Építési tanács

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
PyTom
Tiszteletbeli kemencebence tag

Re: Építési tanács

Hozzászólás Szerző: PyTom » 2009. április 11., szombat 10:20

Ma dolgoznom kell :? , de a "kőműves laboráns" (culáger - a fiam) gondját viseli a friss alapnak. :P
Elég 1 hetet várnom a szigeteléssel, és a falazással :?:
KEMENCEBARÁTI üdvözlet: ****** :shock: ********

Lewolf
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Lewolf » 2009. április 11., szombat 18:33

levcsi írta:Sziasztok!
Ha minden igaz, akkor holnap megkezdjük az alapozást. Közben felmerült még egy kérdés a kemencetér kapcsán. Én úgy terveztem, hogy a kemence fala 25cm lesz. Maga a tűztér nem lesz valami óriási, kb. 60x80cm. úgy gondoltam, hogy a kisméretű téglákat élére állítva rakom boltivesen, de akkor nem lesz kötés az egyes ívek között. Lehet így rakni a boltívet?
Üdv:

Levcsi
Heloka
Az enyém is igy készült persze szépen szorosan ki kell ékelni a téglákat.és kenni minden oldalról,amikorn készen lett az enyém kivettem a sablont és rááltam a tetejére ugyhogy igen massziv lessz majd meglátod.... :lol:
kivéve tüztér felől
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Lewolf 2009. április 11., szombat 18:36-kor.

Lewolf
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Lewolf » 2009. április 11., szombat 18:35

PyTom írta:Ma dolgoznom kell :? , de a "kőműves laboráns" (culáger - a fiam) gondját viseli a friss alapnak. :P
Elég 1 hetet várnom a szigeteléssel, és a falazással :?:
ilyen jó időben locsolással szerintem elég jól köt a beton... :P

Lewolf
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Lewolf » 2009. április 11., szombat 18:53

Örömmel tudatom kedves kemencés társak hogy ma próba sütés volt rétes ügyben,igazatok volt a kapu szögeléssel kapcsolatban,4 tepsivel készült de 1 órán belül ennyi maradt..... :lol:
Hát finomka lett....
http://www.kemencebence.hu/foto/display ... 0268&pos=1
http://www.kemencebence.hu/foto/display ... 0268&pos=0

ennél kicsit szebb azért csak telefonnal nem jön ki a szép szine...2mp-pixel ennyit tud... ;)

oregsas
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: oregsas » 2009. április 11., szombat 22:03

Üdv Lewolf!

Gratula a réteshez :!: :!: :!: :!: :!:
Én még nem mertem csinálni de az idén megpróbálom!
K.B.Ü.
-----------
Öregsas

Gege
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: Gege » 2009. április 13., hétfő 10:30

Szép napot mindenkinek!!

Bocs a késői válaszért Gaby de a jó idő miatt csak a kemencémmel foglalatoskodtam..köszönöm a képeid meggyözőek a samot vagy nem samot kérdésben. ;) Ahogy nézegettem ma a fórumot az a tapasztalatom hogy egyre többen próbálkoznak a kemenceépítés elsajátításávál és meglátni benne a JÓT.. :D ennek örülök de evvel gondolom mindenki igy van minnél többen ápoljuk ezt a hagyományt annál nehezebben felejti majd a jövő.Lassan már én is a recepteket nézegetem és igyekszem a meglévő (otthoni) szakács tudásom csiszolgatni és ellesni a töletek látott finomságok elkészítését, igaz még csak szárad a sütőterem és kéményem sincs de júliusra már minden meglessz akkor majd küldök én is képeket (remélem) a finomságokról. :lol: :lol: :lol:

Üdv minden kemencésnek!!!! :P

Lewolf
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Lewolf » 2009. április 13., hétfő 13:10

Minden Kemencés -nek Sütésekben gazdag kellemes Husvéti ünnepeket Kivánok..... :)

Atis
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: Atis » 2009. április 14., kedd 16:58

Sziasztok!

Már régóta figyelemmel kísérem az oldalt, mivel én is tervezem egy ideje saját kemence épíését. Szeretném segítségeteket kérni ebben. Tanulmányoztam a téglakemence építését valamint DacaGaby cserépből készült kemencéjét. Az a kérdés merült fel bennem, lehetséges-e ezt a két módszert kombinálni oly módon, hogy a téglakemencénél használt boltívű sablonra egész cserépből felépíteni a boltozatot?
Szívesen fogadok minden tanácsot, hozzászólást.
Előre is köszönöm!

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2009. április 14., kedd 17:33

Helló Atis!

