Építési tanács

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
Vizipoc
Tiszteletbeli kemencebence tag

Re: Építési tanács

Hozzászólás Szerző: Vizipoc » 2008. december 8., hétfő 22:00

Üdv kemencesek.
Az en kemencem mostepül remelem az idöjaras kedvez meg egy kicsit.
A bubja es a kemeny epitese hianyzik.
Szurkoljatok.
K.B üdvözlettel      Vizipoc

homer
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: homer » 2008. december 9., kedd 9:29

Szia Norbi!
A füst hátravezetéséhez itt egy megoldás http://mha-net.org/docs/v8n2/wildac06b.htm
Ettől biztosan lehet szebben is, de az ötlet nem rossz.
Mert kell egy Kemence!
Homer

Robrt

Hozzászólás Szerző: Robrt » 2008. december 9., kedd 14:45

Igen, én is erre a képsorra gondoltam, kösz Homer. De a kéményt illene leszedni a búbról, aztán hátra tenni.

homer írta:Szia Norbi!
A füst hátravezetéséhez itt egy megoldás http://mha-net.org/docs/v8n2/wildac06b.htm
Ettől biztosan lehet szebben is, de az ötlet nem rossz.
Robrt
http://www.kemencebence.hu - kemenceépítés amatőröknek

Robrt

Hozzászólás Szerző: Robrt » 2008. december 9., kedd 14:46

Szurkolok!
Jöhetnek a tervek, majd a képek, aztán megtanácskozzuk!
Vizipoc írta:Üdv kemencesek.
Az en kemencem mostepül remelem az idöjaras kedvez meg egy kicsit.
A bubja es a kemeny epitese hianyzik.
Szurkoljatok.
Robrt

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2008. december 9., kedd 15:14

Szia ReikisGabi!

Valóban! Már ha most ránézünk a térképre, látszik, hogy mennyi "rendes ember" él hazánkban. ;)
Na jó, nem esek túlzásokba, de tényleg sokan vállalták be azt, hogy felelevenítsék, visszahozzák a régi idők hagyományait. Biztos vagyok benne, hogy még többen vannak az országba, akik boldog kemencetulajdonosok, csak vagy nincs internetjük, vagy nem tudnak erről az oldalról.
Ha tudnák, hogy mit hagynak ki!!!! :o :o :o

Sikerült katalógust kérned a Fűzfától? Hogyan történt? E-mail -ben, telefonon?
Lehet én is rendelek egyet, tavasszal lecserélem a rozsdamentes ajtót, ill. ha megvalósul a nappaliba a kemence építés akkor arra is fog kelleni ajtó.
Kemence Baráti Üdvözlettel:
DacaGabi
Kép

Norbi
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2008. december 9., kedd 16:34

Sziasztok!

Mit is mondjak?

Most már látom, hogy profikkal van dolgom. Köszönöm, hogy rámozdultatok a kérdésemre és segíteni próbáltok.
Köszönöm a linket is, hisz' megerősített abban, hogy nem feltétlenül jártam rossz úton az égéstermék megjáratásával.

Fura, hogy minél többet olvasom a hozzászólásokat, és nézegetem a rengeteg szép kemencés képet, egyre inkább körvonalazódik bennem az, hogy mit ne tegyek.

Eddig megértettem, hogy ne legyen túl vastag a kemence fala, az is átjött, hogy a samottot hagyjam a fenébe, tartózkodjak a betontól és egyéb szörnyűségtektől.

Meg bevallom kicsit elgondolkodtatott az is, hogy (pláne egy 300 éves műemlék mellett) illene a kemence tekintetében is az itteni népi
hagyományokból meríteni.

Nagyon aranyos a 100 kemencét már megépített mester videója is.

Tetszik nekem ez a cseréptörmelékből és agyagból kemencét történet.
(Lehet, hogy azért mert a malom becserepezése után fuldoklom a cseréprörmelékben és az udvaromban egy hegynyi agyagot kerülgetek?)

Igyekszem valami épkézláb tervet összehozni. De megvárom Sabján T. kemencés könyvét (talán holnap ideér).
Rajzolok valamit és kérem majd a véleményeteket.

Addig is minden jót!

Norbi

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2008. december 9., kedd 17:11

Helló Norbi!

Mi még nem váltottunk szót, egy ideig kimaradtam a kemencebence éltéből.
Én cáfolnám azt, hogy a samottot hagyd a fenébe, ha a kemence fenekéről van szó. Csak fontos tudni, hogy max. 3cm vastagnál ne rakj vastagabbat. Gyönyörűen lehet benne sütni, főzni!
Sokan nem értenek hozzá, betesznek jó vastag samottot, jól bekohintanak és a végeredmény elszenesedett étel. Nem csoda! Egy samottos kemencét tudni kell fűteni.
DacaGabi
Kép

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2008. december 9., kedd 17:57

Kemencés Jóestét mindenkinek!

A hátraküldött füst valóban amerikai stílus, és nem kis hazánkban találták ki, de meg lehet oldani. Délelőtt újraolvastam Norbi leírását, és úgy tűnik, hogy az építmény háta mögött egy földfal lesz, tehát hátulról nem fér majd hozzá. Ha ez igaz, akkor a tisztítást sem lesz egyszerű megoldani.

Akárhányszor végiggondolom, hogy mit lehetne tanácsolni, nekem mindíg az jut eszembe, hogy a kéményt lehet oldalra is vezetni, és az egyik oldalon a grill, a másik oldalon a kemence test, és középen a kémény, amiben meggondolandónak tartom a füstölőajtó beiktatását, amitől mindjárt a tisztítás is megoldódik.

Máskülönben én a cserép, agyag kemencék lelkes támogatója vagyok, pláne, hogy Norbinak ott van az anyag a kertben.

