Építési tanács

Kérdések és válaszok, hogy jó kemencét építs.
DacaGaby
Tiszteletbeli kemencebence tag

Re: Építési tanács

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2008. december 13., szombat 18:02

Kedves Before!

A kemence szájának méretét az általad leírt 60×35 cm helyett javaslom a 55×45 cm méretű nyílást.
Kemence Baráti Üdvözlettel:
DacaGabi
Kép

Before
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Before » 2008. december 13., szombat 20:13

DacaGaby írta:Kedves Before!

A kemence szájának méretét az általad leírt 60×35 cm helyett javaslom a 55×45 cm méretű nyílást.
Köszönöm a tippet. Valami indoklást tudsz hozzá adni? Jobb, ha négyzetesebb formájú?
A 45-ös magassággal egyébként az a baj, hogy belelóg a boltívbe, ha nem is sokat, de 2-3 centit biztosan. Vagy keskenyebbre, vagy alacsonyabbra kell vennem, már, ha egyáltalán problémát jelent a belógás.

Szamo: igen, ez nekem is eszembe jutott, nyilván be kell jutnia oda is a hőnek, tehát a felfűtési idő biztosan megnő (ezzel párhuzamosan természetesen a kihűlési idő is), ezért is gondoltam, hogy csak egy vékonyabb réteget tennék belőle. Körülbelül így is jön ki arányosan, hiszen a sütőtér alja 15 centi üveg + 7-8 centi tégla, a teteje meg 15 centi tégla-agyag és 7-8 centi üveg lenne. Persze ez csak a szimpla számok alapján szimmetrikus, hiszen a két anyag eltérő módon viselkedik.
Nem értek hozzá különösebben, de a hőtükör nem elsősorban a sugárzó hőt képes visszatartani? mivel itt közvetlen fizikai kapcsolat lenne a tégla és a fólia között, nem tudom, hogy vissza lenne-e képes verni a hőt, hacsak nem tesz közé az ember valamilyen hőszigetelő anyagot. De érzésem szerint itt már nagyon messze kezdünk távolodni a klasszikus, egyszerű felépítésű kemencétől, hiszen ide csak modern ipari anyagok jöhetnének számításba, például kőzetgyapot, égésálló cellulóz, stb.

Norbi: ígérni nem ígérek semmit, de ha esetleg lesz valami tuti forrásom búzára, mindenképpen szólni fogok. A saját termesztés szép gondolat, az én fejemben is megfordult már, persze csak mint pajzán ötlet, hiszen - esetemben - ennek nincs számottevő esélye.

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2008. december 13., szombat 22:09

Before!
Bocs, úgy látszik fér e értettük egymást. Én a méretet a kemence szájának szántam, 55 (60) cm magasnak és 45 cm szélesnek. Nyilván ennek magasabbnak kell lennie mint az ajtónak, ami általában 70 cm széles és 45 cm magas.
DacaGabi
Kép

Buszos
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Buszos » 2008. december 13., szombat 23:47

Kedves Daca Gabi !

Köszönöm válaszod, azt hiszem, mégis inkább vagy járdához, vagy az előkészítő pult munkalapjának fogom felhasználni. Az időjárást jól bírja (két éve kint van szabad ég alatt és kutya baja, olyan mint amikor ki lett pakolva).

Üdv. Buszos

Before
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Before » 2008. december 14., vasárnap 0:00

DacaGaby,
bocs a félreértésért, én még nagyon szűz vagyok a dologban.
Szóval, a 60×35-ös nyílást a kemence belső részére, a sütőtér beadójának terveztem, amire a tévőt szokták tenni.
A kemence külső nyílása (amire ajtót szeretnék tenni), 75×48-as, ahol a 48cm a boltív legnagyobb magassága.

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2008. december 14., vasárnap 0:25

Before írta:DacaGaby,
bocs a félreértésért, én még nagyon szűz vagyok a dologban.
Szóval, a 60×35-ös nyílást a kemence belső részére, a sütőtér beadójának terveztem, amire a tévőt szokták tenni.
A kemence külső nyílása (amire ajtót szeretnék tenni), 75×48-as, ahol a 48cm a boltív legnagyobb magassága.

