Építési tanács

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
husqarna
Kemence mester

Re: Építési tanács

Hozzászólás Szerző: husqarna » 2009. június 24., szerda 17:23

Ifko!

Ha új téglában gondolkodsz, nagyon meg kell nézni! Pl. a raklapon ahol veszed,
sok a repedt vagy törött, felejtős! A hangján kívül számít a súlya is! A könnyü
kisméretű téglában kevés az agyag, salakos porózus! Inkább hőszigetel, mint hő-
tárol!
Én új téglából rakok most kemencét, kanizsai burkolótéglából! Nagyon jó tégla
sötétvörös színű, nehéz, de nagyon drága! A lyukacsos 113ft, a tömör 120ft.
Ami még nagyon jó, az a Leier cég Mátratherm kisméretű téglája de ez is 100ft
körül mozog! Először pannonhalmi téglából akartam rakni, de a helyi tűzépen cefet
állapotban voltak! Kb. minden 2. volt egyben! Lehet, hogy csak rossz széria volt, de
elálltam ettől a típustól. Van mégegy fajta amiről jókat hallottam, ez a fertőszéplaki
tégla!
kbü.:husqarna

Amit ma megehetsz, ne halaszd holnapra!

mikigp
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: mikigp » 2009. június 24., szerda 19:10

Sziasztok kemencések!
Én is új kemenceépitő vagyok az alapig eljutottam,csak a tégla beszerzésénél elakadtam.Nagyméretű téglából akarom rakni(cimeres,pecsétes)mert ebböl van kb.200-am de,legalább még 600 kelene hozzá.Pest környékén lakom ,de itt 80ft-ért adják nemtudom,hogy az jó ár vagy se, de ha valaki tudna a környéken olcsóbbat megköszönném.üdv.mindenkinek

IgazTamas
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: IgazTamas » 2009. június 24., szerda 20:54

woven engem is erdekel.............kuld el letszi...........köszönöm.......

IgazTamas
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: IgazTamas » 2009. június 24., szerda 21:00

szia MIKIGP...........a befoglalo szerkezetet barmilyen fagyalo teglabol megepitheted...........az epites technooogiai szabalyok figyelembe vetele melett..............lehet zsalukö is abbol 8db kell egy mmmmmmmmmmmmmmmm2 falazathoz................................

IgazTamas
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: IgazTamas » 2009. június 24., szerda 21:02

szia MIKIGP...........a befoglalo szerkezetet barmilyen fagyalo teglabol megepitheted...........az epites technooogiai szabalyok figyelembe vetele melett..............lehet zsalukö is abbol 8db kell egy nm2 falazathoz.........

pandor
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: pandor » 2009. június 24., szerda 21:15

http://www.expressz.hu/epitoanyag/tegla ... -15013008/
Téglaügyben ha segíthetek látogassatok ez Szentendrére.
Üdv: pandor
Aki éhes dagad,aki fázik marad.

jozzy007
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: jozzy007 » 2009. június 24., szerda 21:52

Szia SANZY!!!! ;) ;) ;) ;) ;) :P :P :P
Üdvözlettel-Jozzy007

Zoli
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2009. június 24., szerda 22:14

sziasztok!
Még mindig az agyagommal próbálkozom. :?
Eddig csak minta készítésre használtam és nem tudom tégla között hogyan kéne viselkednie.
Hozzákell, hogy kössön, mert nekem továbbra is lejön róla egyben ha a két téglát szétszedem.A 2 téglát agyaggal összetapasztva felemelem akkor nem esik le, de szétszedve nem marad agyagfolt rajtuk.Nem úgy viselkedik mint a malter inkább mint a beton a tégla között az sem köt hozzá.
Nem adom fel de bármilyen kósza öttlet segíthet rajtam. :idea: :idea:
csináltam újabb kockákat :ugeek: , most szárítom és várom az eredményt.
üdv.
A KEMENCE MELEGE LEGYEN VELETEK !

