Építési tanács

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
csokiati
Tiszteletbeli kemencebence tag

Re: Építési tanács

Hozzászólás Szerző: csokiati » 2009. október 15., csütörtök 16:25

Gera Peti :!:

Most néztem csak a fólia-bunkeredet. Ha ennek így megadtad a módját, mit fogsz művelni a kemencével :lol: :lol: :lol:
Üdv: Csoki

Akit a kemence füstje megcsapott!
----> Így készült a kemencém <----

csokiati

Hozzászólás Szerző: csokiati » 2009. október 15., csütörtök 16:57

Norbi írta: Van vagy fél éve, hogy nem jártam itt. Szégyellem is magam miatta. De mentségemre legyen mondva, nem tétlenkedve töltöttem a nyarat, hanem négy kemencét sikerült ez idő alatt megépíteni. Persze nem így terveztem, de az itthoni egyszerű, mondhatni primitív kemence akkora sikert aratott, hogy lavinaszerűen jött utána még három.
Jól belendültél :lol: Nekem csak az lenne a kérdésem, hogy állsz a malommal :?: :?: :?:
Norbi írta: Azt szeretném kérdezni, hogy van-e tapasztalatotok a téli kemencézés terén? Fontos lenne legalább elméletben tudnom, hogy van-e realitása egy januári, februári szabadtéri sütögetésnek.

Az persze logikusnak tűnik, hogy tovább kell fűteni. Húst feltételezem lehet sütni, vagy épp főzni, pláne, ha hagyok bent parazsat.

De mit szól a télhez egy kelt tészta? Egy kenyér, vagy pogácsa nem ijed meg a zimankótól míg a házból a kemencébe jut?

Vannak tapasztalataitok?
Azt tudom, hogy nem igazán veszed észre a különbséget a téli és a nyári fűtés között. Húst, mindent ugyan úgy tudsz sütni, mint nyáron, maximum "olajozni" kell a nyakadat belülről :lol: :lol: :lol:
A kelt tészták így is, úgy is odabenn kelnek a melegben. Ha már odabenn ráteszed a sütőlapátra és letakarod addig, amíg beveted a kemencébe, semmi baja nem lehet.

szamo
Kemence mester

Re: plakett makett

Hozzászólás Szerző: szamo » 2009. október 15., csütörtök 17:54

npeet78 írta:Sziasztok,

Annyira megtetszett a karcsúbb, 5 téglás kémény, hogy rajz helyett legyártottam egy makettet.
Szerintetek ez mennyire beteg dolog 1-től 10-es skálán? (Feleségem kezd furcsán nézni rám... )

Üdv,P
Emlekszem regebben volt szo arrol, hogy ki hogyan tervezzen. Jobbnal jobb 5letek voltak. 1-et en is kiprobaltam a CAD software-ek kozul, de meg mindig allitom, hogy a kockaspapir-ceruza variacional nincs jobb, illetve megis van :!:
Ez a 3D-s megoldas fantasztikusan jo :kaba
Kulon pontokat erdemel a hatter valasztasa.

csiffi
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: csiffi » 2009. október 15., csütörtök 19:21

Sziasztok!
Gera peti : naon király lett a foliád , de vigyázz be ne költözzenek a csövesek. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Bőséges kemencés sülteket kivánok!

IgazTamas
Kemence mester

Re: plakett makett

Hozzászólás Szerző: IgazTamas » 2009. október 15., csütörtök 20:58

Annyira megtetszett a karcsúbb, 5 téglás kémény, hogy rajz helyett legyártottam egy makettet.
Szerintetek ez mennyire beteg dolog 1-től 10-es skálán? (Feleségem kezd furcsán nézni rám... )

Üdv,P
szia jo ezt formazd meg nagyon jo .......

krakkper
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: krakkper » 2009. október 15., csütörtök 21:19