Nem hallottam még, de az én elméletem szerint lehet. Nyilván több agyag szükséges az építéshez, ill. fél cserepeket kell közé rakni az egészeknek. És pontosan hogy gondoltad rakni a cserepet, hosszába, vagy keresztbe. Szerintem nem rossz ötlet! :idea:
Kemence Baráti Üdvözlettel:
DacaGabi
Kép

PyTom

Hozzászólás Szerző: PyTom » 2009. április 14., kedd 19:16

Ahogy DacaGaby mondja: biztos meg lehet csinálni :roll:
Bár nem látom a lényegét. Búbost cserépből egyszerűbb és szebb rakni, viszont dongaboltozatost téglából. Vagy az 5letet a "mindenki abból épít, amije van" mondás adta :?:
Itt sem téglából, helyesebben inkább cserép vastagságú téglából van a boltív (bár nem is kemence):
Csatolmányok
boltív.JPG
boltív.JPG (36.38 KiB) Megtekintve 2038 alkalommal

Atis
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: Atis » 2009. április 14., kedd 20:15

Üdv!

Kersztbe gondoltam rakni, tehát a cserép szélessége lesz a donga vastagsága.
És igen PyTom "mindenki abból épít amije van" (sajnos vagy szerencsére!!!!???), amúgy jó a kép, valami hasonlóra gondoltam.
Egy barátommal már megosztottam az ötletet, bár ő sem szakértő, de lát benne fantáziát.
A cserép sajnos nem sima felületű, vannak benne bordák. Ez gondot okoz, vagy csak több agyagot igényel? A donga végét úgy gondoltam lezárni, ahogy DacaGaby építette a kemencéjét. Mi a véleményetek?

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2009. április 14., kedd 20:48

Mint már mondtam, én látok benne fantáziát, kivitelezhetőnek tartom a tervet! Tuti jól fogja tartani a meleget az agyag nagyobb mennyiségű jelenléte miatt. Viszont a külső kéregtapasztásnál úgy járj el, mint egy búbos kemencénél, kenderszövettel vond be az egészet. Kezd a végénél, bőven hagyj ráhajtást a boltozatra, hogy jól össze lehessen dolgozni.
DacaGabi
Kép

Atis
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: Atis » 2009. április 14., kedd 21:04

Helló DacaGaby!

Köszönöm a bíztatást, máris biztosabb vagyok a sikerben!
A kenderszövetre én is gondoltam nehogy szétrepedjen.
Ha újabb kérdés vagy ötlet jut eszembe, azonnal megírom nektek!

Köszönettel ATIS!

levcsi
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: levcsi » 2009. április 15., szerda 9:01

Sziasztok!

Szombaton elkészült a kemencém alapja, tehát a folyamat már irreverzibilis:)
Tehát kemencém lesz! Amíg köt a beton, addig próbálom a többi alapanyagot beszerezni. Üveget az egyik diszkóból, ahol nem visszaváltható üvegben van a sör, illetve az ásványvíz. Agyaggal kapcsolatban ha nem sikerül vályogtéglákat szereznem, akkor nagy valószínűséggel zsákos mohácsi agyagot fogok venni. Azt szeretném megkérdezni, hogy egy zsák agyagból( 15kg ), és 3zsáknyi homokból kb hány liter agyag lesz? Remélem érthető a kérdésem.
Üdv:
Levcsi

Snoopyka
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: Snoopyka » 2009. április 15., szerda 15:38

syasztok segítség kellene. építtetni szeretnék kemencét, megtervezéséhez kellene egy két infó. kültéri, ház oldalához hozzá épített lenne. és kenyeret meg kemencés lángos sütéysére alkalmas kellene hogy legyen. kérdésem: mekkora tűztér kell kb, meg mik azok a méretek vastagságok amikkel tervezhetek? köszönöm

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2009. április 15., szerda 15:49

Üdv. Snoopyka!

Kérdésre kérdéssel válaszolok. Milyen típusú kemencére gondolsz? Mert ugye nem mindegy melyiknek a méretét kérdezed.
DacaGabi
Kép

koresz
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: koresz » 2009. április 15., szerda 20:43

Sziasztok Kemencés Barátaim

Ma beszéltem egy kömüvessel hogy miből csináljuk a kemence boltivet.Tetöcserépből fogjuk megcsinálni...Régi fajátból.Azt mondta hogy elmehetek vel ahová akarok mert nem fogja megcsinálni.De nagyon ismerösöm azt mondta hogy megcsinálja egy feltételel ha ő ehet elöször amit sütötük elöször...