Isten ments' hogy bele szóljak, de keskeny lesz az! Azért is mertem javasolni az említett adatokat.
DacaGabi
Kép

Before
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Before » 2008. december 14., vasárnap 8:13

DacaGaby, lassan elmerülök a hosszúság-szélesség témában, úgy érzem. :)
Inkább felteszek egy rajzot, talán az jobban elmagyarázza, mint én.

Kép
A szürke rész lenne a sütőtér boltozata.
A téglaszínű a külső ajtónyílás.
A zöld téglalap pedig a sütőtér beadója (60 centi széles, 35 magas).

Ha ez így valamiért nem jó, örömmel veszek minden "beleszólást", hiszen épp azért van ez a fórum, hogy tanuljunk a tapasztaltabbaktól!

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2008. december 14., vasárnap 9:47

Before írta:DacaGaby, lassan elmerülök a hosszúság-szélesség témában, úgy érzem. :)
Inkább felteszek egy rajzot, talán az jobban elmagyarázza, mint én.

Kép
A szürke rész lenne a sütőtér boltozata.
A téglaszínű a külső ajtónyílás.
A zöld téglalap pedig a sütőtér beadója (60 centi széles, 35 magas).

Ha ez így valamiért nem jó, örömmel veszek minden "beleszólást", hiszen épp azért van ez a fórum, hogy tanuljunk a tapasztaltabbaktól!
1000 bocs! TÖKÉLETES! Nem tom' miért de a 60cm-t magasságnak gondoltam :? Elnézést ha kicsit megkavartam a gondolataidat :)
DacaGabi
Kép

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2008. december 14., vasárnap 9:58

Before!

A hótükör arra jó, hogy a felfűtési időt csökkentse, és a közben a téglák hideg része által elszívott és azzal a lendülettel kisugárzott hőt visszaadja belülre. Nem szigetel, de nem is kell, mert ha már a boltozat átmelegszik, és abbahagyod a fűtést, akkor jön a kihülési idő. A hülésre szükség van.
Az üveg-tároló réteg jó gondolatnak tűnik, de aggódom a felfűtési idő miatt,persze lehet, hogy feleslegesen.

Before
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Before » 2008. december 14., vasárnap 13:35

Nem véletlen tartja a mondás, hogy egy kép többet mond száz szónál. :D
Örülök, hogy végül sikerült kibogozni és jó is lett, ahogy elképzeltem. Már csak ezt a felső üvegréteget kéne átgondolni, bár egyelőre nem sürgős, messze még a tavasz. Most akartam betonozni a november végi melegben, de annyi eső esett, hogy minden ásónyomból medence lett. Ha januárban lesz megint melegebb időszak, akkor megcsinálom a betonozást, aztán ahogy alakul... Mindenesetre tavasz vége felé már szeretném beüzemelni a kemencét!

Ja, ugyan nem ide tartozik, de beszéltem anyámmal, szerinte elég reménytelen a minőségi búza, de azt ígérte, hogy utánakérdez. Az őröltetés se könnyű dolog, mert 50-100 kiló búza le se ér a garatból, szóval valami komolyabb mennyiséget kell csinálni egyszerre. Érdemes lehet összeállni és fejenként rendelni 1-200 kilót, feltéve persze, hogy sikerül egyáltalán megfelelő búzát szerezni.

Megnéztem a videót a pizzáról, amit említettem és azt mondják, hogy az alaposan befűtött pizzasütő kemencében 500 fok is megvan, így a pizza megsül másfél perc alatt. Persze ez folyamatos tüzelés mellett érvényes...

Robrt

Hozzászólás Szerző: Robrt » 2008. december 14., vasárnap 17:55

Kedves Before!