Sziasztok!
Elég pár napot kihagyni, és olvashatok ezerrel.
Örömmel látom,hogy lecsillapodtak a kedélyek az üveges eset után.
Szépen szinte tudományosan bizonygatta mindenki a maga igazát.
Egy a lényeg, hogy mindenki akar hőakkumulátort a kemencéjébe.Ha sokat (vastagot)tesz akkor soká tart felfűteni ha keveset akkor hamar kihűl a masina.
Említettétek a hővezetési tényezőt, minél kissebb ez az izé annál nagyobb az anyag hőtároló képessége.
Az alapkő nagyon jó gondolat sajnos én sem tettem le semmit az utókornak.
A rossz esős idő sokunkat bezavart a kemencéről, de a fóliapalota nem semmi!
Kicsit rásüt a nap,s majd kelnek ki az apró kemencék.Olyanok mint a Peti modell kemencéje.
Üdv:
krakkper

HAláccegy kemencést ugorj a nyakába! Ne habozzzz!!

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2009. október 16., péntek 0:10

Gera foliasatra tokeletes, meg kene bele egy kalyha, hogy melegitsen, es mehet a melo.

A kisebbik kemencem epitesehez a teli iskolai szunetben kezdtem hozza. Mivel a kemence test belteren van, a kemence szaja kifele nez, tehat kivul tuzelos, belul futos darabrol van szo. Igy addig nem is volt baj, amig belul szepen rakosgattam a cserepet az agyagba, de amikor a kemence szajanak a befejezesehez ertem, akkor volt az ev egyik leghidegebb napja. Mivel en hagyomanyos anyagokkal es kezzel dolgozom, igy kulonleges elmeny volt nedves kezzel simogatni a sarat. Ahhoz meg nem volt eleg eszem, hogy egy hosugarzot kivigyek magammal. Egyebkent hamar kesz lett :j

Nem javaslom senkinek, hogy telen kemencet epitsen, ha nincs futesi es szelloztetesi lehetosege egyszerre a tett helyszinen. Az alapot fel lehet epiteni melegebb teli napokon is, de az agyagban sok viz van, aminek *** kell. Addig fagyveszelyes. Az en esetemben a lakason belul nehezen ***, mert nem tudtunk eleget szelloztetni.
Persze ezeket a flexibilis ragasztokat, meg egyeb ujkori anyagokat nem ismerem...

tepertő

Hozzászólás Szerző: tepertő » 2009. október 16., péntek 6:11

Sziasztok soha nem építettem kemencét a galériába találtam egy jópofát amit kipróbálok.Szeretnék tanácsot kérni hogy milyen hőszigetelő paplant használjak a burkolás alá?Minden észrevételt és tanácsot várok.
Üdv: :()
Csatolmányok
thumb_PHOT00031.jpg
thumb_PHOT00031.jpg (1.85 KiB) Megtekintve 1710 alkalommal
Kép

Kép
Üdv :t tepertő

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2009. október 16., péntek 7:36

Üdv. Tepertő!
Szóval fürdőkádas-mozdonyt tervezel. Szigetelésre ezt javaslom:
http://www1.rockwool.de//graphics/RW-HU ... u_2006.pdf
Jó munkát! :D
Kemence Baráti Üdvözlettel:
DacaGabi
Kép

sejk1974
Regisztrált tag

kérdés

Hozzászólás Szerző: sejk1974 » 2009. október 16., péntek 8:52

Szevasztok Kemence barátok!

Új tag ként üdvözlök Mindenkit a fórumon!Már egy párszor olvastam a hozzászólásotokat,és nagyon tetszik az oldal.
Most tanácsra lenne szükségem sárkeverés ügyében.Erre felénk (csongrád megye)mondják öregek hogy sót kell
keverni a sárba.Mi a véleményetek igaz lehet?Miért kellhet bele?

Üdv:sejk

PyTom

Re: mekkora legyen

Hozzászólás Szerző: PyTom » 2009. október 16., péntek 9:21

A tervek összeálltak, csak azon aggódom hogy nem-e lesz a 6 téglás kéményem -nagyméretűből- brutálisan nagy...mármint hogy aránytalanul "vastag"... Sokan írtátok, hogy a 30*30-as kürtő megfelelő...
Van valakinek tapasztalata a kisebb kürtőkről? 20*20 ill. 25*25 ??