Üdv:koresz
Kemence Baráti üdvözlettel Koresz

koresz
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: koresz » 2009. április 15., szerda 20:44

Sziasztok Kemencés Barátaim

Ma beszéltem egy kömüvessel hogy miből csináljuk a kemence boltivet.Tetöcserépből fogjuk megcsinálni...Régi fajátból.Azt mondta hogy elmehetek vel ahová akarok mert nem fogja megcsinálni.De nagyon ismerösöm azt mondta hogy megcsinálja egy feltételel ha ő ehet elöször amit sütötük elöször...

Üdv:koresz
Kemence Baráti üdvözlettel Koresz

Marcsi1978
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Marcsi1978 » 2009. április 16., csütörtök 13:14

Üdv Mindenkinek!
nálunk így néz ki jelenleg a hétvége termése..folyt köv most hétvégén, remélem vasárnapra már felismerhetőbb lesz hogy mi készül.. Egyébként egy dongaboltozatos, elölkéményes kemence lesz 70x90cm-es sütőtérrel.
Mindent összeszedtünk már az építéshez, bár az agyagtól kicsit tartunk, nehogy elszúrjunk vmit. Ha kérdésem van tuti jövök, mert ugye mindig akkor jut eszébe az embernek vmi, mikor ott áll, és tanácstalan, hogyan tovább..
Ja, és az edényeimet is rendelem..
100_2676.jpg
100_2676.jpg (21.04 KiB) Megtekintve 1836 alkalommal

PyTom

Hozzászólás Szerző: PyTom » 2009. április 16., csütörtök 13:23

Sziasztok, Kemencések!
Holnap lesz 1 hete, hogy kész az alap. Szerintetek szombat-vasárnap már építhetek rá pár sort :?: Vagy kellene még várni a beton jobb kötéséig? Mert azzal azért tisztában vagyok, hogy egy 30 centis betonlemez (a kéményalapról nem is beszélve) teljes kötési ideje nem 7-8 nap :roll:

Marcsi! 1-2 hónap múlva, mikor a hétvége termését megosztod velünk fényképen, már biztosan a tepsik, edények lesznek itt finomabbnál finomabb dolgokkal :lol:

Marcsi1978
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Marcsi1978 » 2009. április 16., csütörtök 13:55

Marcsi! 1-2 hónap múlva, mikor a hétvége termését megosztod velünk fényképen, már biztosan a tepsik, edények lesznek itt finomabbnál finomabb dolgokkal :lol:[/quote]

Hali! Igen remélem, mivel június végén lesz a fiam/férjem szülinapja, így akkorra működnie kell. Na és persze ha kész lesz, 1 hónapig csak a segítő kezeknek sütögetünk, mire mindenkinek megköszönjük a segítséget, üveget, téglát, stb... Eddig ugyanis a "mivel tartozom" kérdésre mindig ugyanaz a válasz jött: "az első sütésből kérünk.." mondjuk én abból lehet nem merek majd adni senkinek, csak a 2-3 -ból ;) .

bathoryut
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: bathoryut » 2009. április 16., csütörtök 15:57

Üdvözletem a fórumozóknak!
Már két hónapja olvasom a fórumot és az írások hatására ma kiástam az alapot.
Gratulálok az életre hívóknak és akik rendszeresen segítik a kezdő amatőröket.
Dávida Róbert és Pókzolka kemenceépítését vettem alapnak.
Úgy tervezem hogy a Pókzolka kemencéjének az ívére még teszek laposan egy sort,igy jobb lesz a szigetelése.
Kb 20 éves bontott téglát találtam,ez jó lesz-e,ez már 25-ös .
Még egy kérdés:Sógorom is építene és Ő egy régi öntöttvas kádat szeretne beépíteni.
Van-e erről tapasztalata valakinek?

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2009. április 16., csütörtök 18:57

Érdemes volt kirándulgatni húsvétkor. Eztet lőttem :) . Ilyen lesz a kéményem fitymája. Még papíron le kell vezetni,hazai arányokra. Két hete ,hogy nem nyultam szegény kontyoltbúbososmhoz,de meló van ezerrel és a kéményt se tudtam,de már tudom ;)
Csatolmányok
kéményem.jpg
kéményem.jpg (51.43 KiB) Megtekintve 1791 alkalommal

Elf
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Elf » 2009. április 16., csütörtök 21:25

bathoryut írta:Még egy kérdés:Sógorom is építene és Ő egy régi öntöttvas kádat szeretne beépíteni.
Van-e erről tapasztalata valakinek?