Egyetértek DacaGaby-val abban, hogy a fűtést azt meg kell tanulni. Ezért nálunk tilos a kemencéimhez rajtam kívül másnak fűtési szándékkal közelíteni :)

Norbinak egy idézetet küldök Sabján Tibor "A búbos kemence" c. könyvéből: "Ha építésre kerül sor, óvni szeretnénk mindenkit az egyszerűsítő újításoktól. A kemence építésének több száz éves gyakorlata során a módszereket és a fogásokat a célszerűség alakította ki. Negváltoztatásuk, leegyszerűsítésük szinte biztosan hibás eredméynhez fog vezetni. Az építésnek mai anyagokkal és technikákkal való modernizálása (betonfal, vasváz stb.) nem lehetséges, de nem is szükséges. A bemutatott módszerek közül a cserépből rakott eljárást javasoljuk mindenkinek,..." 90-ik oldal.

Ebből a könyvből nagyon sok okosságot lehet tanulni a kemencékről. Érdemes komolyan venni.

Amikor építettem a második kemencét, akkor a festő felajánlotta, hogy hamár úgyis arra jár, akkor legletteli, meg befesti a kemencémet. Erre karcoltam egy vonalat az aljzatbetonon, és megmondtam neki, hogyha észreveszem, hogy ennél közelebb megy a kemencémhez, akkor azt nagyon megbánja :x És nem ment közelebb :D

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2008. december 9., kedd 21:01

Kedves Szamo Kemencetárs!

Hatalmas igazságot idéztél A NAGY KÖNYVBŐL. Rongyosra beszélem a számat és már bőrkeményedés lesz az ujjbegyeimen, annyiszor közöltem az építés előtt állókkal, hogy semmilyen idegen anyagot ne építsenek be a kemencébe. Cserép, agyag, homok, tégla, kenderszövet, stb. anyagon kívül. Számoltak már be olyan dolgokról, hogy betonacélt raktak hidalónak a kemence torkába, zúzott üveg helyett (vagy + mellé) egymás mellé szorított betonacélt helyeztek, csirkehálóval, dryvit hálóval vonták be stb. Szegény búbos! :?
Kíváncsi lennék a kemencéidre! Nem mutatnád be nekünk?
DacaGabi
Kép

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2008. december 9., kedd 23:00

Szis DacaGaby!

Szívesen bemutatnám őket, de egyenlőre nem tudom hogy kell kicsinyíteni a képeimet. Addig is néháyn fenn van itt.
Az elsőről nem találom a régi képeket, ezért azt tervezem, ha meglátogatom, akkor csinálok róla pár képet, és azt is felrakom.

reikisgabi
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: reikisgabi » 2008. december 10., szerda 9:18

DacaGaby!

A katalógust online kértem a fűzfától, pár nap múlva meg is jött. Szerintem a neten nincs minden árujuk fent, az az ajtózsanér pl. amit én szeretnék az ajtómra az a neten nincs, a katalógusban viszint bent van, nagyon jó áron. Ha jól emlékszem 7-800 Ft/db
Még nem jutottam el odáig, hogy rendeljek tőlük, de a télen mindenképpen meg szeretném csinálni az ajtót, vagy ajtókat, ugyanis még azon vacillálok, hogy legyen-e füstölő (vele együtt ajtó) a kéményben.
-----------------------------------------------
K.B.Ü.: reikisgabi

Sokkal jobban bírja az ember az éhezést, ha közben eszik is valamit.

Norbi
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2008. december 10., szerda 12:07

Sziasztok!

Azt hiszem hoztam a formámat. Olyan körmönfontan írtam le a tervezett kemencém helyszínét, hogy abból nehezen dekódolható, hogy mit is akarok igazán.

Igyekeztem egy igen kezdetleges, de talán érthető rajzot csinálni arról a partfalról, aminek a peremére a kemencémet tenném.
Ez a görcsölésem a füst elvezetéséből két dologból fakad:

1. szeretném a kemence kéményét a partfal alatti területen kialakítandó grillező, tűzrakó, stb. hely füstelvezetésére is használni.
2. az ismerősöm kemencéjének füstje a kemence hátoldalán azonnal a kéménybe fut. Lehet, hogy eleve rossz építésű a műtárgy, de nagyon hamar kihül neki. Gobdoltam, ha elöl felhúzom a meleg füstöt és a boltozat felett elviszem, akkor még kinyerhetek belőle egy kis hőt.

Nem utolsó sorban így ki tudom alakítani azt a tradicionális kemenceszájat az ajtóval, hamuzólyukkal, tévővel, amit szeretnék.

Nyilván még agyalnom kell rajta, ezért is örülök, hogy most tél van, mert ha jobb lenne az idő biz' Isten már könyékig vájkálnénk az agyagban, aztán meg sopánkodnék hogy el...tam.
Csatolmányok
Kemence terv k.jpg
Íme a kezdetleges terv, vagy inkább helyszín metszet.
Kemence terv k.jpg (40.54 KiB) Megtekintve 2803 alkalommal

Norbi
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2008. december 10., szerda 12:16

Kifelejtettem:

A nyáron a cégemtől elküldtek Isztambulba néhány napra. A meglehetősen sűrű program között akadt egy fél nap pihenés, s ekkor a parkban (ahol nagyon sokan voltak) miért is ne, épp Sabján T. Búboskemencés könyvét olvasgattam.

Egy török fiú kiszedte a kezemből és elkezdte mutogatni a társainak, közben hangosan mondogatva, hogy kemencse, kemencse.

Persze kiderült a nagy betűs cím és a címlapfotó alapján, hogy miről van szó. Nagyon tetszett nekik (s nekem is), hogy a teljsen megegyező szavak, ugyanazt az építményt takarják.

