Építési tanács

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
DacaGaby
Tiszteletbeli kemencebence tag

Re: Építési tanács

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2009. november 10., kedd 10:27

laca55 írta:Szia Gera!
Nagyon jó ötlet, én is hasonló ötlet megvalósításával kísérleteztem.
A mélységi méretek nem igazán jöttek össze.
A mellékelt képen (már nem tudom kinek az ötlete, de gratula) is hasonló látható.
A félelmem, hogy ez esetben a hátul lévő kemence fala csak 5 cm samottlap+5 cm kőzetgyapot lehet.
Szerettem volna a tömeg miatt 12 cm vastag samottlapból készíteni.
Nem szeretnék úgy járni, hogy lesz egy használhatatlan kemencém és grillezőm.
Úgy látom FarPa barátunk kombikemencéjét szemelted ki, nagyon jó megoldása, én inkább ezt a variációt javaslom, mint a saját ötletedet. Bocs! meg::)
Azzal szerintem gyakran meggyűlne a bajod a kivitelezésnél és a használatnál is.
Kemence Baráti Üdvözlettel:
DacaGabi
Kép

Robrt

Hozzászólás Szerző: Robrt » 2009. november 10., kedd 13:22

A kombi kemence nem rossz ötlet, de én is inkább Gera ötlete felő orientálódnék. Egy normál kemence nagyobb és célszerűen kialakított grillező "bejárattal" a kémény alatt. Laca, nézd meg a videót itt: http://www.kemencebence.hu/index.php?op ... o&Itemid=2

Ez is egy kombi kemence, még rillforgató is van benne, ötletet lehet meríteni. A kemence ajtót nem tenném 90cm alá, ott már hajolgatni kell mindenképp. Szerintem ideális magasság 90-110 körül. A pizzái is be kell vetni, ellenőrizni, kivenni, stb. ezt nem lehet megtenni egy alacsony beadónyílásnál. Kivéve ha az ember annyit iszig, hogy lefekszik, de maximum ellenőrizni lehet csak, de olyankor meg mi érünk egy ilyen segéddel? fal:)

Szóval én kemencére szavazok + grillezési lehetőség (szélesebb nagyobb előtér).
A samott csak az aljára való inkább, mert eléggé leszűkíti a későbbiekben a szakácstudományod kibontakozását. Nekem is tégla van, de semmi baja. A samott tartósabb, viszont másképp viselkedik.

Szóval, hajrá :hej
Robrt
http://www.kemencebence.hu - kemenceépítés amatőröknek

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2009. november 10., kedd 18:26

Mesterek!

Köszönöm a tanácsokat.
Eredeti ötlet elvetve ( alacsony kemence+felette grillező)
"A pizzát is be kell vetni, ellenőrizni, kivenni, stb."
Ezzel kapcsolatban hadd kérdezzem:
Az ellenőrzés a kemence betévő ajtajának a rövid kivételével és bepislantással működik jól, vagy hőállóüveg kukucskáló ablakon keresztül?
Az előbbi megoldásnál az az aggodalmam, hogy kezdő lévén nyilván többször kiveszem az ajtót és ezáltal lehűlhet a kemence.
Az utóbbi esetben vajon az üvegen keresztül mit látok? Ha nincs benn oldalra húzott parázs , akkor vlsz sötét van. De lehet, hogy a parázs fénye is kevés.
Más:
"A samott csak az aljára való inkább, mert eléggé leszűkíti a későbbiekben a szakácstudományod kibontakozását. A samott tartósabb, viszont másképp viselkedik."
Mennyiben hátráltat a teljesen samottból készülő kemence?
Miben mutatkozik a samott másképpen történő viselkedése?
Most probálom rajzolni a a javasolt megoldást, hogy hátul a kemence, elöl a grill lehetőség.
A külméretek ( ill. a fal által alkotott belméretek adottak) így nekem csak a samott anyag felhasználása tűnik kivitelezhetőnek.
A felfűtött kemence hőtartása a bevitt anyagok tömegével arányos ( gondolom). Az oldalfal elvékonyítását próbálom alatta és felette tömeg bevitelével ellensúlyozni.
Ha meg tudtad álmodni, meg is tudod tenni !
K.B.Üdv: laca

jani

Hozzászólás Szerző: jani » 2009. november 10., kedd 18:33

Csutkaszáras jó estét a kemencebarátoknak!
gera írta:
jani írta:Csutkaszáras jó napot a kemencebarátoknak!