Az Indexen volt egy fickó, aki 2 éve ezzel a módszerrel épített kemencét. Állítása szerint a mai napig meg van vele elégedve! Egyéb tapasztalat még nincs....

Tengelic!

Jól néz ki ez a kéménykalap, csak baromi ferde :lol:

csigaszeg

Hozzászólás Szerző: csigaszeg » 2009. április 16., csütörtök 21:40

Sziasztok :D :D

Tegnap elkész0ült az alap! A hét végén falazás a sütőtérig.
Csatolmányok
kemence alapozása.jpg
kemence alapozása.jpg (47.31 KiB) Megtekintve 1756 alkalommal
kemence alapozás (280 x 210).jpg
kemence alapozás (280 x 210).jpg (44.25 KiB) Megtekintve 1751 alkalommal
Kemencebaráti üdvözlettel.......

Kép

Kemence nélkül?????? Minek?????

Babóca & Csigaszeg A'lias Brigan-Tibi

nemeth0226
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: nemeth0226 » 2009. április 17., péntek 4:59

Szia Tengelic!

Szép lövés volt. Ezt a fitymát bármelyik zsidó megtartaná :lol: :lol: .
Viszont a dőlésszöge erőteljes maligán-behatást sejtet. :mrgreen:
Bocsika, ha virágos lelkedbe léptem. Amúgy elképzeltem a búbosodon,sztem nagyon tutti lészen.
majd fotózd ide, ha kész.
Jézus?!

Robrt

Hozzászólás Szerző: Robrt » 2009. április 17., péntek 8:43

Levcsi,

1 zsák agyagból és három zsák homokból kb. 4,2 zsák építőagyagod lesz :) Ugyanis egy kis víz is kell majd hozzá :roll:
Robrt
http://www.kemencebence.hu - kemenceépítés amatőröknek

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2009. április 17., péntek 9:08

Azé ferde ,mert a kocsi tetejét használtam álványnak,mivel piszok messze volt a cél tárgy. Az meg ugyi, a *** ajerodinamika ürügyén egy rendes vízszintet se ad,mindenütt azok a furcsa ívek.Ezért is mondtam az asszonynak,kell nekünk egy kocka Lada,hogy lehessen róla fotózni. :D Egy, több hektáros terület közepén körbe magas drótkerítéssel ,nyakigláb kuvaszok cirkáltak, eszem ágában sem volt a gazdát megkérni,had csináljak közeli képet,lehet már *** lennék,szóval az útról exponáltam.kb 500 m-er. Örülök,hogy még így is használható kép lett belőle.

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2009. április 17., péntek 19:56

Szia bathoryut!

Vas, és agyag nem szeretik egymást összeépítve. Valószínűleg katapultos (DacaGaby-tól idézve) lesz. Szerintem mindent használjunk a rendeltetésének megfelelően. Pl. az öntöttvaskád, az a legjobb fürdésre, mert jó hőtároló, és nem hül ki a víz benne gyorsan. Ha kopott a zománca, és nem lyukas, ezer módja van a felújításnak. Ha nincs rá szükség, akkor biztos van rá jelentkező, aki elviszi. Budakalászon a lomtalanításkor az ilyenek igen gyorsan elszállításra kerülnek.

Egyébként még régen, amikor kandallóbélésben utaztam, olvastam, hogy a fém bettet nem szabad teljesen körbeépíteni, mert a vasnak hűtés kell. Az öntöttvas kályhákat a levegő hűti kívülről. A kemencébe épített kádat nem lehet hűteni, mert az ellent mond a kemencefunkciónak.

Szóval nem javaslom az ötöttvas kád kemencébe építését.

Lewolf
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Lewolf » 2009. április 17., péntek 20:15

csigaszeg írta:Sziasztok :D :D

Hát ez az alap is olyan lessz a vasalás láttán 9-es földrengést simán kibirr.....a profizmus csak ugy tör előre a kemencések közt.... :P

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2009. április 17., péntek 20:22

Bocsáss meg lewolf, de az miért baj, ha kibírja a földrengést?