A terveket felteszem ide, légy szíves véleményezzéttek.

Kösz előre is,
Üdv,P
Heló!
Ha még időben van - miért ne lenne :P - 1 nap alatt még senki nem épített kemencét...meg tavasz is odébb van még... :D
Egy-két észrevétel:
Precíz lesz az már most biztos :!: :k
A sütőfelület kb. derék magaságban praktikus, szerintem. Ez működés közben is bevált.
A dongát én futóra raktam, szerintem felesleges állítva. ROBRT olyat épített, de szerinte is túlzás a 30 cm-es vastagság. Sütés közben nem csak a tűzteret, a még hidegebb tégla részeit is melegíti. CSIGASZEG is futóra rakta, bár Ő hőszigetelte is, nagyon meg van elégedve vele. Ahogy én is, pedig én nem szigeteltem.
A tévő nyílás méretét feltétlenül a várható legnagyobb edény, valamint a tűztér szélesség-magasságához képest határozd meg.
A külső ajtó pár centivel legyen csak nagyobb minden irányban.
Az én kéményem 5 téglás, bőven elég.
A hátsó lezárófalat célszerűbb a donga alá falazni. De ha nem félkörben rakod a hátulját, javaslom, ne is függőleges legyen. Én fokozatosan döntöttem egy kicsit. Az alsó-, és a felső széle között a függőlegeshez képest 15 cm a különbség.
Ha nem teszel a dongára vízzáró réteget, a tél beállta előtt feltétlenül kell rá tető, hisz a nedvesség + fagy teljesen tönkre teszi az agyaggal, vályoggal készült részeket.

További jó tervezgetést, és makett gyártást :!: :!: :j
Csatolmányok
52_k.JPG
52_k.JPG (56.25 KiB) Megtekintve 880 alkalommal
47_k.JPG
47_k.JPG (52.24 KiB) Megtekintve 858 alkalommal
KEMENCEBARÁTI üdvözlet: ****** :shock: ********

Papi

Hozzászólás Szerző: Papi » 2009. október 16., péntek 9:59

Üdv a megszállottak között Tepertő és Sejk!

A sóról:

Anno, ha sót kevertek az agyaghoz (vályoghoz), azt csak a tűztér aljának tapasztásához használták, hogy tartósabb legyen. Volt ahol még állati vért is kevertek hozzá. Ma, amikor a tűztér fenekének megépítéséhez jobb anyagok is rendelkezésre állnak mint az egyszerű tapasztás (samott, bontott tégla, stb.), nincs értelme a használatának, sőt egyes vélemények szerint (lásd pl. ennek a fórumnak az elődjében Robrt kemenceépítő ismerősének 2007. szeptemberi hozzászólását) kimondottan mellőzendő. A tűztér falát alkotó cserepek vagy téglák összeillesztéséhez használt vályogba meg pláne nem keverném, mert ezeken a helyeken a só továbbra is csak sóként fog viselkedni: nedvességet vesz fel, kivirágzik, ledobja a tapasztást, stb.
Szerintem...
K.B.Ü. Papi (aki születésekor a 3 333 162 411. ember volt a földön)
1.§ Amit ma megsüthetsz, ne halaszd holnapra!
2.§ A kemencézés legfontosabb eszköze a dugóhúzó!

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2009. október 16., péntek 10:18

Csak megerősíteni tudom Papi hozzászólását!
DacaGabi
Kép

sejk1974
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: sejk1974 » 2009. október 16., péntek 10:35

Sziasztok!

Nagyon szépen köszönöm a segítségeteket!
További szép napot Mindenkinek!