Ma összevágtam cca. 250 db hódfarkú cserepet,feleztem téglát jó párat,mindezt kis flex segítségével.Hát volt por bőven :!: :lol: Holnap neki esek,mint bolond tehén a fiának,aztán rakom,mint állat :!: :lol: Még mielőtt megkérdezitek,bentre rakom a szobába,így nem félek a fagytól.Képek lesznek,ha sikerül kunyerálnom egy digi gépet,mert a telefonnal nem olyan jó a kép minősége.
Szia Jani! Én kíváncsian várom a képeket.Egy jó tanács ,ha megfogadod a maradék cserepet vagy a következő kemencét ha csinálod, vágd csempevágóval tudod a tili-toli majd ropi technikával!Én így csináltam az enyémet és hidd el nem jár annyi porral. :k
Erre nem is gondoltam :!: Nekem tök logikus volt a flex,és amelyik tök száraz volt csak az porolt.Kicsit megáztak,mivel kint tároltam az udvaron.
Mert a kemence is úgy jó, ha van mit bele tenni!

gera

Hozzászólás Szerző: gera » 2009. november 10., kedd 19:02

Laca55!Még akkor is jobban jársz ha mondjuk a dongát úgy rakod, hogy lapjára a téglát az 6cm és azt szigeteled le hőtükrös kőzetgyapottal.Vagy ha búbost csinálsz akkor 8cm + szigetelés.Így nem fogja olyan sokáig a hőt tartani, de szerintem másnap is meleg lenne és könnyű felfűteni is.A búbosra láttam példát, hogy csak 8 cm a falvastagsága, de az benti volt és fűtésre is használják és tök jól működik.
Nem nagyon láttam itt olyan kemencét ami csak abból lenne, csak a pizza sütőket.Lehet, hogy a tied lesz az első mindenes?A 6cm falvastagságú donga megoldást még nem láttam, de lehet, hogy már valaki csinálta.Az is lehet, hogy hülyeség.6 cm tégla +1-2cm agyag +3cm szigetelés=10-11cm.Lehet, hogy hülyeség de én inkább ezt építeném meg mint a samott krematóriumot :lol:
Kérd ki mások véleményét is!!!!!!!!!
"Látni, amit mindenki lát, és gondolni, amit még senki sem gondolt." Szent-Györgyi Albert
K.B.Ü. Peti

Kandallóm: https://lh6.googleusercontent.com/-Zqt0 ... G_0879.JPG

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2009. november 10., kedd 22:08

samott vagy tégla ?!

Egy kemenceépítőmester weblapján olvasom:
" Kenyérsütő kemencéket nem célszerű samottból építeni, megfelelőbb a tégla tűztér . A tégla tűztér elég hőt tárol, de nem égeti el a kenyeret. A vastag tűztérfal és tűztalaj megfelelő mennyiségű hőt képes eltárolni a kenyér viszonylag hosszabb sütésidejéhez és a szükséges gőz kezelése is egyszerűbb, mint a magasabb hőfokú samottkemencében."
"Ha vegyes használatra építünk kemencét, célszerű a samott használata, mert húsok sütésénél magasabb és tartósabb hőre van szüksége kemencénknek. Ezt a kemencét is lehet kenyér, pizza és tésztafélék sütésére használni, de megfelelően vissza kell hűteni ehhez a művelethez."
Én úgy gondolom, hogy a samott " ridegebb - égetősebb" hőkiadása az anyag nagyobb térfogatsúlyából és sajátos jellemzőiből adódhat vagy adódik. A fizika törvényei szerint ez az anyag több hőt képes tárolni, magasabb hőmérsékleten.
Ugyanakkor az is evidens, hogy az égetett kerámia ( tégla) a relatív porózusosabb jellege miatt több párát képes feldolgozni ( magába szívni és szükség esetén kiadni) , ezért kenyérsütésre a "lágyabb" anyag , vagyis a tégla megfelelőbb.
Vállalom a samott anyagot , ha lehetséges valamely részén becsempészek égetett kerámiát ( nem keverve!) és a párát megpróbálom pótolni kerámiaedény behelyezésével amibe vizet teszek.
A samottnál a tisztíthatóság, pontos illesztési hézagok , számomra precízebb kivitelezési lehetőségek előnyt jelentenek.
Egyébként az az érzésem, hogy a samott kontra vitában a samott ellen szól a megasabb beszerzési ár, valamint , hogy " művi" termék, nem olyan bio.....