Szép régi szavunk lehet ez a "kemence", ha távoli rokonaink is ugyanezt használják.

Szívet melengető szó!

Robrt

Hozzászólás Szerző: Robrt » 2008. december 10., szerda 17:07

Visszatérve DacaGaaby barátom által felvetett samottra egy kérdésem lenne: kenyeret sütöttél -e samotton?

Én még nem, de úgy tudom, hogy a kenyérfélék sütése nehezen kivitelezhető, mivel a samott másképp, gyorsabban adja vissza a hőt, ezért a kenyér könnyen megég. Elképzelhető, hogy lehet benn sütni, de a samottkemencések panaszkodnak általában ha kenyérsütésről van szó. Mindezek mellett a többi étellel és a pizzával sincs gond, tüzelés kérdése, persze sokkal tartósabb is mint az egyéb téglák, de aki kenyérsütésre szánja magát, akkor meggondolandó a samottkérdés szerintem.
Robrt

zozo
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: zozo » 2008. december 10., szerda 19:13

Sziasztok! Az én kemencém is kikerekedett! http://www.kemencebence.hu/foto/display ... ?pos=-1303 Most nagyon boldog vagyok! :D Lassú szárítás következik! Külső tapasztás a kályhás által javasolt módon, sokkal homokosabb, soványabb agyaggal történik, majd másnapra megreped az is, akkor vizes szivaccsal elsimogatni, majd harmad-negyed nap is , egyszer csak jó lesz! Itt kérdezném meg, hogy kenderszövetet hol lehet kapni? Mind közülünk néhány fórumtárs, én is gondolkodtam a belső fugák betapasztására, elszaladtam a Budapest kerámiába mert itt a fórumon olvastam, hogy van lángálló agyag! Nos ott nem javasolták, mivel minden agyag zsugorodik, ez is. Kiégni nem fog csak kihullik, van még samottos agyag de az is ilyen! Javasolták a sós agyagot meg a vízüveggel kevertet. Miáltal tudjuk, hogy sót téglakemencénél nem használunk, a vízüveg meg idegen anyag, tehát valószínű úgy marad! ;) Az elejét, a kéményt Robrt mintájára, vas áthidalóval terveztem, de mint hallom Gaby-tol, ő azt se javasolja! (idegen anyag). Ezt még áttervezhetem! :| Mindent köszönök:
Kemence Baráti Üdvözlettel: Zozo

oregsas
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: oregsas » 2008. december 10., szerda 19:23

Sziasztok!

Nekem 7cm vastag samot tégla van az alján,és nagyon jól sikerülnek a kenyereim.Fotókat már küldtem róla.
K.B.Ü.
-----------
Öregsas

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2008. december 10., szerda 19:25

Szia Robi!

Karácsony környékére tervezem a kenyérsütést, akkor tudok majd beszámolni a tapasztalatokról. Azt mesélték a samottos kemencében sült kenyérről, hogy vastagabb lesz a héja az alján, nem feltétlenül ég meg ha megfelelő a hőmérséklete a kemencének és ha előtte való napokban fel volt már fűtve a kemence. Vagyis rutin kérdése az egész. Nem 1× kell mocskosul befűteni, hanem többször "lightosan".
Tehát nekem ez egyenlőre elmélet. Természetesen majd beszámolok a gyakorlatról.
DacaGabi
Kép

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2008. december 10., szerda 19:32

oregsas írta:Sziasztok!

Nekem 7cm vastag samot tégla van az alján,és nagyon jól sikerülnek a kenyereim.Fotókat már küldtem róla.

Na ugye! Mondom én! Köszönöm ÖregSas kolléga a hozzászólást!
DacaGabi
Kép

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2008. december 10., szerda 23:15

Szia Norbi!

Jó a rajz. Már értem a kéménykérdést. A tisztítás megoldható, ha felvállalod a duplafalat. Könnyítésként mondom, hogy mintha láttam volna valahol, hogy a búb mellé felhúz egy falat, megtölti homokkal, és be is fedi. Ezt lehetne módosítani úgy, hogy a búb tetején kialakítasz egy füstjáratot, ami hátra viszi a füstöt. A duplafalú kemencében egyébként is felül menne a füst.
Ennek eszembe jutott még egy hátránya, amit a kémény magasságával kell szerintem ellensúlyozni. Ugyanis néha igen nagy mennyiségű füstöt kell elvezetni, így a kéményben jó huzat kell, különben az arcodba kaphatod a füstöt :(
Én azért azt is javaslom, hogy fontold meg a kemence elfordítását 90 fokkal, ha a terep megengedi, és akkor a kémény a kemence mellett van, és nem kell dupla falban gondolkodni.

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2008. december 10., szerda 23:24

Sziasztok!

Nekem is samott tégla van az összes kemencém alján, pont 7 cm-es mint Gaby-nak. Jelentem kiváló kenyereket szoktam sütögetni.
Akinek viszont túl forróra sikerül az alja és panaszkodik, az tegyen alá egy káposztalevelet, és akkor majd nem lesz kifogása ;)
A sós agyag a legjobb belülre, de az meg valóban nem tapad meg a téglán. Ezért tehát vagy-vagy. Vagy téglából rakjuk a sütőteret, vagy tapasztással. Ez itt a kérdés. Ha szavazunk, én a tapasztás mellett vagyok.
A sós agyag a tűztérben üveg keményre ég. Nem vízüvegre :P

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2008. december 11., csütörtök 0:00