A kemence falvastagságának elég lesz a 15cm. Nem kell befejezni azonnal. Ha megépítetted a dongát, ki kell szárítani kíméletesen, majd fűtögetni, aztán kipróbálni 10-15 sütést. Fogod látni, hogy elég e. Szerintem mindenképp elég a 15cm. Ha mégsem, raksz rá még egy dongát fektetett téglákkal. Az is 15cm. A kettő közé viszont mindenképp érdemes tenni egy alu hőtükröt.

Üveget a boltívre nem szokás tenni, szerintem felesleges. Lehet ugyanazt a problémát jelentené, mint a vastag boltív.

A hőmérőről annyit, hogy kezdetben tényleg jól jöhet. Nekem nem volt, de szerettem volna, de lassan azt gondolom, hogy felesleges. 15-20 sütés után már úgy is ismerni fogod a kemencédet.

Norbinak az ajtónyílásokra:

A belsőt - ha a konstrukciód engedi - mindenképp érdemes magasabbra tervezni, mert a füst akkor biztosan nem téved el. Túristvándiban voltam fotózni, ott láttam olyan kemencéket - majd írok egy cikket róla -, ahol a kémény keskeny volt, és a külső nyílás magasabb volt. Persze az összes kemence külső oldala kormos volt. Működni így is működik, de nem azért festik fehérre a kemencét, hogy fekete legyen ! Tehát a kémény legyen méretes, és a belső ajtó egyenlő, vagy inkább magasabb, persze vigyázva, hogy a tévőt valahogy be lehessen tenni. Az én kemencémen még egy deka füst nem jött kívülre.
Robrt
http://www.kemencebence.hu - kemenceépítés amatőröknek

Before
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: Before » 2008. december 14., vasárnap 18:57

Kedves Robrt!

Köszönöm a válaszodat. Nem vitázni akarok, csak próbálom minél alaposabban körbejárni a témát, amikor mégis felvetem, hogy biztos nem véletlen, hogy a sütőtér aljába vastag üvegréteget tesznek. Nyilván eltérő módon tárolja a hőt, mint a tégla, hiszen ellenkező esetben alul is lehetne tégla. Nyilván ugyanez igaz a tetőre is, bár ott a hőnek nyilván előbb 15 centi téglán kell átjutnia. Utána kéne nézni a két anyag fizikai tulajdonságainak, hátha ki lehet belőle okoskodni valamit.
Ahogy írtad, az lenne a legjobb, ha először kiszárítanám a dongát, utána alaposan kitesztelném "pucéran", majd mondjuk homokkal burkolva, majd üveggel, másik réteg téglával, stb. Aztán ezek alapján eldönteni és befejezni, de őszintén szólva ennyi macerát nem szánnék a dologra, annak ellenére, hogy a kísérleti értéke igen magas lenne (főleg, ha be lenne építve 1-2 hőérzékelő és precíz adatokat lehetne kapni).
Az ajtós dolgon én is elgondolkozok, mert nagyon nem tetszik, amikor látszik a kemence elején a kicsapódó korom, főleg, hogy magam is bontott téglából szeretném rakni. Tehát megpróbálom a belső nyílást magasabbra hagyni, esetleg a külsőt is csökkentem valamennyire.

Robrt

Hozzászólás Szerző: Robrt » 2008. december 14., vasárnap 20:27

Nem is gondoltam, hogy vitázol. Én is csak a saját tapasztalatom szeretnék neked jó tanácsot adni. Olyat, amilyet én is megfogadnék magamnak, ha újat építenék :) Persze lehet próbálkozni, de én nem látom hasznos dolognak a felső üveg réteget.

Üzenem a samott aljú kemencéseknek, hogy minden tiszteletem az övék a kenyérsütés terén! Eddig úgy gondoltam, hogy nem egyszerű dolog benne kenyeret sütni. De puding próbája az evés. Hiszem, ha kóstolom :)
Robrt

Norbi
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2008. december 15., hétfő 8:41

Kedves Robrt!