K.B.Ü. ZOLI

jamborl
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: jamborl » 2009. június 24., szerda 22:24

Sziasztok!
Jámbor Lajos vagyok, 50 éves mérnök-pedagógus. Megépítettem életem első kemencéjét. A története röviden: Mindig is éreztem, hogy túl ,későn és rossz helyre születtem. A paraszti világ MIskolci származásom ellenére több évtizede közel áll hozzám. (Legszívesebben cca. 300 évvel ezelőtt élnék (na persze a mai fájdalomcsillapítás és orvoslás, na, meg az úgy-ahogy közbiztonság mellett.)) Persze, hogy rám is hat a műanyag, a celeb világ. Itt láttam egy főzőműsorban egy nem műanyagot, a Bodrogit, ahogyan a kemencéjében főzött. Akkor döntöttem, hogy nekem, ha addig élek is... Április elején hoztam a végső döntést, most vasárnap a frissdiplomás jogász fiam tiszteletére egy csodálatos toroskáposztát és kenyérlángost főztünk-sütöttünk benne a feleségemmel. Köszönet és hála annak a fotó sorozatnak, és a hozzá tartozó tapasztalatnak, amelyet a kemencebence.hu-n olvastam, láttam. Itt-ott azért eltértem méretben, formában, szerkezetben, de inkább csak a mérnöki orrom után mentem, mint az ennél sokkal autentikusabb paraszti bölcsesség után. Ezzel együtt, eddig elégedett vagyok a teljesítményemmel, s remélem nem korai az örömöm. Szeretnék sokat kérdezni, a ti jelentős tapasztalatotokra támaszkodi. Előre is köszönöm.

IgazTamas
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: IgazTamas » 2009. június 25., csütörtök 5:42

TANAR UR SZERETNENK LATNI AZT A KEMENCÉT................HA VANNAK KÉPEI TEGYE KÖZKINCSÉ............ES MI VELEMÉNYEZNI FOGJUK....

husqarna
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: husqarna » 2009. június 25., csütörtök 7:43

Helló Koromtalan!

Ezt az agyagot használom én is! Milyen keverési arány jött be? Ennek beállításával
kínlódok!

Robrt
Tiszteletbeli kemencebence tag

Hozzászólás Szerző: Robrt » 2009. június 25., csütörtök 8:27

Tanár úr! Egészségetekre válljon a kemence. Remélem képet látunk róla...
Aztán jöhetnek a kérdések is, okos mondásban jók vagyunk :lol: :lol:
Robrt
http://www.kemencebence.hu - kemenceépítés amatőröknek

Robrt

Hozzászólás Szerző: Robrt » 2009. június 25., csütörtök 8:28

Gaby, mi van már veled? Elrontottad a gyomrod? :lol:
Robrt
http://www.kemencebence.hu - kemenceépítés amatőröknek

mikigp
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: mikigp » 2009. június 25., csütörtök 8:39

Köszi a segitséget Igaz Tomi ,de teljesen téglából szeretném épiteni mert már elkezdtem és már nemnagyon tudok zsalukövet felhasználni.Köszi Pandor a tippett megnéztem a linket.üdv.mikigp

KORomTALAN
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: KORomTALAN » 2009. június 25., csütörtök 9:43

husqarna írta:Helló Koromtalan!

Ezt az agyagot használom én is! Milyen keverési arány jött be? Ennek beállításával
kínlódok!
Szia Husqarna,

Mivel ez a mohácsi agyag már homokkal kevert, és kiállta az agyagpróbát, a donga felrakásánál nem kevertem, csak törekkel. De a száradás folyamán láttam, hogy kellett volna, mert a "repedéseket" utólag ki kellett tölteni, újjal bemyomkodni.
A kűlső tapasztásnál már kevertem, emlékeim szerint (nem adminisztráltam :oops: ) kb 2/3 mohácsi, 1/3 homok, no meg a törek.
Belül is telenyomkodtam a fugákat, de ott nem kevertem bele homokot, 1-2 repedéstől eltekintve kőkemény felületet eredményezett a szapora üzemmód.
Ha még egyszer csinálnám, biztosan nem tiszta mohácsival raknám a dongát, ráadásul így elég költséges is volt :shock:
Remélem segítettem valamit.

Attila

Monyesz
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Monyesz » 2009. június 25., csütörtök 9:44

Találtam 4 db fura téglát, tudja-e valki, hogy miféle ?
Sárga, 21*10.5*6.5 a mérete, az egyik felén bemélyedés van. Régi tégla lehet, még kézzel vethették. A képen mellette nagyméretű tömör tégla van, összehasonlításképp.
DSCN3785.JPG
Sárga tégla
DSCN3785.JPG (36.02 KiB) Megtekintve 870 alkalommal

Zoli
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2009. június 25., csütörtök 12:45

Sziasztok!
Az újabb kockáknál is az van, hogy egyik sem reped.Még nincs kiégetve csak szárítva de hajszálrepedés sincs. Az (A:H) 1:2 felülete kicsit porlik ;az 1:3 felülete jobban; a tiszta agyagkocka nem porlik.
Lehet, hogy ehhez nem kell homok, csak jó sokáig kell áztatni a téglákat mert csak a gyors száradás miatt reped. :?:

üdv.Zoli

K.B.Ü. ZOLI

csedeg
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: csedeg » 2009. június 25., csütörtök 19:21

Üdvözlet Mindenkinek :) Eddig én is csak "néma" üzemben, hiszen végigolvasni sem semmi a fórumot. Nagyon hasznos, viszont a "bőség zavara" lépett fel nálam. Rágerjedtem a kemencére,egy éve epedezek, viszont a pénz a legkevesebb. Tehát kaptam ingyé.. lapos sárga padlástéglát, 20*25*4 cm-est,vagy 150 db-ot, előszőr azt hittem, hogy samott.(Lehet, kapok még :oops: ) Aztán kapnék régi hornyolt cserepet, amennyit akarok, viszont hornyolt.Ha a tégla, akkor egyértelmű, hogy boltív lesz belőle, Robrt-ról lesve, csak szerényebb méretekben. Ha viszont jó a hornyolt cserép, akkor meggondolnám a búbost. Szóval ,akkor a tapasztalt műértők véleményét kérdezném, most mi-tévő legyek? Ja, és kicsi a hely, ott lenne, ahol lebontottam egy kerti szalonnázót, és megmaradt a lebetonozott 1,80 átmérőjű, kör alakú beton alap. Előre is köszönöm a véleményeket, :gábor

Sanzy40
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Sanzy40 » 2009. június 25., csütörtök 19:43

Szia Jozzy !! :D :D ;) Örülök, hogy nem értettél félre, remélem, hogy valamikor találkozhatunk egy kemence melletti koccintásra. :lol:

Üdv : Sanzy

Sanzy40
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Sanzy40 » 2009. június 25., csütörtök 20:03

Szia Husqarna ! :)
Jöszönöm a vörös tégláimmal kapcsolatos tanácsaidat. Be fogom építeni őket. Miután írtál, megnéztem, valóban nehezebbek a sárga tégláknál.

Az általam eddig felhasznált agyagról annyit tudok mondani, hogy egy kályhástól vettem, a cserépgyárból való cserép formájú de még nem kiégetett agyagot. Egy műanyag hordóban beáztattam, azóta is ott ázik. Sűrű, fényes, ragadós krémszerű massza. Mindig annyit veszek ki belőle, amennyit felhasználok. A kétharmad, folyami homok, és egyharmad agyag nekem nagyon bevált. Ezt ajánlotta, egy kályhás ismerősöm. Már ahogy a nap szárította a tűztér aljában, és tűztér első falában, már most keményre száradt. A kályhás szerint a tüzelések után kőkeményre fog száradni. Egy marékra való keveréket kiraktam az udvaron a beton járdára, elsimítva kb. 4 cm vastagon. Úgy rászáradt, hogy kalapáccsal is alig tudtam feltörni.
Töreket nem raktam bele, remélem így is működik a dolog. Számomra nagyon meggyőző volt amennyire megkötött az anyag. ;) Remélem, a dongaboltív falazása után is ez lesz a véleményem.

Üdv : Sanzy40

husqarna
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: husqarna » 2009. június 25., csütörtök 21:08

Mégegyszer kösz woven a rajzokat!

Nagyon nagy hasznomra lesznek :D

husqarna
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: husqarna » 2009. június 25., csütörtök 21:19

Helló Sanzy40

Örülök, hogy segíthettem :D
Olvastam milyen agyagot használsz :o Az ugye tudod, hogy a legtutibb masszával dolgozol?
a kályhacsempe anyaga: agyag, samottliszt és némi szilikát! Ennél jobb anyag nem nagyon létezik! Ez a hőt nagyon fogja bírni! A kemencéd az életben nem fog szétégni!Persze átlagos
használat mellett!

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2009. június 25., csütörtök 21:25

csedeg!
Lehet,hogy jó a hornyolt ellenben én nem hiszek benne. Azért mert gondoltál a búbosra,már van egy jó pontod nálam :) ,de ha úgy sem lesz nagy kemencéd,az legalább legyen jó. Abba viszzont a hódfarkút tedd. Törj el egy régi hódfarkút és egy ilyen hornyoltat,nálunk szalagcserépnek nevezik. Egy napon nem is lehet emlegetni a kettőt. Egy ismerősöm az új tetőszerkezetére,megtisztított kb 90 éves hódfarkút tett. Lehet,hogy még 90 évig bírja?

husqarna
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: husqarna » 2009. június 25., csütörtök 21:26

csedeg!