Elfelejtettem hozzászólni a Kemencse kérdéshez. Valahogy én is ráakadtam a kemence szónál.
A kemencse az egy húros hangszer, nincs köze a kemence szóhoz. Ezt onnan tudom, hogy amikor megtaláltam a hangszert, akkor azonnal megkérdeztem a Török kollegámat, hogy mi az.
A hangszernek ugyan nincs köze a mi kemencénkhez, de azért a nyelvi rokonság érdekes, mert a kamin szó a török nyelvben is meg van, jelentése: kémény. Ez a népvándorlás idejéből származó közös szavunk a szláv és ezek szerint a Török nyelvekkel.
Bocs a hosszú nyelvészeti magyarázatért.

gykari
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: gykari » 2008. december 11., csütörtök 9:21

szamo írta: A hangszernek ugyan nincs köze a mi kemencénkhez, de azért a nyelvi rokonság érdekes, mert a kamin szó a török nyelvben is meg van, jelentése: kémény. Ez a népvándorlás idejéből származó közös szavunk a szláv és ezek szerint a Török nyelvekkel.
Bocs a hosszú nyelvészeti magyarázatért.
A kamin mellé egy adalék: a keman (ejtsd: kemen) köcsögszárítót jelent a törökben. :-)
(a nyelvrokonság nem pusztán a vándorlások során jött össze, a rokonság sokkal szorosabb, ezt a törökök pontosan tudják, de nálunk másképp tanítják az iskolában, okokról sokat lehetne beszélni, de nem itt)

gykari
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: gykari » 2008. december 11., csütörtök 9:26

gykari írta:
A kamin mellé egy adalék: a keman (ejtsd: kemen) köcsögszárítót jelent a törökben. :-)
Azt elfelejtettem elmagyarázni, hogy jön ez ide: a Sabján könyv elején van egy kép, kemencepadkán bácsi pipázik, és egy köcsög szárad a kemencén. Érdekes összecsengése a képnek és a hangzásnak.

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2008. december 11., csütörtök 20:53

Sziasztok!

Találtam a kemencséről egy jó képet ide kattintva kaptok egy angol nyelvű cikket egy képpel, ahol egy gajszos bácsi a kezében tartja a kemencsét.

Manyus
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: Manyus » 2008. december 11., csütörtök 21:42

Üdv minden kemencebarátnak. Alátámasztani látszik az a Daca Gaby által tett megállapítás ,mely szerint kevés a heti egyszeri felfűtés egy komolyabb sütéshez. Nos így jártam a hétvégén,amikor is felfűtöttem ugyan 300 fokig a kemencét a hőmérő szerint,de a csülkök, 2óra múlva sem voltak puhára sülve.Már attól tartottam hogy hiába voltam kinnt több órát a hidegben,mégis a benti sütőben kell befejezni.Végül is összejött szerencsémre.Nagyon valószinü ,hogy a boltívet nem sikerült teljes keresztmetszetében olyan mértékben felfűteni --ami az én esetemben 25cm vastagságu--,hogy rendesen átsüljön mindenhol a hús.Főleg úgy,hogy egész héten nem volt benne tüzelve. Ehhez valószinüleg a tapasztalatlanságom is hozzájárult,mivel ez volt a második sütésem a kemencében. Robrt nemrég írt arról , hogy kifelé is elviheti a hőt a tégla, ha nem kellő mértékü a boltív felmelegedése,ill.a szigetelése. Esetemben a boltíven 2cm vastag agyagvakolat van,ez felett pedig OSB-ből sátortető ,a kettő között kb. 5cm a távolság. Valamilyen közbülső szigetelésre bizonyosan szükség lenne. Akinek van már ilyenirányú tapasztalata,szívesen venném ha megírná, milyen megoldást választott. Üdv. Manyus

Norbi
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2008. december 11., csütörtök 22:04

Sziasztok!

Látom nem csak a kemenceépítés mesterei, hanem lingviszta professzorok is tanyáznak itt. Szépen sikerült kivesézni a török nyelvtörténeti párhuzamokat. Köszi.

SZAMO véleménye nagyon tetszik.

Örülök, hogy kiszenvedtem magamból azt a rajzot. Mert ragyogó ötletet adott a kemence elfordításával.
Egy ideje belém rögződött a kemencének az udvaromba elképzelt képe. Ezt kell az agyamban újragyúrni és nem lesz vele semmi gond.

Nagyon örülök Sabján T. legújabb kemencés könyvének. Tegnap jött meg postán. Azóta jóformán le se tettem.

Kezdem megérezni, hogy mi miért van a kemencék világában. (nem bízom el magam, hisz hozzátettem: "kezdem")
A könyv vége felé (228. old) röviden és tömören, és főleg érthetően foglalja össze a dolgokat.

Kölönösen az gondolkodtat el, hogy a tervezett tüzelőanyag és a belső kialakítás összefüggését olyan érthetően taglalja.
Kezdek rájönni, hogy valami formás búbos, magasabb égésterű kemence az ami nekem kell, ha alapvetően ágakkal, rőzse-szerű anyagokkal szeretném fűteni.

Kérlek erősítsetek meg, hogy nem baromság régi cserépből és agyagból megépíteni a kemencét! Amióta ez felmerült bennem, nem utálom annyira az udvart csúfító cserépkupacokat (nov. 19-én cserepeztünk, s mindenütt rengeteg a törmelék).

Lenne egy komoly, szakmai kérdésem is. Tegyük fel elöl van a kémény és két ajtó van az építményen. Egy külső, nagyobbacska (mindenféle mérettel találkoztam már a 30x40-től a 40x 60 cm-ig) és van egy belső ajtó, vagy csak tévő.

Az ajtók felső síkja miként viszonyul egymáshoz? Sok kemencés fotón, és metszet-rajzon látom, hogy a belső lyuk pereme alacsonyabban van, a külsőé magasabban. Miután a tévő felső pereme alatt átbukott, a kettő között tör fel a füst a kéménybe.