Köszönöm, hogy reagáltál az ajtós kérdésemre.
Mint írtam, leginkább az zavart meg, hogy mindkettő megoldásra sok példát láttam.

De logika azt diktálja, amit Te is írsz. Bizonyosan e szerint fogom megépíteni.

A múlt héten szerencsésen elvetettem a dupal fal, meg a mindenféle variált füstelvezetés kérdését.

A megoldás egyszerűnek tűnik, s mégse jutott eszembe. Itt kaptam a remek ötletet, hogy fortgassam el a kemencét. Ha így lesz, akkor a kémény a kemence mellett lesz, és a száj építésekor meg tudom valósítani a tradicionálisnak tekinthető kialakítást.

Már csak azt nem tudom, hogy milyen keresztmetszetű kéményt illdomos építeni.

Üdv.

homer
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: homer » 2008. december 15., hétfő 10:59

Sziasztok!
A "búbosokhoz" :) lenne kérdésem. Milyen vastag a cserépréteg a kemence falban, és mekkora a minimális magassága a tűztérnek? Az utóbbi azért fontos mert 220cm a belvilág.
Szamo írta hogy azért lehet kisebb a téglásnál a a magasság mert keményfával tüzelnek, gondolom lehet a búbosba is tüzelni vele :roll:
Ha a kéménycsatlakozás oldalt van ( nem a tévőnél jön ki a füst) szükséges-e klapnit beépíteni? Egyelőre "csak" ennyi
Mert kell egy Kemence!
Homer

gykari
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: gykari » 2008. december 15., hétfő 15:20

Norbi írta: Valóban jó kérdés, hogy milyen búzából fogok őrölni majdan.
A tönkölybúzát ajánlom figyelmedbe. :-)

Robrt

Hozzászólás Szerző: Robrt » 2008. december 15., hétfő 16:14

Norbi,

Kémény méretezésben nem vagyok jó, de az enyémnél bevált. Nem építenék se nagyobbat, se kisebbet. Szerintem a 30x30-as belméret kell. Inkább a magasság a kérdés. Igazából az átmérő és a magasság a füst mennyiségétől függ, az meg arányos a kemence belméreteivel. Itt csak érzésre és tapasztalatból építenek kéményt, nem hiszem, hogy bárki is kiszámolta tudományosan. Jól működő hasonló kemencét kell inkább figyelembe venni.

Homer, mi az a klapni? Ezt még nem hallottam ...
Robrt

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2008. december 15., hétfő 20:45

Homer!

Nekem is az a kérdésem, hogy mi az a klapni, de azt sem egészen értem, hogy mit értesz az alatt, hogy a füst nem a kemence szájánál jön ki.

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2008. december 15., hétfő 21:02

homer írta:Sziasztok!
A "búbosokhoz" :) lenne kérdésem. Milyen vastag a cserépréteg a kemence falban, és mekkora a minimális magassága a tűztérnek? Az utóbbi azért fontos mert 220cm a belvilág.
Szamo írta hogy azért lehet kisebb a téglásnál a a magasság mert keményfával tüzelnek, gondolom lehet a búbosba is tüzelni vele :roll:
Ha a kéménycsatlakozás oldalt van ( nem a tévőnél jön ki a füst) szükséges-e klapnit beépíteni? Egyelőre "csak" ennyi
Kedves Homer!

Elfelejtettem válaszolni a kérdéseidre.

Az én falvastagságom a boglyakemencéimben kb. 10 cm. A cserép ebből kb. 8 cm, persze hozzá kell tennem, hogy nem tolómérővel mértem, és nem flexel vágtam. A belmagasságod pedig teljesen megfelel egy szép boglyakemencéhez, ha a hagyományos formánál maradsz. Ugyanis a padka magassága kb. 50 cm, és a boglya magassága nagyjából 140-150 cm. Ha nem a boglya formát választod, akkor is igaz a falvastagság, és a búbos magassága.

A kéményeim mérete teljesen megegyezik Robrt 30x30-as méretével és nagyon jól működnek.