Üdv:Sejk

tepertő

Hozzászólás Szerző: tepertő » 2009. október 16., péntek 11:31

Sziasztok a jótanácsokat köszönöm.A kemence alját én úgy gondoltam hogy egy bontásból származó alagutkemence samatlapjait fogom használni 1nm-be 4db van legaláb 40kg darabja jó vaskosak,a ragasztásukhoz pedig samat és vízüveg keveréke.Szerintetek a zománcozot kád hülés közben nem kezd el lepatogni? :hej
Kép

Kép

husqarna
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: husqarna » 2009. október 16., péntek 11:56

Milyen kádad van tepertő :?:

Lemez, vagy öntvény? Ha kemencét építesz belőle,
én az utóbbit javaslom! A sima lemezkád hő hatására
deformálódhat,míg az öntvény anyagvastagságánál
fogva nehezebben teszi ezt!
kbü.:husqarna

Amit ma megehetsz, ne halaszd holnapra!

tepertő

Hozzászólás Szerző: tepertő » 2009. október 16., péntek 13:00

Én is öntvényt gondoltam.
:k
Kép

Kép

csokiati

Hozzászólás Szerző: csokiati » 2009. október 16., péntek 13:20

tepertő írta:Sziasztok a jótanácsokat köszönöm.A kemence alját én úgy gondoltam hogy egy bontásból származó alagutkemence samatlapjait fogom használni 1nm-be 4db van legaláb 40kg darabja jó vaskosak,a ragasztásukhoz pedig samat és vízüveg keveréke.Szerintetek a zománcozot kád hülés közben nem kezd el lepatogni? :hej
Lehet, hogy lepattog, hisz nem hőálló zománc van rajta. De az is lehet, hogy nem jön le, mert mint ha ezeket úgy égetnék (nem tudom, csak gondolom). Ez azonban Téged ne zavarjon, hisz a működésében ez egyáltalán nem befolyásol. Még a használat előtt párszor felfűtöd és ki fog derülni. Ha lepattog, fedő alatt sütsz addig, míg van lepotyogni való zománc. Utána már jöhet a nagyüzem. Természetesen én is csak az öntöttvas kádra gondolok.
Alagút kemence alatt dongaboltozatos nyeregtetős kemencét gondoltál?

npeet78
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: npeet78 » 2009. október 16., péntek 14:12

tepertő,
Rakj egy rendes tüzet a kádban aztán eldől még építés előtt a "pattogás-ügy".
Üdv,P

krakkper
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: krakkper » 2009. október 16., péntek 19:43

Szia tepertő!

A zománc nem pereg, nem pattog. Ha a kád előző élete folyamán volt újrafestve akkor az az első befűtésnél fepupulykásodik és kész.Utánna szép fehér lesz.Mondták is már a kádasomba nézve hogy nem használom, csak dísz mert fehér a belseje. Pedig csak a zománc figyelt.A szigetelést tervolinnal (üvegyapot) 10cm oldottam meg.
Üdv:
krakkper

HAláccegy kemencést ugorj a nyakába! Ne habozzzz!!

tepertő

Hozzászólás Szerző: tepertő » 2009. október 16., péntek 20:22

Nagyon köszönöm a tanácsokat.Még egy kis infó kivülről milyen burkolat lenne ideális,vagy teljesen szabadon választott(pl simitott és utána nemesvakolat)? :i
Kép

Kép

IgazTamas
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: IgazTamas » 2009. október 16., péntek 21:09

szeletelt teglaval pl..............
Csatolmányok
Kép 015 (450 x 600) (337 x 450).jpg
Kép 015 (450 x 600) (337 x 450).jpg (43.71 KiB) Megtekintve 849 alkalommal

IgazTamas
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: IgazTamas » 2009. október 16., péntek 21:18

szeletelt cserép
Csatolmányok
ATI-BURKOLASA1 (704 x 528) (528 x 396) (264 x 198).jpg
ATI-BURKOLASA1 (704 x 528) (528 x 396) (264 x 198).jpg (16.15 KiB) Megtekintve 1445 alkalommal

IgazTamas
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: IgazTamas » 2009. október 16., péntek 21:24

meg 1-kép...........
Csatolmányok
KEMENCE-2 (712 x 534) (356 x 267).jpg
KEMENCE-2 (712 x 534) (356 x 267).jpg (27.96 KiB) Megtekintve 1454 alkalommal

kezo14
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: kezo14 » 2009. október 18., vasárnap 2:11