lalapapa
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: lalapapa » 2009. november 10., kedd 23:30

Sziasztok

Én sokat spekuláltam
mikor kemence építésbe kezdtem/ melyhez nagy lökést adott ennek az oldalnak
a megtalálása ezért köszönet NEKTEK/ hogy milyen anyagot használjak ,a téglához
nagyon olcsón jutottam így ez eldöntötte a kérdést . Munkámból fakadóan sok kőműves barátom van akik ajánlkoztak megcsinálják,azt mondtam köszi de nem.
Lehet ,hogy a téglák nem állnak hajszálpontosan de én csinálom egyedül,
így lesz ez az én KEMENCÉM. Ezt érzem én a legfontosabbnak.
Az lesz neked jó és abban fogsz jól sütni amelyiket a magadénak érzed!

lalapapa
hali Lali papi

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2009. november 10., kedd 23:39

Gera Peti!
Valóban Te az ellen szóltál, hogy az EGÉSZ belsőt ne samottból építsem!
Ennek és a nyilván jószándékú tanácsod ellenére a mellékelt alaprajzon próbálom érzékeltetni, hogy az adott méreteken belül mit tudtam kihozni a projectből.
Így a " kemencécskémbe" 2 db 30 cm-es pizza fér be a látható módon.
Előtte 25x45 cm-es grillfelületre van lehetőség.
(igyekeztem becsempészni tégla anyagot is)
Azt vegyétek figyelembe, hogy a rendelkezésre álló, kitölthető méretek adottak.

Vélemények?
Csatolmányok
alaprajz+.jpg
új alaprajz
alaprajz+.jpg (47.22 KiB) Megtekintve 980 alkalommal

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2009. november 11., szerda 0:54

Gera Peti!

Örülök , hogy tetszik az avatar képem!
Mit mondjak.... most még ilyen üde, fitt és snájdig vagyok, de mire elkészül a kemencém,
félek, hogy veszítek a bájaimból.....

csokiati

Hozzászólás Szerző: csokiati » 2009. november 11., szerda 2:05

Samott? Nem samott??
Szerintem is teljesen mindegy. Már többször is írtuk, írták a fórumon, hogy nincs 2 egyforma kemence. Mindenkinek a saját kemencéjében, kemencéjével kell megtanulni sütni, főzni.
Amiatt is teljesen mindegy, mivel ki samottal, ki samott nélkül építette, még is mindegyik jól működik.
Ami a lényeg: Te építed, a Te kemencéd és Te fogsz benne sütni hol jót, hol rosszat. De higgyétek el, még a rosszul sikerültekre is büszkék lesztek, ha azt a saját kemencétekkel vittétek véghez.
Tehát samott?? Nem samott?

Tök mindegy :!: :!: :!: :!:
Üdv: Csoki

Akit a kemence füstje megcsapott!
----> Így készült a kemencém <----

lalapapa
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: lalapapa » 2009. november 11., szerda 9:17

Sziasztok
Lenne egy érdekes ötletem DacaGaby említette , hogy még nem sütött kenyeret
a kemencéjében ha a samottra rá lenne téve egy mondjuk 2 cm vastag kőlap
vagy műkőlap és arra a tészta nyilván a befűtés után ,akkor nem a samottal
érintkezne.Lehet hogy hülyeség csak egy ötlet.

lalapapa
hali Lali papi

jkalocsa
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: jkalocsa » 2009. november 11., szerda 9:45

Szia Lalapapa,
Lenne egy érdekes ötletem DacaGaby említette , hogy még nem sütött kenyeret
a kemencéjében ha a samottra rá lenne téve egy mondjuk 2 cm vastag kőlap
vagy műkőlap és arra a tészta nyilván a befűtés után ,akkor nem a samottal
érintkezne.Lehet hogy hülyeség csak egy ötlet.
a samottal semmi probléma :shock: .
Az én búbosom is samottéglás, amin a kenyerek és a pizzák úgyanúgy sülnek (leégés nélkül :lol: ) mint a tégla fenekü kemencében. Csak a füttés mikéntje/módja számit, ahogy a DacaGaby is említette már párszor.