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2008. december 15., hétfő 21:26

homer írta:Sziasztok!
Üdv.!
Én is búbos tulajdonos vagyok. A kemencém falvastagságát a három fele vágott cserép szélessége adja, ami 12cm + kívül-belül kb 2-2 cm vastag tapasztás, tehát 16cm köröli a vastagsága. A tűztér belső mérete azt hiszem 90cm magas és kb. 95cm ármérőjű. A külső magassága, a kalap teteje 190cm.
Amikor húsokat sütök, mindig akácfával tüzelek, ilyenkor 250°C-280°C -ra fűtöm fel, télen kb. 2 óra alat (nyáron másfél óra), ami igen tartós meleget ad. Ha tésztaféleséget sütünk akkor szőlővenyigével, ízik csutkával, rőzsével fűtök be 40 perc alatt 5 kévét, ez kb. 180°C-200°C -ot ad, ami rövid ideig tartja a meleget, mivel nincs ideje teljesen átmelegedni a kemence falának.
Gondolom "klapni" alatt a kéménybe épített "súbert, visszacsapó szelepet" érted. Ha igen, akkor azt minden képen be kell építened a kéménybe, ha nem a kemence szájához építed a kéményt, különben a huzat kiviszi a meleget.
Így néz ki az enyém: http://www.kemencebence.hu/foto/display ... m=35&pos=4
DacaGabi
Kép

homer
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: homer » 2008. december 16., kedd 9:26

Szia DacaGaby ,Szamo !
Köszönöm az infot mindenképp figyelembe veszem őket.
A bizonytalanság eloszlatására, pedig klapninak hívták, a gőzhajók kazánjánál a tüztér tetejébe, közvetlenül a kémény aljához épített pillangószelepet.Ha éjszakára vagy hosszabb időre megálltunk, a kazánt felfütöttük és ezt lezártuk, így megmaradt a gőz az indulásig.
Mert kell egy Kemence!
Homer

csirijo
Kemence mester

Üdv nektek kemencések Szlovákiából

Hozzászólás Szerző: csirijo » 2008. december 16., kedd 13:41

:D Tegnap délben találtam rá az oldalra és kb. éjfélig olvastam a fórum HSzokat. Én májustól épitkezem de a tervezésnél már be volt tervezve egy fedett de 2oldalról nyitott 6x7 méteres kinti konyha grillezővel, füstölővel és persze amiért ide találtam egy kemencével. Őszintén bevallom a tegnapi napig teljesen rosszul gondolkodtam a kemencém megépitéséről, de szerencse hogy még nem kezdtem bele, biztos megfultam volna a méregben. :oops: Már tegnap magamba szivtam sok okosságot Tőletek. Ha ilyen lesz az időjárás januárban megkezdem az alapozást és ahogy engedi az idő az épitést. Persze küldöm majd a képeket.
Lenne egy kérdésem. Néztem Daca Gaby bubosát ami mellette van az füstölő? Valamint a kemencének és a füstölőnek mindenképpen 2 kémény kell?
Előre is köszi az infót és a sok okos tanácsot amit kapni fogok tőletek a közeljövőben
Üdv Csirijó
Inkább legyek egy kicsit tulsúlyosan boldog, mint soványan boldogtalan!

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2008. december 16., kedd 14:53

Helló Csirijó!

Üdvözöllek Téged is köreinkben. A kemencém mellet egy grillező van, de akár füstölőnek is használható, észtek hasonló építményben füstölnek bükkfával csirkéket. A kémény azért lett kihúzva a grillező felett, hogy ne legyen olyan suta. Nekem így tetszett, így terveztem meg. Nem felesleges a kémény, mert nem az arcodba csapódik a lecsöpögő zsírnak a füstje, hanem kiviszi a huzat.
Neked célszerűbb lenne a kemence kéményét úgy kialakítani, hogy füstölni is tudj benne.
Kettő az egyben.
DacaGabi
Kép

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2008. december 16., kedd 19:00

Kemencés jó étvágyat Neked is Homer,

Nem lehet megoldani valahogy, hogy füst mégis a kemence száján jöjjön ki? Akkor nem kell a klapni, vagy pillangó szelep, és jobb is a hőtartása a kemencének. Az első kemencémből a füst a hátán a felső harmadában elhelyezett csövön távozik, benne egy pillangó szeleppel. Jól működik, mindent megsüt, megfőz, de azért ez kompromisszum. Nem eredeti, és a kicsit macerásabb. Miért kell oldalt kivezetned a füstöt?