Köralakú beton 1,8 m, búbos!!!!! A hornyolt cserép az már nem a legjobb!
De erre majd reagál búbos tulajdonos! :D Ők jobban tudják, mit miért!

Üdv: husqarna

husqarna
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: husqarna » 2009. június 25., csütörtök 21:39

KORomTALAN!

Kösz az instrukciókat az agyaggal kapcsolatban! Ma már használtam úgy, hogy valamivel
több agyag, mint homok! Itt-ott megrepedt, de azért mert a tégla kirántotta belőle a vizet!
Megmondom őszíntén egy kicsit kövérnek érzem még így is! A kezem már érzi a kályházás miatt! Ez túlságosan ragad, de ha megszárad kicsit porlik! Ha kövér lenne akkor repedne! :x
A franc se érti ezt :oops:

IgazTamas
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: IgazTamas » 2009. június 26., péntek 5:51

köszönöm a rajzokat WOVEN........

KORomTALAN
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: KORomTALAN » 2009. június 26., péntek 9:03

husqarna,

Egyetértek a nagyon precíz meghatározásoddal....
husqarna írta:A franc se érti ezt
:D
Egy biztos, a kemencém működik majd egy éve, alig van hétvége, amikor nem, és semmi baj vele. A tapasztásnál is valószínűleg kövér volt az anyagom/agyagom, és kenderszövet ide vagy oda, megrepedezett. Akik csak az eredeti és autentikus anyagokat szeretik olvasni ezen a fórumon, azok most "ugorgyanak", a donga végleges felületét üvegháló és flexibilis csemperagasztó, valamint egy glettvas alakította.
Mint a tükör, nincs repedés... sok sikert, jó munkát! Fogjuk fel azt a kis repedést dilettációs hézagnak :lol:

Zoli
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2009. június 26., péntek 9:22

levcsi írta:Sziasztok!

Lenne egy kérdésem a tapasztalt kemenceépítőkhöz. A beadónyílás fölé elkészítettem egy áthidalót bevasalt betonból, de most eszembe jutott, hogy a beton nem igazán szereti a tüzet. Viszont arról is megoszlanak a vélemények, hogy vasat tegyen bele az ember.
Milyen lehetőségek jöhetnek még szóba áthidaló terén?

Levcsi
Levcsi én is porotherm áthidalót rakok bele, kettőt egymás mögé és az első fölött lesz a kémény, tehát az lesz a teherviselő, a tűztér felöli meg állja a meleget.egy darabig még lehet a két sort kötésbe rakni aztén az első megy végig.
Ezen is elgondolkodhatsz mint megoldás ha még nem késő.
üdv. Zoli
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Zoli 2009. június 26., péntek 9:31-kor.

K.B.Ü. ZOLI

Zoli
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2009. június 26., péntek 9:26

woven !

Bocs ,hogy még nem reagáltam, köszi az infókat és természetesen megköszönöm ha elküldöd a rajzokat sosem elég az infóból + még jól jöhet egyszer.

üdv. Zoli

K.B.Ü. ZOLI

IgazTamas
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: IgazTamas » 2009. június 26., péntek 16:35

zoli.......a cement *** alapotaban is tartalmaz vizet,ami hö hatasara jelentösen kitagul......raadasul a halmazallapot valtozas miatt szetfesziti az össze cementalt reszeket......ez jelentkezhet robbanas szeruen is.......csinalj az ajto föle boltozatot közepen megékeled az jo lesz...

husqarna
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: husqarna » 2009. június 26., péntek 17:57

Sziasztok!

Kész vagyok a tűztérig! Feltöltéshez használhatok olyan homokot ami caffá ázott?
Elvitte a szél a fóliát róla :evil:
Elvileg nedvesen jobban lehet tömöríteni nem?

pandor
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: pandor » 2009. június 26., péntek 18:39

Üdvözletem.
Maradjunk a száraz anyagoknál. Csak azt nedvesítsük amit muszály!
Feltöltéshez használd a földet, de az se iszap legyen.
Homok jó ha "pereg" mert szépen feltölti azokat a réseket amelyek az pl. üvegcserepek között leledznek.Lásd a homokórát. Milyen szépen feltölti a rendelkezésére álló teret. :D
Üdv : pandor
Aki éhes dagad,aki fázik marad.

sandor50
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: sandor50 » 2009. június 26., péntek 21:03