De láttam olyan rajzot és olvastam olyan leírást, ahol épp az ellenkezőjére hívják fel a figyelmet. Azaz a belső ajtó felső pereménél lejjebb legyen a külső. Ez annyiban logikus, hogy a füst tán nem akar kitérni a kémény elől, hanem a szintkülönbség némileg megakasztja.

Bocs a körülményes fogalmazásért. Biztos értitek. De mindkettőről láttam rajzot és olvastam róla. Most akkor mi van?

Illetve sok helyen említenek ún. hátsó szabályozó lyukakat. Előbb a tűz levegő ellátására, aztán a hőszabályozásra. De itt nem nagyon olvasok róla, meg nem is igen látom a fotókon. Kellenek azok a lyukak?

Már ennyi.

Üdv. mindenkinek

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2008. december 11., csütörtök 22:22

Szia Norbi!

Nagyon örülök, hogy a magas építésű, cserepes megoldás mellett döntöttél.

Amit leírál nemhogy nem baromság, de meggyőződésem, hogy ilyen módon a kemencéd profi lesz, és mindenki a csodájára jár majd.

A kérdésedre van válaszom. Az első kemencém kivételével, ami egy kompromisszumos megoldás volt, mindegyiknél a külső ajtó nagyobb és magasabb útmutatást követtem, és nem bántam meg. Belül a tévő ajánlott, mert az egyrészt egyszerűbb, másrészt sokkal többfajta elhelyezés lehetséges vele mint az ajtóval.

A külső ajtónak az a szerepe, hogy be lehet zárni vele a kéményt, mint egy szekrényt. Semmi más. A fűtésnél és a sütésnél inkább akadályt képez. Ezér jó, ha akkora külső ajtót tervezel amin keresztül a kemence kezelését kényelmesen meg tudod oldani, persze az esztétikai megfontolásokkal együtt.

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2008. december 11., csütörtök 22:47

Szia Manyus!

Javaslom fogadd meg Robrt tanácsát, amit Norbinak írt az ipari alufóliáról, szerintem az a legegyszerűbb. Az alufólia hőtükörként viselkedik és a meleg visszamegy a téglába.
A fűtés bizony türelmet igényel. A kemencés nem kapkod.
Magam mindíg megbántam, amikor valamit gyorsabban akartam csinálni, mint ahogy azt kell.

schubert
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: schubert » 2008. december 11., csütörtök 22:52

Üdv. Norbi!

Én is csak támogatni tudom elgondolásodat, hogy ha teheted, csak természetes anyagokból hozd létre kemencédet, már csak abból a megfontolásból is hogy több mint száz éven keresztül csak ezek az anyagok áltak a kemenceépítők rendelkezésére és a kemencék jól működtek. Az én kemencém búbos kb 120-130 a belmagassága és 1 m -es az átmérője, a belső ajtóm viszont 2-4 cm -el magasabb van mint a külső ajtó ( a füst elvezetése miatt) az előtém meg törekes agyagból készült. A kemence búbja féltéglából lett rakva törekes sárga agyaggal, kívűl belül is be lett tapasztva. Május óta kiválóan üzemel.

Üdv. Schubert!
Józan parasztul próbálok gondolkodni.-csak kell hozzá egy kis józan paraszt ész!

Buszos
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Buszos » 2008. december 12., péntek 17:50

Üdvözlöm a kemence barát tagokat !

Még csak ma regisztráltam, de máris felvetődött egy kérdés bennem (biztos lesz még több is):
Megfordult a fejemben, hogy nekünk is jó lenne egy kemence mert mi is szeretjük ám a hasunkat, amihez igen mindent be is tudnák szerezni. Viszont arra lennék kíváncsi, hogy a villanykályhába levő samott tégla jó-e, fel lehet-e használni az építés során?

Üdv. Buszos

Before
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Before » 2008. december 12., péntek 23:15

Sziasztok!
Egy ideje olvasgatom már a fórumot és az oldalt is végigrágtam. Az biztos, hogy már az első látogatásom során eldöntöttem, nekem kell egy kemence, amilyen hamar csak lehet. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy van egy szekérderéknyi nagyméretű bontott téglám, abból a régi, csilingelős fajtából, tehát az alapanyag nagyja adott.
Az az igazság, hogy nem szeretem előre elkiabálni a terveimet, mert utána sokkal kellemetlenebb, ha aztán mégse lesz belőle semmi, ide is csak akkor terveztem regisztrálni, ha már van mit felmutatnom. Azonban most közbejött valami, méghozzá azok az új infók (legalább is számomra újak), hogy a túl vastag kemencefal nem feltétlenül előnyös, hacsak az ember nem örökölt egy határnyi akácerdőt és a világ minden idejét mellé. A kemencémet már megterveztem és pillanatnyilag nem is szeretném módosítani a felépítményt, viszont a dongaboltozatot 30 centi vastagra kéne ennek alapján építeni, lévén a felállított téglák ilyen hosszúak. A dongát utána szeretném beburkolni, nagyjából úgy, mint Robrt tette a saját kemencéjével. (Az egész tervem Robrt kemencéje után készült, minimális módosításokkal.)
Na, de nem szaporítom a szót, feltenném a kérdésemet, ami miatt idő előtt regisztráltam. Mivel az eredetileg tervezett 30 centis donga - jelen állás szerint - túl vastag lehet, a következőre gondoltam: A dongát az eredeti terveknek megfelelő méretben építem, azonban félbevágott téglákból, így a falvastagságom 15 centi lesz. Ezt lekenném 1-2 centi agyaggal, majd 6-8 centi üvegréteget, arra pedig homokot tennék, végül ezt borítom kívülről téglával. Így nem csak a kemence aljában, de a felső részében is lenne egy hőtároló rétegem.
Szerintetek ez a megoldás mennyire lehet működőképes, illetve hogyan befolyásolná a kemence hőtartását, hőleadását?
A másik kérdésem, ha már így belelendültem, az lenne, hogy csinált-e valaki közületek szellőzőt a kemence hátuljára? Valaki írta régebben, hogy egy öreg szaki javasolta neki a megoldást, amivel a kemence légellátását lehet szabályozni. Persze ez nyilván akkor a legfontosabb, ha nagyon magas hőmérsékletre akarjuk felfűteni a kemencét, a sok oxigén magasabb égéshőt jelent, márpedig nem rezet akarunk olvasztani, hanem kenyeret és egyéb finomságokat sütni. Ha van valakinek tapasztalata, gondolata a témában, nagyon hálásan veszem.
És végül egy utolsó kérdés. Mennyi lehet egy ilyen kemencében a maximális hőmérséklet? Technokrata-beállítottságú lévén gondolkozok azon, hogy beépítek pár hőszondát a kemencébe, de amiket eddig találtam (és olyan áron elérhetők, amit még hajlandó vagyok megfontolni) 400-450 celsius fokig használhatók. Ha ennél magasabb lehet - például felfűtés alatt - a hőmérséklet, akkor semmiképp nem használhatók. (Nekem úgy rémlik, hogy egy komolyan bedurrantott olasz pizzakemence 400 fok körül van, de majd utánanézek pontosabban.)