Vizipoc

Hozzászólás Szerző: Vizipoc » 2008. december 17., szerda 0:53

Üdv mindenkinek.
Ma vegre megtörtent az elsö begyujtas.
K.B üdvözlettel      Vizipoc

homer
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: homer » 2008. december 17., szerda 9:00

Kedves Szamo!
Kényszerhelyzet, ugyanis a kémény adott, ahhoz kell csatlakoznom, a fal mellett van felhúzva, ráadásul mögötte van a vizesblokk(ez egy szuterén) tehát csak elé mellé,elé tudok építeni. Sajnos nem volt előre tervezve a kemence. Lehet hogy marad az első elképzelés csikótüzhely dupla sütővel, és kemence a kertben, aminek már meg van az alapja, várom a jó időt. Addig is hasznosan akartam eltölteni napjaimat :D :D egy kis benti munkával.( Aminek főleg a párom örül :lol: :lol: :lol: )
Mert kell egy Kemence!
Homer

homer
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: homer » 2008. december 17., szerda 9:24

Szia DacaGaby !
A kemencéd gyönyörű, csak gratulálni tudok hozzá.Egy kicsit régebben olvastam, tervezel egy csikótüzhelyet. Ha érdekel téged, (vagy bárkit a kedves kemencések közül) van egy tervrajzom-csikótüzhely+búbos+nyitott kandalló-egy kéménybe kötve leírással együtt, szívesen felrakom.
Mert kell egy Kemence!
Homer

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2008. december 17., szerda 9:57

Helló Homer!

Már készen van a fejembe a terv, de azért lássuk a Tiedet is! Ki tudja, lehet módosítom.
Köszönettel veszem, ha megosztod velünk.
DacaGabi
Kép

csirijo
Kemence mester

Helló Homer

Hozzászólás Szerző: csirijo » 2008. december 17., szerda 14:14

Én is szivesen látnám az egykéményes megoldást, talán könnyebb lesz a tervezés nekem is, hogyan helyezzem el a dolgokat a helységemben.
Köszi neked DacaGaby a füstölő ötletet tegnap elgondolkodtam rajta hogy hogyan oldható meg, de szerintem még egy két értekezést megér, ha te is ugy gondolod.
Üdv Csirijó
Inkább legyek egy kicsit tulsúlyosan boldog, mint soványan boldogtalan!

zozo
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: zozo » 2008. december 17., szerda 14:53

Sziasztok! Jó régen én úgy láttam, hogy a füstölő a padláson volt, ott füstöltek! Egyszerűen a kémény mellé falaztak egy szekrény formájú dobozt rajta egy ajtóval, füstölésnél a kéményt egy pillangószeleppel elzárták, így beterelték alul a dobozba a füstöt majd az fölül tért vissza a kéménybe! Ezt könnyen meglehet csinálni ma is , utólag is, könnyű ytong téglából, akár flexibilis kémény csővel, hogy a dobozban a füst alul be és fölül a vele szemben lévő oldalon menjen vissza a kéménybe! Ujj építésnél a kéményt följebb újra ki kell szélesíteni, hogy egy sonka néhány szál kolbásszal kitámasztva beférjen! Gondolom innen származik az egy füst alatt mondás, egyszerre főztek, melegedtek és füstöltek!
Kemence Baráti Üdvözlettel: Zozo

zozo
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: zozo » 2008. december 17., szerda 14:54

Ja, a tervrajzot én is várom nagyon! Köszi
Kemence Baráti Üdvözlettel: Zozo

calgon
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: calgon » 2008. december 17., szerda 18:02

a csikótüzhelyt én is betervezném
üdv. calgon

Norbi
Kemencefűtő segéd

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2008. december 17., szerda 20:36

Hello DacaGaby!