Üdv
Kalo

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2009. november 11., szerda 9:45

Biztos nem lenne arra szükség, simán bevetném a kenyeret a samottra. A kő, vagy műkő lapon nem sülne mag a kenyér, ráadásul a műkő nem bírná ki a a hőingadozást, összerepedne és szét is törne.
DacaGabi
Kép

Robrt

Hozzászólás Szerző: Robrt » 2009. november 11., szerda 9:47

Laca,

Próbáltam én is óvatosan fogalmazni a samott-nem samott kérdésben. Nem is emlékszem van e valakinek itt kemencéje ami teljesen samottból van, de szerintem nincs. Az ilyen kemencéket tipikusan az amerikaiak építík és főleg pizzasütésre. Nálunk inkább csak a sütőtér aljára használjuk. Erre itt van Dacagaby nagyszerű búbosa jó példaként (meg még sok más példa is van erre). Egyik sem jobb mint a másik, csak más! Szrintrm olyan ez mint VW és az Opel. Ezen nem veszünk össze na.

Vissza egyik kérdésedre, hogy a pizzzát hogyan ellenőrizzük:
Elég egyszerű, figyelni kell. Ugyanis pizzasütésnél nem kell kihúzni a parazsat és nem kell semmilyen ajtó sem. A parazsat egyoldalra, vagy kétoldalra eltolod, majd a szabad helyre betolod a pizzát, és 3-4 perc alatt megsül. Tudom van aki másképp csinálja, de hagyományosan így működik Olaszországban és az álladó fatüzelésü pizzériákban is. Nálunk is van egy ilyen pizzéria: bal oldalt egy-két hasáb parázslik/ég, jobb oldalt szárítják a következő adag (2-3db) fát, középen egymás után bevetve 2-3 pizza sül. Az olaszok ráadásul azt mondják, hogy az igazi pizza 500 fokon 2 perc alatt sül meg, és hagyományosan paradicsomszósz, mozarella és bazsalikom levél van rajta. Érdemes kipróbálni!

Éhes is lettem :enne :lol: :lol:
Robrt
http://www.kemencebence.hu - kemenceépítés amatőröknek

Maxigáz
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Maxigáz » 2009. november 11., szerda 10:13

Egy barátom samottkemencés péknél dolgozott. Ők a vizet sem edényben használták sütéskor, hanem kenyérsütés előtt belocsoltak (löttyintettek) egy jó adagot a kemence aljába. Ezen az infón felbuzdulva én is kipróbáltam már ezt a dolgot és nem lett semmi baja a samottnak. Sőt, hogy egy kicsit tovább lépjek. Vasárnapi libasütés előtt sajnos sikerült túlfűtenem a kemencét. (ugye még csak tanuló gyík vagyok) A víz nekem a visszahűtésnél is rengeteget segített.

Véleményem pedig az, hogy mindenkinek igaza van. Ez is jó, meg az is jó. De a jó kemence az, amiben tud sütni a gazdája. Nekem is volt már gyönyörű és volt már fekete pizzám is. Pedig a kemencém alja nekem is 4 cm samottal van kirakva.

Ha megismered a sajátod és tudsz sütni benne, akkor király. Ha nem, akkor b@..hatod.

Sztem úgy egymásnak ugrottatok, mint tápos kutyák a csontnak. Mindenki építsen olyat, amiben tud sütni. Márpedig ebben is, meg abban is meg kell tanulni.
Na de docs az okoskodásért. :hej :hej :hej
KBÜ Maxigáz

tepertő

Hozzászólás Szerző: tepertő » 2009. november 11., szerda 10:20

Sziasztok a véleményeteket szeretném kérni.A törmelék helyet szerintettek ha gyöngykavicsot használnák a kemence aljába jó lesz?
Üdv tepertő
Kép

Kép
Üdv :t tepertő

jani

Hozzászólás Szerző: jani » 2009. november 11., szerda 10:25

Sziasztok bbarátok!

Nem tudom feltenni a képeimet,mert nem tudom összetömöríteni,nincs ilyen program a gépen.Valaki-azt hiszem a Reikisgabi-ajánlott egy ingyenesen letölthetőt,de nememlékszem sem a nevére sem hogy melyik topicban.Segítenétek :?: Csinálom a búbos(omat)unkat,és szeretném veletek is meg osztani.Konzultáltam Szamoval egy pár privi erejéig,és rájöttem,jó volt az elgondolásom,ebben csak megerősítést kaptam.
No,megyek bekapom a kis kemencés páleszt,és :bo