Sziasztok Kemencések!
Újonc vagyok a fórumon, dongaboltozatos kemence építésébe kezdett a családunk. Kérdéseim:
1. 25 cm üvegréteg alá 10 cm üveggyapot szigetelést raknék. Nagyon gyorsan adná vissza a hőt a tűztérbe az üveg, tehát hamarabb lehűlne?
2. A dongák ha nincsenek kötésbe, a nagy hőtől nem repednek szét?
Nagyméretű, csodálatosan csengő régi téglákkal dolgozunk kb. az 1800-as évek végéről származik.
Válaszotokat előre is köszönöm, mivel még nem épült meg a kemencénk nem írok kemencés üdvözletet, csupán kemencebaráti üdvözlettel: Kezo14.
"30-ig hevít a nő; azután a bor; azután a kemence..." Móra F.
Kemencebaráti üdvözlettel
kezo14
http://www.kemencebence.hu/foto/thumbna ... ?album=249

csiffi
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: csiffi » 2009. október 18., vasárnap 8:36

Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni mivel kell fugázni ,ti mit javasoltok ,és putnoki bontott téglát használok
valamivel be lehetne-e szinezni :?: :?:
fel rakok egy képet a jelenlegi állapotról :!: :bol
Csatolmányok
Kép004.jpg
lassan de biztosan
Kép004.jpg (25.33 KiB) Megtekintve 1307 alkalommal
Bőséges kemencés sülteket kivánok!

tengelic

Hozzászólás Szerző: tengelic » 2009. október 18., vasárnap 9:26

kezo14!
A véleményem,hogy felesleges 25 cm-er üveg alá kőzetgyapot szigetelés. egyszerűen pénzkidobás és nem is oda való. Jó nagy tömeg nehezedik rá,tehát tömörödik,miáltal elveszti a térfogatát így nő a sűrűsége és megszűnik a hőszig képessége. A másik: 20 cm-er üveg van a mi kemencénkben,teljes felfűtéskor az üveghatár alja ugyanolyan hideg,mint az alaphoz közeli terület. AZ üveg nem hőpufferként lesz jelen a kemencédben,hanem mint szgetelő.
"2. A dongák ha nincsenek kötésbe, a nagy hőtől nem repednek szét?"
Megrepednek,valahol hőtágulnia kell szegénynek. ezért ajánlott a dongára másik réteget tenni cserépből,hőszigetelő anyagból ,stb.stb.. Itt már páran leírták,érdemes visszaolvasni ki mivel oldotta meg a dolgot.

csiffi! Nagyon igényes a munkátok!Biztos,hogy színezni akarod a fugákat? A szinező anyagos misungot sokkal nehezebb eltávolítani mint a hagyományosat. Én síma malterral fugáztam,csak raktam bele palsztifikáló adalékot,így könnyebb volt kenni. előtte a téglát kezeld le valamivel,amire a választ Igaz Tomi tudja megadni,mert Ő ebben a téglafugázásban a nagy spiller meg HA mégis szineztek,oxid festékkel ,max 8%-a lehet cement arányához képest.

Notata1
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Notata1 » 2009. október 18., vasárnap 17:28

Tisztelt kemencetársak!

Nekem ez az utolsó pár oldal már olyan űrkemencés!
Mi lesz majd a 100.oldalnál?Üvegkemence, swarovski kristályokkal hollóházi porcelán szigeteléssel?
Szerintem érdemes volna elgondolkozni, hogy minek is agyonszigetelni, triplahőtükrözni stb. a kemencét?
Mondja már el vki, hogy mi a jó abban, ha hétfő délután 260 fokos kemence szerda este még 200 fokos?
Nekem meggyőződésem, hogy a kenyérfélék sütésénél, kimondottan fontos a normál kemencehűlés!(A kenyér héja és a belső lágyság,finomság tekintetében!)
Bár mindenki úgy építi a kemencéjét, ahogy akarja, de szerintem kár elérni arra a szintre, hogy itt mindenki megtodja még vmivel az évszázadokon át bevált sémát!
Hangsúlyozom ez az én véleményem és arra irányult, hogy ne bonyolítsuk túl a mozdonyok építését! És akkor még a hagyományokról nem is beszéltem....
Hajrá magyarok!