Bocsánat, hogy ilyen bőbeszédű voltam így elsőre, de az elmúlt hetekben folyamatosan gyűltek fel bennem a dolgok, amit most hirtelen rátok szabadítottam. Remélem nem nehezteltek érte!

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2008. december 12., péntek 23:37

Buszos írta:Üdvözlöm a kemence barát tagokat !

Még csak ma regisztráltam, de máris felvetődött egy kérdés bennem (biztos lesz még több is):
Megfordult a fejemben, hogy nekünk is jó lenne egy kemence mert mi is szeretjük ám a hasunkat, amihez igen mindent be is tudnák szerezni. Viszont arra lennék kíváncsi, hogy a villanykályhába levő samott tégla jó-e, fel lehet-e használni az építés során?

Üdv. Buszos
Kedves Buszos!
Először is üdvözöllek köreinkben! Kívánom, hogy minél hamarabb éld át azt az élményt, amit mi már rendszeresen átélünk, mikor becsiholunk kis kemencénkbe.
Néhányszor már kiveséztük itt az általad emlegetett téglát és arra a következtetésre jutottunk, hogy nem kemencébe való! Krakper kemencés társammal kezdtünk el agyalni ezen. Kiderítettük, hogy nem samott, hanem valami vas tartalmú préselt szutyok, ami egy idő után el kezd szétomlani, porlani. Szerintem nem egészséges, ha mindenféle idegen anyag belehull az ételbe, vagy a forró levegő belekavarja a tepsibe.
100 szóvak is 1 a vége: "tapasztalt" kemencés társaimmal arra döntöttünk, hogy egyikőnk se építené be a kemencéjébe.
DacaGabi
Kép

Norbi
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2008. december 13., szombat 9:19

Kedves Before!

Én nem tartozom a tapasztalt kemenceépítők közé, de nem kevés kemencét tanulmányoztam már át kívülrő-belülről.
Sok párhuzamot vélek felfedezni az általad leírtak és az én eredeti terveim között. Én is igyekeztem minden "ésszerű" technikát bevetni annak érdekében, hogy hatékony, kényelmes és szuper legyen a kemencém (terve).

A szakirodalom és a gyakorlat is azt mutatja, minél egyszerűbb, annál jobb. Én erre Erdélyben jöttem rá. Kissé elszégyelltem magam amikor Torockón egy udvarban megláttam egy kemecét és alaposan kielemeztem. Ugyanígy jártam Korondon is.

A lényeg, hogy semmi extraság, különös anyaghasználat, vagy technika nem volt benne.

Normál égetett agyagtéglából volak építve 15 cm-es falvastagsággal. Agyag volt a kötőanyag és kívül-belül be voltak kenve pelyvás agyaggal.

És ami fontos: a tulajdonosok szerint kiválóan működtek még szélsőséges kinti hőmérsékletek esetén is.

Én magam ennek megfelelően leredukáltam az eredeti terveimből minden "felesleges" sallangot, nem oda való szerkezeti elemet.

Az ősök jól kitalálták, kitapasztalták már ennek a csodás művészetnek a mikéntjét.

Üdv.

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2008. december 13., szombat 12:10

Kedves Before!

Üdvözöllek! Én is csak megerősíteni tudom Norbi szavait. Ez a műfaj olyan, hogy minél egyszerűbb, annál jobb. Én a cserép-vályog kombináció híve vagyok és Sabján Tibor is ezt javasolja. Szerintem hőmérő nem kell, mert pénzbe kerül, és nincs is rá szükség. A kellő hőmérsékletet pár befűtés után meg lehet állapítani akár ránézésre is, de még annál is jobb, ha sütsz egy lángost, ahogy azt őseink is tették.
Kíváncsi vagyok milyen lesz a kremence "after".

Before
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Before » 2008. december 13., szombat 12:49

Kedves Norbi!