tepertő

Hozzászólás Szerző: tepertő » 2009. november 11., szerda 10:36

Microsoft Office Picture Manager
én ezt használom.
Kép

Kép

csokiati

Hozzászólás Szerző: csokiati » 2009. november 11., szerda 10:41

tepertő írta:Sziasztok a véleményeteket szeretném kérni.A törmelék helyet szerintettek ha gyöngykavicsot használnák a kemence aljába jó lesz?
Üdv tepertő
A gyöngykavics is törmelék :))) :))) :)))

csokiati

Hozzászólás Szerző: csokiati » 2009. november 11., szerda 10:47

jani írta:Sziasztok barátok!
Nem tudom feltenni a képeimet,mert nem tudom összetömöríteni,nincs ilyen program a gépen.
Én is azt használom és már írtam róla bővebben. Az alábbi linkre kattintva olvashatod. Nem akaródzik link lenni, másold be a böngésződbe.

viewtopic.php?f=2&t=20&p=6806&hilit=mic ... fice#p6806

He-he, még is csak link lett :lol: :lol: :lol:
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára csokiati 2009. november 11., szerda 10:54-kor.

husqarna
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: husqarna » 2009. november 11., szerda 10:48

jani!

Vagy Nero photosnap viewer!
kbü.:husqarna

Amit ma megehetsz, ne halaszd holnapra!

KORomTALAN
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: KORomTALAN » 2009. november 11., szerda 10:49

Robrt írta: Nem is emlékszem van e valakinek itt kemencéje ami teljesen samottból van,
Nekem volt, alul-felül samottból rakott kemencém, és annyira jó fal:) volt, hogy másfél éve lebontottam
Tapasztalatom szerint hosszú felfűtés után (kb 3 óra) nagyon gyorsan adta le a hőt, sokszor újra fel kellett fűteni.
Ha nem vigyáztam, égetett alul-felül. Kidobni azért semmit nem kellett :D , de nagyon messze volt attól, amit a téglás dongakemencémben tudok "művelni", ami nem zárja ki, hogy akár lehetne még jobb is...

husqarna
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: husqarna » 2009. november 11., szerda 11:07

lalapapa írta:Sziasztok

Én sokat spekuláltam
nagyon olcsón jutottam így ez eldöntötte a kérdést . Munkámból fakadóan sok kőműves barátom van akik ajánlkoztak megcsinálják,azt mondtam köszi de nem.

lalapapa
lalapapa!

Szívemből szóltál :ty
Szerintem is az ismeri a kemencéjét, aki maga építette!
Ha ez nem így van, az csak ismeri tulajdonságait :)
De nem tud vele mit kezdeni. Alaptétel: építsd magad :!: :!: :!:
kbü.:husqarna

Amit ma megehetsz, ne halaszd holnapra!

DonGoo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: DonGoo » 2009. november 11., szerda 11:30

Sziasztok!! :hej :hej

Egy egyszerű kérdésem lenne, biztos volt már a korábbiakban erről szó, csak mivel kb napi legalább 30 új hozzászólás van, nem győzöm átolvasni (rajta vagyok, de még talán 1 hónapba is belekerül mire végzek vele, aztán meg kezdhetem előröl hogy kiszedegessem belőle a számomra fontos dolgokat, képeket stb...stb) azt a pár ezer hozzászólást.
A kérdésem a következő, mi történik akkor, ha az üveg+homok ágyra a tapasztáshoz használt sós-törekes-agyagot simítom el mondjuk kb 3cm vastagon?? vagy 5cm??
Esetleg egy vékony kb 1cm-es réteg után kenderszövetezem aztán rakok rá még 2cm-t??
Természetesen egy munkafázisra gondoltam hogy totálisan egybekössön.
Esetleg lehet fokozni 2 sor kenderszövetet rakni bele..?
Tudom hogy meleg az alja lehet hogy kiég belőle a kenderszövet??
Azt hiszem öregsas írta kb 1 évvel ezelőtt hogy neki van hőmérő az üvegágyban, és kb 110C-ot mért benne.
Csak azért gondoltam volna így mert akkor senem tégla, senem samot és még totál sima is lenne..
Nagyon, nagyon, nagyon érdekelne a válaszotok!!!
Köszi! meg::) meg::) meg::) meg::) meg::) meg::) meg::)
Kemence melege legyen veletek, emberek!!!!
Üdv:DonGoo

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2009. november 11., szerda 12:11