leando

Hozzászólás Szerző: leando » 2009. október 18., vasárnap 19:03

T. Notata!

Szívemből szóltál!
Hellosziaszevasztok!

leando

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2009. október 18., vasárnap 19:27

Notata1 írta:Tisztelt kemencetársak!

Mi lesz majd a 100.oldalnál?Üvegkemence, swarovski kristályokkal hollóházi porcelán szigeteléssel?
Szerintem érdemes volna elgondolkozni, hogy minek is agyonszigetelni, triplahőtükrözni stb. a kemencét?
Mondja már el vki, hogy mi a jó abban, ha hétfő délután 260 fokos kemence szerda este még 200 fokos?
Nekem meggyőződésem, hogy a kenyérfélék sütésénél, kimondottan fontos a normál kemencehűlés!(A kenyér héja és a belső lágyság,finomság tekintetében!)
Bár mindenki úgy építi a kemencéjét, ahogy akarja, de szerintem kár elérni arra a szintre, hogy itt mindenki megtodja még vmivel az évszázadokon át bevált sémát!
Hangsúlyozom ez az én véleményem és arra irányult, hogy ne bonyolítsuk túl a mozdonyok építését! És akkor még a hagyományokról nem is beszéltem....
:k :k :k meg meg meg
DacaGabi
Kép

puzsi

Hozzászólás Szerző: puzsi » 2009. október 18., vasárnap 20:01

Notata1 írta:Tisztelt kemencetársak!

Nagyon igazad van hapsikám!Az idős kemenceépítő mesterek nem építettek tudományosan,csak egyszerűen TARTÓSAT ÉS JÓT! :k :k :k :k :k :k
Ha van kemencéd,nagy bajod nem lehet.Üdvözlet mindenkinek!Puzsi

kobaiasi
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: kobaiasi » 2009. október 18., vasárnap 20:18

sziasztok!

Hétfőn lesz egy hete, hogy elkészültem a búbbal, és a belső tapasztással. Mivel az időjárásjelentés mínuszokkal ijesztgetett megpróbáltam, próbálom kiszárítással megőrizni, az eddig elkészült munkám, és nem tapasztottam kívülről. Egy hősugárzóval kb. 20 C fokon tartom a belső hőmérsékletet, valamint ideiglenesen hőszigeteltem a búbot.

Kérdésem az lenne, hogy van-e valakinek tapasztalata a gyorsított szárítással kapcsolatban?
Azon töröm ugyanis a fejem, hogy azt a néhány napot kihasználva, a búbot tapasszam-e kívülről, vagy a kéményt építsem-e tovább.
Csatolmányok
itt.tartok.jpg
itt tartok
itt.tartok.jpg (52.03 KiB) Megtekintve 1191 alkalommal

puzsi

Hozzászólás Szerző: puzsi » 2009. október 18., vasárnap 20:30

kobaiasi írta:sziasztok!

Hétfőn lesz egy hete, hogy elkészültem a búbbal, és a belső tapasztással. Mivel az időjárásjelentés mínuszokkal ijesztgetett megpróbáltam, próbálom kiszárítással megőrizni, az eddig elkészült munkám, és nem tapasztottam kívülről. Egy hősugárzóval kb. 20 C fokon tartom a belső hőmérsékletet, valamint ideiglenesen hőszigeteltem a búbot.