Hát, nem semmi a kemencéd. Nagyon szépen van kialakítva mind a búbos, mind a környezete is. Gratulálok.

Két kérdésem lenne (egyenlőre). A cserepek összeragasztásához csak tiszta agyagot (sarat) használtál, vagy a korábban e helyütt említett 1 agyag, 3 homokból kevert kötőanyagot.
Sabján T. tiszta agyagot ajánl, és azt is írja, hogy a cserepeset nem kell belülről kikenni. A Tiéd ki van, és jól szuperál. Mi a véleményed?

A második:

Mi módon sikerül ilyen szép és szabályos formát megalkotnod? Van valami trükkje a dolognak? Azt sejtem, hogy a cserép, mint építőanyag elég kreatív és jól alakítható formát tesz lehetővé, de az íveket, a kör formát kirakni azért mégse olyan egyszerű (gondolom).

Tudsz segíteni? Illetve van, amit ma máshogyan csinálnál?

Erről jut eszembe vajon van olyan fórum, hogy mit és hogyan NE CSINÁLJUNK? Érdekes lenne fórumban, vagy más módon csokorba szedni az elkövethető és elkövetett hibákat. Találékony, és kísérletező típus ez a magyar férfi faj, de hátha több, szebb és pláne hatékonyabb kemence születhetne...

Üdv.:

homer
Kemencefűtő

Hozzászólás Szerző: homer » 2008. december 17., szerda 21:32

Hali Mindenkinek!
A tervet a parasztkonyháról a legnagyobb jóakarattal sem tudtam feltölteni olvasható minőségben. A program nem engedi a pdf txt fájlokat a jpeg-t megnem lehet elolvasni ha átméretezem. Emilben szivesen elküldöm bárkinek csak a cím kell püben.
Mert kell egy Kemence!
Homer

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2008. december 17., szerda 23:35

Helló Norbi!

Kezdem az elején: Köszönöm a dicséretet, nagy büszkeséggel tölt el, ettől nagyobb büszkeség a lányommal kapcsolatban tölt el.
Itt mifelénk az Alföldön a Hortobágy küszöbén igen jó minőségű, "zsíros" agyag "terem" ezért muszáj volt soványítani némi folyami homokkal. Fazekastól kaptam az átszűrt beáztatott, korongozásra kész agyagot, csak soványítanom kellet és hozzáadni a töreket.
Igen, mi kitapasztottuk a belsejét, esztétikusabb és tartósabb is. Sabján könyve a kezembe már csak akkor került, mikor készen lett a kemence, én a gyerekkori emlékeimre, édesapám tapasztalatára és kedves barátom, KemenceDoktor kreativitására, kézügyességére voltam utalva. Barátomnak az édesapja több száz kemence építésén van túl ország szerte, Hortobágyon 1× segítetkezett az édesapjának megépíteni egy búbost és utána az enyémet egyedül csinálta, tehát ez volt az első kemencéje. Ahhoz képest nagyon jól sikerült. Azóta mát felépített egy párat, különböző típusúakat és mindegyik kitűnően szuperál. Egyedül a kemence boltíves szájához használt sablont, magát a kemence testet szemre csinálta, "ahogy esik, úgy puffan" módjára. Az ívet úgy rakta ki, hogy a szováti cserepet három fele vágtam és a két sarkát lecsaptam egy trapéz alakot kapva így. Ezáltal tudta ívbe forgatni az agyagba a cserépdarabokat.
Máskép csinálnék e valamit, ha most építeném? Talán annyit, hogy a grillező helyett egy csikós tűzhelyet rakatnék. 1× használtam még a grillezőt, kitűnően működik, de mégis élménydúsabb számomra kemencében, bográcsban, vagy tárcsalapon sütni, főzni.
DacaGabi
Kép

reikisgabi
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: reikisgabi » 2008. december 18., csütörtök 18:48

Druszám!