Ha még egyszer építeném a kemencémet, vagy ha tönkremegy a mostani akkor 2 dolgot csinálnék másképpen. Az egyiket éppen tegnap beszéltük "pappingatlan" barátommal, a cserepet csak kétfelé vágnám (nem három felé) tehát 2+18+2 lenne a fala a másik pedig az agyag fenék lenne, amiről már beszéltünk itt a fórumon. Viszont a sót kihagynám!!!
Teljesen korrekt ötlet a kenderszövettel való megerősítés, én biztos kipróbálnám, ha most építenék kemencét!
DacaGabi
Kép

DonGoo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: DonGoo » 2009. november 11., szerda 13:46

Ha még egyszer építeném a kemencémet, vagy ha tönkremegy a mostani akkor 2 dolgot csinálnék másképpen. Az egyiket éppen tegnap beszéltük "pappingatlan" barátommal, a cserepet csak kétfelé vágnám (nem három felé) tehát 2+18+2 lenne a fala a másik pedig az agyag fenék lenne, amiről már beszéltünk itt a fórumon. Viszont a sót kihagynám!!!
Teljesen korrekt ötlet a kenderszövettel való megerősítés, én biztos kipróbálnám, ha most építenék kemencét!
Szia Gaby!!!

Köszönöm a válaszod, akkor ez lesz a tervezésem egyik kiindulási pontja.
Szerinted a 3 cm elég lenne???
Megegy-két kérdés, (ha nem zavarok, most ugyan kicsit puskaporos a hangulat) úgy látom a te kemencéd búbja kör alapú (mint általában a búbosok, szerintem a őseink nemvéletlenül találták ezt ki), nekem helyszűke miatt inkább oválisban kellene gondolkodnom, tehát mélységében tudnám nyújtani.
Tudom hogy a dongaboltozatúak is nyújtottak, de búbosnál is megoldható, (A építészeti részt azt megoldom) gondolok itt a búbon belüli hőeloszlás egyenletességére, vagy majd meg kell tanulni benne fűteni és kész?
kb70 max 80 széles és kb 1m mély a búb magassága 1m- re gondoltam belső méretre, saccolásod szerint 2-18-2 fallal mennyi cserepet szerezzek be? Mert lövésem sincs róla hogy mennyi kellene hozzá 3-400 vagy ötszáztól is több?

meg::) meg::) Elöre is köszi meg::) meg::)
Kemence melege legyen veletek, emberek!!!!
Üdv:DonGoo

gera

Hozzászólás Szerző: gera » 2009. november 11., szerda 14:00

Laca55 Én azért még mindég próbálok neked elméletben segíteni!Ha nem veszed rossz néven csak egy ötlet.Mi lenne ha a samott fal hejett téglát raknál élével és a hőtükrös üveggyapot lenne 3 cm-es.Van ilyen mert én a Csokiatitól ilyet kaptam amit köszönök is neki és az övé ilyennel van leburkolva, de neki a falvastagsága ha jól emlékszem 25-ös és nem forrósodik fel a külseje!Remélem ati nem haragszol, hogy a kemencédről beszélek, ha valami nem fajin szóljál!
Átrajzoltam a rajzodat és így néz ki.
Tehát lenne 6cm +pici agyag +3cm hőtükör=10cm
Engem elgondolkodtatott Koromtalan azért írtam át a rajzod!
Remélem nem veszed zokon.Kérd ki a többiek véleményét is, mert én még ilyet nem láttam és nem is olvastam, mármint a falvastagsággal kapcsolatban, ami téglából van.De szerintem jó lehet a beltéri búbosból kiindulva 8cm falvastagsággal!Majd erről is teszek fel képet a kemence barátok kemencéi topikba és szólok Atinak, ha megyek.
A labda fel van adva ki csapja le?
Csatolmányok
rajz.jpg
rajz.jpg (42.51 KiB) Megtekintve 965 alkalommal
"Látni, amit mindenki lát, és gondolni, amit még senki sem gondolt." Szent-Györgyi Albert
K.B.Ü. Peti

homer
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: homer » 2009. november 11., szerda 14:03

Laca55!

Ha ragaszkodsz, az alacsony kemence nyíláshoz egy több száz éve létezö megoldást láthatsz,
a kulturális ajánlóban a Sárospataki Óriás Kemencénél.
Így legalább szemmagasságba kerül a vörös hölgy is :j :j

A többiek meg most bizonyították, hogy igazán családi a hangulat fal:) fal:) fal:)
Mert kell egy Kemence!
Homer

D Benji
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: D Benji » 2009. november 11., szerda 14:13

Sziasztok!