Köszi a véleményt! Azzal alapvetően egyetértek, hogy amit jól kitaláltak, azt felesleges túlcifrázni, de sajnos a dolog nem ennyire egyszerű, szerintem. Csak egy egyszerű példa: milyen szép és jó lesz saját kenyeret sütni, adalékmentesen, hagyományos kovászolással és sütéssel, ahogy 50-100 éve is csinálták. Ehhez csak két dolog nem stimmel: a liszt és a víz. Az elmúlt 60 év, különösen az első tervgazdálkodós negyven bőven betett a magyar búzának. A jó minőségű, magas sikértartalmú búzát addig nemesítették, amig a terméshozama a többszörösére nőtt, de közben a beltartalmi értéke - közte a sikértartalom is - durván lecsökkent. Persze szerencsés esetben, jó kapcsolatokkal és/vagy komoly utánajárással lehet még szerezni használható búzát, de az se mindegy, hogy azt ki és hogyan őröli meg. A mai vízminőségről meg nyilván nem kell előadást tartani, főleg ha az ember nagyvárosban él, mint például én is. Vidéken nyilván jobb a helyzet, de ha én ráengedem a csapvizemet a gagyi "bóti" lisztre, abból inkább habarcs lesz, mint tészta. Szóval hiába a jó szándék, nem biztos, hogy mindent pont úgy lehet csinálni, mint az őseink tették.
Persze egy kemence ennél sokkal egyszerűbb dolog, de itt más szempontok is vannak. Én például budapesti vagyok, élek egy bizonyos környezetben, van egy adott ízlésem, illetve elképzelésem az építendő kemencémről. Jó esetben együtt kell éljek a kemencémmel pár évtizedet, tehát szeretném olyannak tudni, amivel külső és belső szempontokból egyaránt elégedett vagyok. Ehhez perpillanat Robrt kemencéje áll a legközelebb, főleg, hogy a kerítésem, lábazatom is ugyanabból a bontott téglából van kirakva, amiből építeni szeretnék. Igazándiból sokat a már kész terveken nem szeretnék változtatni, maximum az eddigi 30 centis dongafalat csökkenteném 15-re, az pedig csak egy extra ötlet, hogy arra tennék egy réteg extra hőtároló üvegburkolatot. Ha nem jó ötlet, akkor simán homokkal töltöm fel a felszabaduló 15 centit, mert a felépítmény magasságán nem szeretnék változtatni.
Persze a terveken is változtattam valamicskét, de ez sem feltétlenül az ördögtől való dolog, főleg, hogy az "üzemi területet" nem érinti, csak a körbeépítést. Én a kemencét két résznek látom, adott a sütőtér, illetve az azt alkotó aljzat, hőtároló, boltozat, amit beépítünk egy kiszolgáló-tartó részbe. Ami ebből fontos, az nyilván az első rész, hiszen maga a kemence arról szól, a körítést pedig - úgy gondolom - szabadon lehet változtatni, kinek-kinek ízlése szerint.

Szamo, neked is köszönöm a véleményt. Remélem átjött a fenti hosszú rizsából, hogy alapvetően az egyszerűség híve vagyok, az a plusz üvegréteg is csak azért jutott eszembe, mert "lett helyem" neki és hátha számítana valamit hőtartás szempontjából.
A hőmérő nem kell, ki lehet tapasztalni, ez tény. De két dolog azért mégis megfontolandó a témában. Egyrészt ez egy "hobbikemence", értem ez alatt, hogy nem a rendszeres, hétköznapi élet része lesz, hanem alkalmanként használjuk (mint itt mindenki). Mi már nem halunk éhen, ha egy hónapig nem fűtjük be, maximum esszük a pocsék bolti kenyeret. Ráadásul a környezetünkben, a családban senki nem használ ilyesmit. Ebből eredően szerintem a valódi kitapasztalás sokkal nehezebb, mert egyrészt nincs senki, aki legalább az alapokat átadná, másrészt az alkalmi használat során sokkal nehezebb rájönni, mit és hol kellene változtatni. Régebben falun, mire a gyerek felnőtt, már beleszokott a kemence üzemeltetésébe, ezt sose lehet utolérni.
A másik, hogy amint írtam, én ilyen beállítottságú vagyok, érdekel a dolog, szeretem a precíz, átfogó megoldásokat. Ráadásul az se mindegy, hogy a kemencének milyen a hőkarakterisztikája különböző felfűtések esetén. Ez ténylegesen tervezhetővé teszi a kemence használatát. Persze szerintem...

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2008. december 13., szombat 14:01

Kedves Before!

Tisztelem, hogy határozott véleményed van, ezért a legrejtettebb gondolataimban sem szeretnélek rábeszélni olyanra, amit Te nem szeretnél. A kemencézésben éppen ez az egyik legjobb, az ember megvalósítja az elképzelését, aztán büszke lehet rá, és sokat tanul belőle.
Azért egy dolgot mindenképpen megemlítek. Ahogy észrevettem, sok újonnan épült kemencének alacsony a tűztere, ami nagyon jó, ha kemény fával tüzelsz benne, de kínos, ha karban kell tartanod. Magad is írtad, hogy együtt kell élned a kemencével (hidd el ez nem lesz túl nehéz ;) ) és bizony előfordulhat, hogy a tűzteret karban kell tartani. Ezért javaslom, hogy olyan belső méretet válassz, ahova ha kell, beférsz és el tudod végezni a javítást. Nálam most jött el 10 év elteltével az idő, hogy tavasszal bemegyek az első kemencémbe belül javítani (187 cm magas, jelenleg 92 kg)
Természetesen a hőmérőről sem beszéllek le, ha kedved van nézni a hőfokot. A nem rendszeres fűtés azonban nem befolyásolja a tapasztalaton alapuló tudás használatát. Más szóval ez olyan mint a biciklizés. Ha egyszer megtanultad, nem lehet elfelejteni.
Amit a vízről és a búzáról írtál, az nagyon igaz. Ha tudsz tuti búza lelőhelyet, kérlek szólj.
Arra is kíváncsi vagyok, hogy Norbi tud-e a malomhoz olyan búzát szerezni, amilyen ötven éve is volt. A vizet meg majd megszűrjük.

homer
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: homer » 2008. december 13., szombat 14:58

