szelence.

TIS

Hozzászólás Szerző: TIS » 2012. szeptember 28., péntek 20:49

:ty meg::) :iiii
Kép
"Egy ismeretlen barát is barát."-Lessing
https://picasaweb.google.com/1077772856 ... directlink

csácsó2

Hozzászólás Szerző: csácsó2 » 2012. szeptember 28., péntek 22:15

Csaba meg::) és Ámen!
K.b.üdvözlettel csácsó2

Ami jó az életben az hízlal, vagy erkölcstelen.

Válasz küldése