Nekünk 3cm vastag samott téglás tűzterű búbos kemencénk van. Majdnem kész.

A fórumon időnként felizzik a samott, tégla, agyag, tufa kérdés.
A samottosak, főleg búbosban abszolút kisebbségben vannak.
Azok a fórumozók akik sokat publikálnak kenyér sütéssel kapcsolatban, általában tégla tűzteret használnak. A fórum olvasása közben esetleg leszűrhető az is, nyilván indokolatlanul, hogy a samottosak valamiért nem nagyon sütnek kenyeret.
A vita továbbfolytatása és talán lezárása és saját érdekemben is tisztelettel felkérem két nagyon tapasztalt kemencebarátunkat, DacaGaby és Tengelic mestereket, süssenek kenyeret, osszák meg tapasztalataikat ezzel kapcsolatban is, amikből már eddig is rengeteget tanultunk. Lássuk, hogy búbos samott téglás kemencében is finom a kenyér.

Üdv.
Benji
www.terkep.net
    • Az ég kék, a fű zöld, akkor a fontosabb dolgok rendben vannak!

jani

Hozzászólás Szerző: jani » 2009. november 11., szerda 18:59

Sziasztok!

:ty mindenkinek aki segített progi ügyben :!: :bol

:idea: Ezt a sok kötözködést majd áprilisban rendezhetitek :i :i :i ::e efféle módon :!: :lol: :lol: :lol:

puzsi

Hozzászólás Szerző: puzsi » 2009. november 11., szerda 20:14

lalapapa írta:Sziasztok

Én sokat spekuláltam

lalapapa
Nagyon egyetértek Veled,más építeni,mint építtetni!A saját kivitelezés még ,ha kacskább is kicsit,nagyon nagy boldogság! :k :k :k
Ha van kemencéd,nagy bajod nem lehet.Üdvözlet mindenkinek!Puzsi

jani

Hozzászólás Szerző: jani » 2009. november 11., szerda 20:17

De igazad van Puzsi :!:

tepertő

Hozzászólás Szerző: tepertő » 2009. november 11., szerda 20:18

Ez így van.
Kép

Kép

laca55

Hozzászólás Szerző: laca55 » 2009. november 11., szerda 20:27

Kedves Kemencések!

Úgy látom, hogy egy nagyon családias és jó fórumba csöppentem!
Mindenki előtt megemelem a nem létező kalapom a segítés szándékát olvasom minden hozzászólásból!
Gera Peti!
Az átrajzolt tervedet-ötletedet köszönöm, úgy vélem ennek a megvalósításának semmi akadálya.
Az oldalfalon tehát téglát alkalmazok. A 3 cm üveggyapot nem tudom elég-e , mert a "körítő-fal" amiben építem a kemencét 18 cm vtg betonelemekből épített fal. Ha a belső hőmérséklet túl sok hőt ad át a falnak, attól félek, hogy a fal a sok hőmozgástól károsodna. Az épületgépész kollégámmal lefuttatok egy programot ami a 2 szélső hőmérsékletre megadja a várható hőmozgást.
Kérdezem ugyanakkor, hogy ehhez a kemence alapterülethez milyen magasság dukál?

Maxigáz: az ötletet, a víz belöttyintéssel, amivel biztosítom a megfelelő páratartalmat, köszönöm.

Robtr: a pizzasütési instrukciókat kösz! teljesen oké.
Ha kész lenne a kemencém, ma biztosan libát sütnék. Ezt vlsz. zárt ajtóval kellene sütnöm.
( előtte a parázs kisöprésével ?) Hogy ne nyitogassam sokat az ajtót vagy betévőt , kellene egy
hőálló üvegbetét az ajtóra, amit keresztül kiváncsiskodhatok.
talán már kérdeztem: ha odabenn sötét van, mit látok az üvegen keresztül???
Ha badarságokat kérdezek, bocsássátok meg és NE essetek egymásnak!!!

puzsi

Hozzászólás Szerző: puzsi » 2009. november 11., szerda 20:47

IgazTomi! :ty

Notata1
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Notata1 » 2009. november 11., szerda 21:18

puzsi írta:IgazTomi! :ty
Szeva te elveszett Puzsi!
Épp ideje volt visszatérned, mert már rajtam kerestek!
Bár mondtam, hogy semmi bajod, mert "tetyűbe ugye nem csap a mennykű!" :D :D
Hajrá magyarok!