Képzeld csak el a helyzetet, amikor a földrengés után a gazda odasétál nyugodtan a kemencéhez, és befűt. Erről az isztambuli földrengés jut eszembe, amikor a belváros gyakorlatilag minden háza a földdel lett egyenlő, de középen a dzsáminak semmi baja nem lett. Hoppá! Milyen alakja is van annak?

csigaszeg

Hozzászólás Szerző: csigaszeg » 2009. április 17., péntek 20:22

Lewolf írta:
csigaszeg írta:Sziasztok :D :D

Hát ez az alap is olyan lessz a vasalás láttán 9-es földrengést simán kibirr.....a profizmus csak ugy tör előre a kemencések közt.... :P
;) Azért ilyen bivaly mert ennyi maradék vasam volt,itt jobb helyen van mint ha a lomisok veszekednének rajta. :lol: :lol: Meg egy része a kerítés alapjának a folytatása is.:roll: :roll: :roll:
Köszi szamo hogy a védelmemre kelsz a :mrgreen:úr ellen :shock: :shock: :shock:

Kép

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2009. április 17., péntek 20:25

Elf írta:Az Indexen volt egy fickó, aki 2 éve ezzel a módszerrel épített kemencét. Állítása szerint a mai napig meg van vele elégedve! Egyéb tapasztalat még nincs....
Még egy apró megjegyzés: A kemencéket általában nem pár évre célszerű építeni. A jó kemence egy emberöltőt is kibír.

apuka
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: apuka » 2009. április 17., péntek 22:07

Sziasztok mindenkinek !

Én is most tervezem elkészíteni külső, udvari kemencénket. Azt hiszem eltúloztam az anyagbeszerzést, mivel 120 db. 17x30x5 cm-es samott téglát szereztem be, továbbá 450 db. kisméretű téglát is. Jelenleg már az alapozás kész van. Azt tanácsolták " szakemberek"- üveggyári dolgozók -, hogy a tűztér alá kb. 10 cm-es tört üveget kell elhelyezni, a kemence hatásfoka miatt. És még valami amiben tapasztalatotokat kérném: a külső és belső ajtók méretével,elkészítésével, vagy beszerzésével nem vagyok teljesen tisztában.
Egyébként most regisztráltam, de kiváló a fórum. Segítségeteket előre is köszönöm.

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2009. április 18., szombat 7:50

Apuka!
Itt rendeltem a kemence ajtómat,a külsőt. Belülre tévőt fogok tenni saját gyártmányút.
Az üveg kell az aljába,én is onnan tudom,hogy végig olvastam a fórumot elejétől,mert incselkedtem picit mással,de a profik meggyőztek. Szerintem a 10 centinél jobb a több :)
http://www.mermu.hu/cgi-bin/index.cgi?lang=hun&page=

reikisgabi
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: reikisgabi » 2009. április 18., szombat 21:30

Nagyon szépek ezek az ajtók, csak egy baj van velük szvsz. túl drágák. Én maradok a saját készítésű mellett.
-----------------------------------------------
K.B.Ü.: reikisgabi

Sokkal jobban bírja az ember az éhezést, ha közben eszik is valamit.

Tu-Ja

Hozzászólás Szerző: Tu-Ja » 2009. április 18., szombat 22:10

Csatlakozom reikisgabi barátunkhoz!
Hol tartasz az ajtóval?
Kemence Baráti Üdv.
Tu-Ja
http://www.kemencesmezeskalacs.hu

Tu-Ja

Hozzászólás Szerző: Tu-Ja » 2009. április 18., szombat 22:31

Szia tengelic!

Hát papám ez a kéményfedés nem lesz akármilyen! Nagyon pofásan fog kinézni. Még a füst sem megy ki belőle szívesen olyan jól fogja benne érezni magát.
Kemence Baráti Üdv.
Tu-Ja
http://www.kemencesmezeskalacs.hu

csigaszeg

Hozzászólás Szerző: csigaszeg » 2009. április 18., szombat 22:49

Sziasztok :!: :!: :!:

Egy kemény nap után eddig jutottam ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
Csatolmányok
eddig jutottam ma.jpg
eddig jutottam ma.jpg (37.6 KiB) Megtekintve 1507 alkalommal

Kép

csigaszeg

Hozzászólás Szerző: csigaszeg » 2009. április 18., szombat 22:59

reikisgabi írta:Nagyon szépek ezek az ajtók, csak egy baj van velük szvsz. túl drágák. Én maradok a saját készítésű mellett.
Igazad van reikisgabi :!: :!: :!: :!:

Az igaz hogy tök jól néznek ki a "restaurátor" emberke dolgai, de azok a cuccok akkor voltak
restauráltak, amikor én a Bagdadi kalifa! :twisted: :twisted: :twisted: Az mind zsír új holmi és olyan drága hogy az arany díszmenetet verne neki!(Sz.tem, 30 év lakatos multal a hátam mögött). De ahogy a mondás
szól kinek a pap, kinek a p........né :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Különben meg mi nem is feszítünk messze egymástól ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Kép

Válasz küldése