A tárcsalapos sütést már említetted más hozzászólásodban is. Kiváncsi lennék, hogy hogyan teszed a tárcsát a tűz fölé. ugyanis néhány barátomnál úgy oldották meg, mint a bográcsot, láncon lógatták le. Így egy kicsit nehézkes rajta a munka, mert mozog. Én egy kicsit újítottam rajta, úgy hogy kicsi lábakat hegesztettem a tárcsa aljára, így fixen áll, és lehet forgatni a husikat, kolbikat bátran.
-----------------------------------------------
K.B.Ü.: reikisgabi

Sokkal jobban bírja az ember az éhezést, ha közben eszik is valamit.

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2008. december 18., csütörtök 21:48

Homer!

Foglalkoztat a gondolat, hogy hogyan lehetne mégis megoldani a kemencéd megépítését a lakásban úgy, hogy az az alapelv megvalósuljon, hogy a füst a kemence száján keresztül megy ki.
Az első kemencémnél nem így van, mert akkor én sem tudtam mit kezdeni a kémény és a kemence helyzetével, de mamár ugyanott meg tudnám oldani a kérdést, pedig a kémény nem ment arrébb azóta sem.
Szóval lehet, hogy nálad is 90 fokos elfordítást kellene eszközölni az eredeti elképzeléshez képest, ha ez lehetséges. Arra gondolok, hogyha a kémény és a sarok közti távolság nagyobb, mint egy kemencényi és a kémény és a másik oldalon lévő sarok közti távolság megengedi a mozgást a péklapáttal, akkor lehet, hogy megvalósítható a beltéri kemence klasszikus füstkivezetéssel. (Nem tudom világos-e?)
Viszont a másik fontos kérdés, hogy milyen kersztmetszetű a kémény, mert ha szűk, akkor már nem kell tovább gondolkodni. Akkor csak új kémény építése jöhet szóba, amit igen macerásnak tartok egy olyan házban, ahol közben még laknak is, hacsak nem a kívül fűtős, belül melegítős variációra váltunk.

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2008. december 18., csütörtök 22:18

Helló ReikisGabibá'!

Én a következő képen oldottam meg. 12¤ köracélból hengereltem egy akkora átmérőjű karikát, ami belefér a tűztérbe. Erre hegesztettem 3db 3/8" csődarabot. Hengereltem még egy ugyanakkora átmérőjű, 12¤ köracélból karikát, mint az előző, csak erre 3db szintén 12¤ köracélból lábakat hegesztettem, amik belemennek a 3/8"-os csőbe. 6¤ -os menetet fúrtam a csőbe amibe szárnyas anyákkal csavart raktam és ezzel tudom állítani a felső karikát lejjebb-feljebb a ***, vagy gáz körégőn. Azt, hogy a tárcsalap egy picit se csúszkáljon ezen az abroncson, hegesztettem rá 3db 1cm-es kis köracéldarabkát csúszásgátlónak.
Tökéletesen működik!
Nanáá, hiszen én csináltam! :roll:
Az alábbi fotón mindez nem nagyon látható, azért írtam le.
Csatolmányok
tárcsalap.jpg
tárcsalap.jpg (41.36 KiB) Megtekintve 3454 alkalommal
DacaGabi
Kép

szamo
Kemence mester

Hozzászólás Szerző: szamo » 2008. december 18., csütörtök 22:24

DacaGaby!

Ez tök jó :!: Úgyis szerzek egy tárcsát már eldöntöttem :!:

DacaGaby

Hozzászólás Szerző: DacaGaby » 2008. december 18., csütörtök 22:54

Kéz és lábtörést hozzá, akarom mondani nagy kalappal!
DacaGabi
Kép

Válasz küldése