Hello Mindenkinek!
Azért szeretek itt böngészni mert mire eljutok a kérdés megfogalmazásáig már jórészt meg is van válaszolva :) Ez most a falvastagság volt.
Kedves Before, énis 30 cm-ben gondolkodtam idáig, de egyre jobban meggyőződésemmé válik hogy 15cm a használat során sokkal tovább tartja a hőt, (kellő külső hővisszaverő+szigetelő réteggel) Így szebb is a kemence
Az üvegrétegnek a tetején, ugyanaz a szerepe mint az alján, a hőtárolás. Ebből adódóan ha a 30 cm-es téglaboltozat nem melegszik át, akkor a tégla+üveg sem fog. És ha 15 cm-nél döntesz akkor csak spórtanácsként, nem kell vágni, csak lefektetni a téglát.Ahogy a Pangeások csinálták.
További sok türelmet a tervezéshez.
Mert kell egy Kemence!
Homer

Before
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Before » 2008. december 13., szombat 15:16

Kedves Szamo!

Szerintem inkább kicsit nagy lett a tűzterem, 90×120 centis, a legnagyobb magassága pedig 56 centi. A beadónyílást is aránylag nagyra szánom hagyni (olyan 60×35-ös, ha jól emlékszem), ennek ellenére tartok tőle, hogy igen nehezen fogok beférni. Nem vagyok az a típus, akit az irodalom a "szálfatermetű" jelzővel írna le... :)
Búza ügyben apósom ígérte, hogy szerez valami jófélét, de majd ha már aktuális lesz, próbálok alternatív forrásokat is felderíteni. Anyám annak idején a malomiparban dolgozott (mint higiéniai ellenőr, gyerekként néha jártam vele malmokba), talán vannak még kapcsolatai. Őrlés ügyben bizonytalan vagyok, kézenfekvő lenne egy saját kismalom, de egyrészt igen húzós ára van, másrészt a molnárszakma se véletlen, hogy szakma, bár gondolom valamennyire azt is ki lehet tapasztalni.
A hőszonda, amit találtam 15-20 dollár körül beszerezhető, nem akkora tétel, ami földhöz verne, bár tény, hogy egy idő után az ember kitapasztalja a kemencéjét, és akkor már kevésbé van rá szükség. Arra viszont biztos jó, hogy pár felfűtéssel meg lehet állapítani, milyen hőfokokhoz és milyen hőtartáshoz mennyi ideig kell fűteni a kemencét, milyen intenzitással. Én sokat főzök egyébként is, nagyon komoly híve vagyok az alacsony hőfokon történő sütés-főzésnek, tehát kimondottan fontos az én szempontomból, hogy tudjam, adott intenzitású felfűtés esetén mondjuk mikor éri el és hány órán keresztül tartja a kemence a 90-110 fok közötti hőmérsékletet. Persze ez csak egy példa, de értelemszerűen a többi is hasonló jellegű.

Homer: igen, a fektetés is eszembe jutott, kérdés, hogy mennyire stabil az ilyen hosszúkás elemekből épített boltív, hiszen a tégla egyenetlenségei sokkal jobban kijönnek 30, mint 15 centin. A boltozat fölé rakandó üvegréteg célja értelemszerűen a hőtárolás lenne, a kérdés, ami foglalkoztat az az, hogy egy kemencének jót tesz-e (használati szempontból), ha felülről is hosszabb távon hőt bocsát ki. Lehet, hogy az egész csak túlzott óvatoskodás a részemről, de nem lennék boldog, ha fél év után vissza kéne bontani a kemence tetejét, mert mondjuk minden megég benne felülről...

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2008. december 13., szombat 15:36

Kedves Before!

Azt hiszem a hőmérő kérdést megbeszéltük. Örülök, hogy egy újabb kis hőmérsékleten sütő-főzővel találkoztam. Nálam a főzés úgy néz ki, hogy a felfűztés után beteszem, és másnap kiveszem melegen.
Újra gondoltam a tetején lévő üvegréteg kérdést, és az jutott az eszembe, hogy ahoz, hogy valami hőtároljon, ahoz hőt kell magába szívnia. Így viszont lehet, hogy növeli a felfűtés idejét. Persze semmi nem biztos. Lehet, hogy a hőtükör jobb lenne a boltíven.

Norbi
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2008. december 13., szombat 17:21

Szervusztok!

Megszólíttattam. Valóban jó kérdés, hogy milyen búzából fogok őrölni majdan.

A napjaim épp azzal telnek, hogy egyezkedek az erdélyi mesteremmel, az építendő malom dolgában. Ebbe ne képzeljetek semmi grandiózus dolgot. Csupán egy kis, középkori technológiájú malomköves eszköz lesz.

Azaz alapesetben teljes kiőrlésű végretméket ad.
Ha szerencsém lesz, addigra összehozok valami szitagépet is, mert akkor mindjárt három féle "végtermékem" is lehetne.

A búzát illetően örömmel vennék minden javaslatot. Mármint, hogy milyet érdemes őrölni, netán termelni. A malomudvar elég nagyra sikerült és állítólag még sosem volt vegyszerezve. Lehetne itt egy kis búzatábla.

Nem ide tartozik, de ha valaki tud eladó hengerszéket, az kérem segítsen! Szeretnék egy kis őrléstörténeti kiállítást, és abban nélkülözhetetlen egy Ganz-Merwacht-féle magyar hengerszék. Legyünk büszkék ha már a hazánk adta a világnak a korszerű őrlés technológiáját!

Én momentán büszke vagyok, csak éppen nem tudom megmutatni a betérő vendégeknek, gyerekenek, hogy miről papolok.

Na ennyi.

Addig is tervezgetem a kemencémet, s várom a tavaszt.

Üdv.

Válasz küldése