Kérdésem az lenne, hogy van-e valakinek tapasztalata a gyorsított szárítással kapcsolatban?
Azon töröm ugyanis a fejem, hogy azt a néhány napot kihasználva, a búbot tapasszam-e kívülről, vagy a kéményt építsem-e tovább.
Szerintem nyugodtan rakd meg a kéményt,tapaszd le a búbot,vigyázz a tapasztás ne ázzon és fokozatosan erősödő tüzekkel szárítgasd a kemencéd!Ja,és jó sütögetést!!! :k :k :k :bo :bo :bo

kobaiasi
Regisztrált tag

Hozzászólás Szerző: kobaiasi » 2009. október 18., vasárnap 20:44

kösz!
A malteros résznél nem is tartok a fagytól, de a vályog tele van vízzel, gondolom nem egészséges, ha megfagy.
Ázni nem fog a berendezés, mert egy ideiglenes tető készült fölé.

banya 1950

Hozzászólás Szerző: banya 1950 » 2009. október 18., vasárnap 20:57

Sziasztok! Most olvastam végig másodszor a 75 oldalt, de nem találtam , vagy átsiklottam felette. Ezért meg :?: a véleményeteket, ha csak a tűztér alja készül el az idén ősszel takarással a tavaszig lessz-e valami baja ?
K.B.Ü.
Banya :ty

Notata1
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Notata1 » 2009. október 18., vasárnap 21:03

banya 1950 írta:Sziasztok! Most olvastam végig másodszor a 75 oldalt, de nem találtam , vagy átsiklottam felette. Ezért meg :?: a véleményeteket, ha csak a tűztér alja készül el az idén ősszel takarással a tavaszig lessz-e valami baja ?
K.B.Ü.
Banya :ty
Szerintem nem, márha neked is az az alja ami nekem!(Tehát agyagszintig!Agyag már nem kerül bele!)
De nálam felmerülne a kérdés, hogy minek építem meg már azt a pár sort?Ez max. egy napos meló!Az alapot könnyű takarni!Az nehezen fagy meg!Tavasszal meg a jó időben egy nappal építesz tovább!És így nincs semmi idegeskedés, kapkodás!
Nem kell takargatni, ellenőrizgetni, hogy bemegy e a víz? Beleköltözött e az egér, vagy más huncutjószág?stb bajok!
Hajrá magyarok!

banya 1950

Hozzászólás Szerző: banya 1950 » 2009. október 18., vasárnap 21:14

Köszi agyors választ! A sütö felületig gondoltam. Az ötlet ,ha az idő járás engedi akkor a dongát is szeretnénk felépíteni az idén. Ha lehetőség lessz rá a kéményt is . Félek az időtől ezért filózgatok.
K.B.Ü. Banya

puzsi

Hozzászólás Szerző: puzsi » 2009. október 18., vasárnap 21:16

banya 1950 írta:Köszi agyors választ! A sütö felületig gondoltam. Az ötlet ,ha az idő járás engedi akkor a dongát is szeretnénk felépíteni az idén. Ha lehetőség lessz rá a kéményt is . Félek az időtől ezért filózgatok.
K.B.Ü. Banya
Ne filózz,építs! :bo :bo :bo :bo :bo

Notata1
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Notata1 » 2009. október 18., vasárnap 21:19

banya 1950 írta:Köszi agyors választ! A sütö felületig gondoltam. Az ötlet ,ha az idő járás engedi akkor a dongát is szeretnénk felépíteni az idén. Ha lehetőség lessz rá a kéményt is . Félek az időtől ezért filózgatok.
K.B.Ü. Banya
Ha a dongába belekezdel, akkor nincs megállás!Azt már fűtögetni kell, mert különben kakukk!Hát nagy a kockázat!
Ahogy érzed!
Szerintem vagy alapig, vagy készre!Köztes megoldást nem érdemes, mert az a legrosszabb!
Hajrá magyarok!

banya 1950

Hozzászólás Szerző: banya 1950 » 2009. október 18., vasárnap 21:28

Köszi srácok !!! Helyre tettétek az össze kuszálódott lelkemet ! Betyárúl fárasztó egyszerre át olvasni ezt a topikot, kezdőknek duplán. Tyúkszem esete van fennforgóban.
K.B.Ü. Banya :k :k :k :ty :ty :ty

Válasz küldése