Üdvözlöm a kemencés társakat! Már régóta foglalkoztat egy kemence építése. A kora tavasszal megérett bennem a gondolat és elkezdtem tervezni a kemencét. Mivel aránylag sok téglát tudtam szerezni, így elhatároztam, hogy nem búbos kemencét építek, hanem íves dongájút. Április elején kezdtük a betonozást. És 2 hete lettünk kész. Megpróbálok felrakni egy pár képet.
Tippet kérek a képek kicsinyítéséhez, mert csak 60 KB-os lehet a kép.
Üdv
sandor50

reikisgabi
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: reikisgabi » 2009. június 26., péntek 21:39

sandor50 írta:Üdvözlöm a kemencés társakat! Már régóta foglalkoztat egy kemence építése. A kora tavasszal megérett bennem a gondolat és elkezdtem tervezni a kemencét. Mivel aránylag sok téglát tudtam szerezni, így elhatároztam, hogy nem búbos kemencét építek, hanem íves dongájút. Április elején kezdtük a betonozást. És 2 hete lettünk kész. Megpróbálok felrakni egy pár képet.
Tippet kérek a képek kicsinyítéséhez, mert csak 60 KB-os lehet a kép.
Üdv
sandor50
Az IrfanView nevű progival nagyon könnyű a kép méretét és felbontását megváltoztatni. Magyarul is tud és ha beírod a keresőbe, sok helyről ingyen letölthető.
-----------------------------------------------
K.B.Ü.: reikisgabi

Sokkal jobban bírja az ember az éhezést, ha közben eszik is valamit.

aquadigio
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: aquadigio » 2009. június 26., péntek 21:52

Halihó!

Bizony a nedvesség kitud ám virágozni alulról,sőt salétromosodhat is!
Mert mindenki a maga kemencéjének a pogácsa!
Hagyj fel azzal, hogy arra panaszkodsz a te Istenednek, hogy mekkora vihar vesz körül. Inkább mondd a te viharodnak, hogy mekkora Isten áll mögötted.
Asyron

http://fazekasmester.5mp.eu/

sandor50
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: sandor50 » 2009. június 27., szombat 13:41

Megpróbálom felrakni a képet. Továbbra ma gyújtok be egy kicsit erősebben és sütök benne egy kis pizzát és pogácsát. Megpróbálok képeket felrakni róla.

Üdv: sandor50
Csatolmányok
kemencebence 0099.jpg
kemencebence 0099.jpg (56.33 KiB) Megtekintve 1304 alkalommal
kemence 0037.jpg
kemence 0037.jpg (49.35 KiB) Megtekintve 1307 alkalommal

PyTom

Hozzászólás Szerző: PyTom » 2009. június 27., szombat 20:08

Zoli írta:Sziasztok!
Az újabb kockáknál is az van, hogy egyik sem reped.Még nincs kiégetve csak szárítva de hajszálrepedés sincs. Az (A:H) 1:2 felülete kicsit porlik ;az 1:3 felülete jobban; a tiszta agyagkocka nem porlik.
Lehet, hogy ehhez nem kell homok, csak jó sokáig kell áztatni a téglákat mert csak a gyors száradás miatt reped. :?:

üdv.Zoli
ZOLI!
Én pápateszéri égetlen téglát áztattam szét agyagnak, 2 rész homokkal "gyengítettem", + törekkel kevertem. A beépítendő téglákat addig áztattam vízben, míg "bugyborékoltak". A kemence már túl van a beavatáson.
Szóval, működni fog az!!!!!!
KEMENCEBARÁTI üdvözlet: ****** :shock: ********

csedeg
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: csedeg » 2009. június 27., szombat 20:38

Köszi a tanácsokat, a hornyolt cserep ötletét elvetettem. Csak olyan csábító volt több ezer cserép :roll: Nagyon tetszik a kemence, Sándor50, most megint elcsábultam a "dongás" felé

husqarna
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: husqarna » 2009. június 27., szombat 21:07

Sándor50!

Gratula!!!!
Nagyon szép a kemence! :o

sandor50
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: sandor50 » 2009. június 27., szombat 21:38

Köszönöm a gratulációkat, ma gyújtottam be egy kicsit erősebben és ezeket sütöttem:
Csatolmányok
kemence sütés 0077.jpg
Így sikerült a pogácsa
kemence sütés 0077.jpg (55.23 KiB) Megtekintve 1242 alkalommal
kemence sütés 0066.jpg
A pizza sütés előtt...
kemence sütés 0066.jpg (59.6 KiB) Megtekintve 1237 alkalommal
kemence sütés 0033.jpg
Sütés előtt...
kemence sütés 0033.jpg (47.57 KiB) Megtekintve 1243 alkalommal

Válasz küldése