puzsi

Hozzászólás Szerző: puzsi » 2009. november 11., szerda 21:27

Notata1 írta:
puzsi írta:IgazTomi! :ty
Szeva te elveszett Puzsi!
Épp ideje volt visszatérned, mert már rajtam kerestek!
Bár mondtam, hogy semmi bajod, mert "tetyűbe ugye nem csap a mennykű!" :D :D
Nem vesztem el,csak Kecskeméten voltam két napig,egyébként kösz jól vagyok! :k :k :k

gera

Hozzászólás Szerző: gera » 2009. november 11., szerda 22:09

laca55 írta:Kedves Kemencések!
Gera Peti:
Az átrajzolt tervedet-ötletedet köszönöm, úgy vélem ennek a megvalósításának semmi akadálya.
Az oldalfalon tehát téglát alkalmazok. A 3 cm üveggyapot nem tudom elég-e , mert a "körítő-fal" amiben építem a kemencét 18 cm vtg betonelemekből épített fal. Ha a belső hőmérséklet túl sok hőt ad át a falnak, attól félek, hogy a fal a sok hőmozgástól károsodna. Az épületgépész kollégámmal lefuttatok egy programot ami a 2 szélső hőmérsékletre megadja a várható hőmozgást.
Kérdezem ugyanakkor, hogy ehhez a kemence alapterülethez milyen magasság dukál?
Csak annyit akarok mondani, hogy unatkoztam és elkezdtem átrajzolgatni látszik nem is olyan fajentos mint a tiéd.Én egyáltalán nem tudom, hogy fog viselkedni, de azt sem tudom ,hogy a 4cm oldalfali samott lap mennyire löki meg a szigetelést meleggel, ha abból csinálnád.Ezek csak alternatívák amiket felállítunk, de ide én mégis a téglát érzem jobbnak, mert kicsi a belterület.A téglába csak az a gond, hogy 6cm+1cm agyag ez itt a böki.
Értem ne aggódj megbeszéltük a fiúkkal privátba mielőtt Notata kimondta volna.
Most jut eszembe a betonelemeket már megcsináltad a szélén?Ha nem, akkor lehetne vastagítani arra fele :idea: .
Majd aztán hallgass meg másokat is ők is hozzáfűznek, ha akarnak és miért is ne akarnának?+ a munkatársad kiszámítja a hőt,hát őseink biztos nem vacakoltak ennyit :))) De biztos jó lesz ;)
Az üvegen lámpával be lehet világítani :lol:
Én hétvégén akarom apósomat megfűzni, hogy nézze meg az enyémet, mert a külső ajtó felső részéhez belülről akarok rakatni vele egy lámpát olyan kerámia foglalatost tűzálló vezetékkel a falban ami pont a tévő elé+ a kemencébe világít.Szerintetek *** ötlet?Mert ha az marad a steklámpa :lol:

Puzsi :ty
K.B.Ü. Peti

lalapapa
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: lalapapa » 2009. november 11., szerda 22:32

Sziasztok
El sem hiszitek , de alig várom az estét hogy olvassalak Titeket jó ez a
fórum na . Ma egyébként építkeztem leszigeteltem a dongát /hővisszaverő
aluval kösz Gera / rá a homok, és végre asztalos munka a tető .
A tartószerkezet elkészült , holnap megy rá a deszka meg a zsindely.
Na egy kérdés, a kémény magassága és huzata között mekkora az összefüggés.
Bocs még egy, négy napja megy bent a hősugárzó a tégla száraznak tűnik , de az agyag nagyon lassan húz . Van valakinek tapasztalata ilyen időben / tudom
anyagfüggő / kb mennyi kell neki.

köszi
Lalapapa
hali Lali papi

csigaszeg

Hozzászólás Szerző: csigaszeg » 2009. november 11., szerda 22:42

Peti a fehér mágus :lol: :lol: :lol: :lol:

A lámpa ötlet naon frankó,a többi meg ..........fátylat rá.Tudom nem idevalósi, de ma itt járt nálam egy kályhás jó barátom............majd *** a kandalló láttán meg::) meg::)
Az én egóm meg csak úgy dagad ;) ;) ;) Becsaptunk két palack bort és sok okosságot mondtunk egymásnak......... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára csigaszeg 2009. november 11., szerda 22:43-kor.
Kemencebaráti üdvözlettel.......

Kép

Kemence nélkül?????? Minek?????

Babóca & Csigaszeg A'lias Brigan-Tibi

Válasz küldése